Ústav teorie informace a automatizace

Akademie věd České republiky

Provádíme základní i aplikovaný výzkum a vzděláváme v umělé inteligenci, zpracování signálu a obrazu, teorii systémů a aplikované matematice.

Ústav teorie informace a automatizace
Umělá <br> inteligence

Umělá
inteligence

Umělá inteligence je dynamicky se rozvíjející obor zaměřený na vývoj algoritmů a modelů, které umožňují strojům vykonávat úkoly obvykle vyžadující lidskou inteligenci. Umělou inteligenci začleňujeme do všech oblastí výzkumu, kterým se naše instituce věnuje. Jedná se především o strojové učení, zpracování přirozeného jazyka, reprezentaci znalostí, ekonometrii a počítačové vidění.

Zpracování <br/> signálu a obrazu

Zpracování
signálu a obrazu

Zpracování signálu je obor, který se zaměřuje na analýzu, transformaci a interpretaci signálů a obrazů za účelem získání smysluplných informací. Zabýváme se zejména analýzou textur, invariantním popisem obrazu, slepou dekonvolucí, superrozlišením a trekováním objektů ve videu a vyvíjené algoritmy implementujeme také do vestavěných zařízení.

Teorie <br> systémů

Teorie
systémů

Teorie systémů je interdisciplinární obor, který studuje komplexní, dynamické a adaptivní systémy, jejich chování a principy, jimiž se řídí jejich struktura, fungování a vývoj. Poskytuje ucelený rámec pro pochopení toho, jak různé složky systému vzájemně působí na jeho celkové chování.

Aplikovaná <br> matematika

Aplikovaná
matematika

Aplikovaná matematika je obrovský obor, kde se matematické metody uplatňují v různých oblastech lidské činnosti. Zabýváme se zejména teorií pravděpodobnosti, aplikovanou statistikou, analýzou dat a signálů, variačním počtem, teorií optimalizace, mechanikou kontinua a ekonometrií.

Aktuality

  • Zvaná přednáška: Andres Marrugo, Universidad Tecnológica de Bolívar

    18. 3. 2025

    Technologie 3D snímání vylepšené pomocí hlubokého učení a digitálních dvojčat

    Přečíst více
  • 13. Workshop on Uncertainty Processing - WUPES 2025

    17. 3. 2025

    Od roku 1988 se v České republice koná každý třetí rok série workshopů o zpracování neurčitostí (Workshops on Uncertainty Processing - WUPES). Sborníky z několika předchozích workshopů lze nalézt na jejich webových stránkách (WUPES'22, WUPES'18, WUPES'15, WUPES'12, WUPES'09, and WUPES'06). Stejně jako předchozí setkání bude i nadcházející workshop podporovat tvůrčí intelektuální činnost a výměnu myšlenek v neformální atmosféře. Proto se zaměřujeme na omezený počet účastníků (~40). Vyzýváme k zasílání příspěvků na témata, jako jsou neurčitost v umělé inteligenci, bayesovské sítě, podmíněná nezávislost, stochastická analýza, algebraická statistika, informačně-teoretické nerovnosti, kombinatorické metody pro sdílení tajemství, fuzzy analýza, strojové učení, teorie rozhodování, věda o řízení a příbuzné obory.

    Přečíst více
  • Cena - Nejlepší recenzent časopisu IJBC 2024

    11. 3. 2025

    World Scientific Connecting Great Minds ocenil „Certifikátem nejlepší recenzent“ Dr. Volodymyra Lynnyka z ÚTIA AV ČR, v.v.i., oddělení Teorie řízení jako recenzenta s vynikajícím výkonem v roce 2024 pro časopis Internation Journal of Bifurcation and Chaos (IJBC). Uvedl profesor Guanrong Chen, šéfredaktor (IJBC).

    Přečíst více
  • Zimní škola MTR, 2025

    22. 2. 2025

    Zimní škola oddělení matematické teorie rozhodování je osvědčeným setkáním jejích studentů a vědeckých pracovníků, spolupracujících vědeckých pracovníků z několika českých institucí a zahraničních hostů. Letos ji organizují Tomáš Roubal, M. Studený a J. Outrata. Vědecký program odráží výzkumné zájmy oddělení MTR UTIA a pozvaných hostů. Akce se koná na chatě UTIA.

    Přečíst více
  • Jan Flusser kandiduje do VR AV

    11. 12. 2024

    Shromáždění výzkumných pracovníků ÚTIA podpořilo dne 11.12. 2024 kandidaturu prof. Flussera do Vědecké rady AV.

    Přečíst více
  • Cena za nejlepší juniorskou práci 2024

    10. 12. 2024

    Prezentace přihlášených prací proběhla dne 9.12.2024.

    Přečíst více
home_video1

Vitejte v UTIA

Nechte se provést po ústavu ředitelkou
doc. RNDr. Jiřinou Vejnarovou, CSc.

home_video2

UTIA ve Strategii AV21

Naděje a rizika digitálního věku: prof. Ing. Jan Flusser, DrSc. představuje rozsáhlý úspěšný projekt, kterým se ústav zapojil do programu Strategie AV21.

Pole označená * jsou povinná.