Ústav teorie informace a automatizace
Akademie věd České republiky
Provádíme základní i aplikovaný výzkum a vzděláváme v umělé inteligenci, zpracování signálu a obrazu, teorii systémů a aplikované matematice.
Umělá
inteligence
Umělá inteligence je dynamicky se rozvíjející obor zaměřený na vývoj algoritmů a modelů, které umožňují strojům vykonávat úkoly obvykle vyžadující lidskou inteligenci. Umělou inteligenci začleňujeme do všech oblastí výzkumu, kterým se naše instituce věnuje. Jedná se především o strojové učení, zpracování přirozeného jazyka, reprezentaci znalostí, ekonometrii a počítačové vidění.
Zpracování
signálu a obrazu
Zpracování signálu je obor, který se zaměřuje na analýzu, transformaci a interpretaci signálů a obrazů za účelem získání smysluplných informací. Zabýváme se zejména analýzou textur, invariantním popisem obrazu, slepou dekonvolucí, superrozlišením a trekováním objektů ve videu a vyvíjené algoritmy implementujeme také do vestavěných zařízení.
Teorie
systémů
Teorie systémů je interdisciplinární obor, který studuje komplexní, dynamické a adaptivní systémy, jejich chování a principy, jimiž se řídí jejich struktura, fungování a vývoj. Poskytuje ucelený rámec pro pochopení toho, jak různé složky systému vzájemně působí na jeho celkové chování.
Aplikovaná
matematika
Aplikovaná matematika je obrovský obor, kde se matematické metody uplatňují v různých oblastech lidské činnosti. Zabýváme se zejména teorií pravděpodobnosti, aplikovanou statistikou, analýzou dat a signálů, variačním počtem, teorií optimalizace, mechanikou kontinua a ekonometrií.
Aktuality
Zvaná přednáška: Andres Marrugo, Universidad Tecnológica de Bolívar
18. 3. 2025Technologie 3D snímání vylepšené pomocí hlubokého učení a digitálních dvojčat
Přečíst více13. Workshop on Uncertainty Processing - WUPES 2025
17. 3. 2025Od roku 1988 se v České republice koná každý třetí rok série workshopů o zpracování neurčitostí (Workshops on Uncertainty Processing - WUPES). Sborníky z několika předchozích workshopů lze nalézt na jejich webových stránkách (WUPES'22, WUPES'18, WUPES'15, WUPES'12, WUPES'09, and WUPES'06). Stejně jako předchozí setkání bude i nadcházející workshop podporovat tvůrčí intelektuální činnost a výměnu myšlenek v neformální atmosféře. Proto se zaměřujeme na omezený počet účastníků (~40). Vyzýváme k zasílání příspěvků na témata, jako jsou neurčitost v umělé inteligenci, bayesovské sítě, podmíněná nezávislost, stochastická analýza, algebraická statistika, informačně-teoretické nerovnosti, kombinatorické metody pro sdílení tajemství, fuzzy analýza, strojové učení, teorie rozhodování, věda o řízení a příbuzné obory.
Přečíst víceCena - Nejlepší recenzent časopisu IJBC 2024
11. 3. 2025World Scientific Connecting Great Minds ocenil „Certifikátem nejlepší recenzent“ Dr. Volodymyra Lynnyka z ÚTIA AV ČR, v.v.i., oddělení Teorie řízení jako recenzenta s vynikajícím výkonem v roce 2024 pro časopis Internation Journal of Bifurcation and Chaos (IJBC). Uvedl profesor Guanrong Chen, šéfredaktor (IJBC).
Přečíst víceZimní škola MTR, 2025
22. 2. 2025Zimní škola oddělení matematické teorie rozhodování je osvědčeným setkáním jejích studentů a vědeckých pracovníků, spolupracujících vědeckých pracovníků z několika českých institucí a zahraničních hostů. Letos ji organizují Tomáš Roubal, M. Studený a J. Outrata. Vědecký program odráží výzkumné zájmy oddělení MTR UTIA a pozvaných hostů. Akce se koná na chatě UTIA.
Přečíst víceJan Flusser kandiduje do VR AV
11. 12. 2024Shromáždění výzkumných pracovníků ÚTIA podpořilo dne 11.12. 2024 kandidaturu prof. Flussera do Vědecké rady AV.
Přečíst víceCena za nejlepší juniorskou práci 2024
10. 12. 2024Prezentace přihlášených prací proběhla dne 9.12.2024.
Přečíst více

Vitejte v UTIA
Nechte se provést po ústavu ředitelkou
doc. RNDr. Jiřinou Vejnarovou, CSc.

UTIA ve Strategii AV21
Naděje a rizika digitálního věku: prof. Ing. Jan Flusser, DrSc. představuje rozsáhlý úspěšný projekt, kterým se ústav zapojil do programu Strategie AV21.