Перейти до основного вмісту
Спецслужби РФ

Як Росія змінює шпигунські методи: ставка на сучасні технології та намагання уникнути дипскандалів

Від початку повномасштабної війни Росії проти України держави-члени Європейського Союзу вислали близько 500 російських шпигунів. Та попри все Кремль не полишає спроб стежити — і модернізує свої підходи до шпіонажу. Зокрема, зараз він покладається на сучасні технології та «виїзних агентів».

Генеральне консульство РФ у Бонні
Генеральне консульство РФ у Бонні © germany.mid.ru
Реклама

З початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну робота російських спецслужб кардинально змінилася, — йдеться в спільному розслідуванні німецьких видань WDR, NDR та Süddeutsche Zeitung. 

За їхніми даними, у Німеччині й досі акредитовані як дипломати близько двадцяти російських шпигунів. Але такої кількості недостатньо, щоби провести складні операції. До того ж їхні особи відомі Федеральному відомству з охорони конституції Німеччини. 

Шпигуни часто діяли, прикриваючись дипломатичним статусом, який і захищав їх від кримінального переслідування. Згідно з оцінками німецької контррозвідки, близько третини дипперсоналу РФ можуть бути агентами. Проте ще недавно Німеччина фактично не намагалася припинити шпигунської діяльності, зокрема й тому, що не хотіла загострювати відносини з Росією. 

Проте ситуація змінилася: 2022-го Німеччина вислала 40 російських дипломатів, а наступного року — ще 30 осіб, зокрема і технічний персонал. Схожою є ситуація і в багатьох інших країнах Європи, із яких загалом видворили близько 500 шпигунів. Таким чином, від великої шпигунської мережі майже нічого не лишилося. 

Частково Росія намагається замінити висланий із ЄС персонал шпигунами, які раніше працювали в посольствах в Африці. Крім того, РФ, як і раніше, покладається на дружні їй країни, наприклад, Угорщину та Сербію. Також є дані, що російські агенти активно діють у Туреччині, Дубаї та Північній Африці.

Федеральне відомство з охорони конституції Німеччини
Федеральне відомство з охорони конституції Німеччини © bmi.bund.de

Шпигунські операції РФ стали більш жорсткими

За даними німецьких ЗМІ, в останні два роки шпигунські операції РФ стали рішучішими. Агенти розуміють, що їх можуть викрити, тож діють грубіше й активно використовують новітні технології, фактично працюючи віддалено.

Прикладами таких операцій є нещодавнє прослуховування розмови німецьких високопоставлених офіцерів про TAURUS, а також масштабна дезінформаційна кампанія та створення мереж впливу. Одну з таких — пропагандистський «Голос Європи» — зовсім нещодавно викрили в Чехії. 

Читайте такожЧехія викрила пропагандистську мережу «Голос Європи»: через неї фінансували проросійських депутатів

Німецькі журналісти звертають увагу на Генконсульство РФ у Бонні. За їхніми даними, місто відіграє особливу роль у шпигунській мережі. Річ у тім, що воно є стратегічно важливим: там базується значна частина Міністерства оборони Німеччини та міжнародні організації. 

До того ж Бонн вдало розташований, із нього можна швидко дістатися Франції, Нідерландів, Бельгії та Люксембургу. Місто може бути своєрідною шпаринкою для шпигунів: вони діятимуть на території інших країн не як співробітники посольства, а як приватні особи. Тож у разі їхнього затримання не буде жодних міжнародних скандалів. 

Під ударом може опинитися Брюссель як штаб-квартира Євросоюзу і НАТО. Зараз Бельгія, як зазначають журналісти-розслідувачі, вживає серйозних заходів із протидії шпигунству. Але варто розуміти, що агенти, які можуть заїхати туди з Бонна, необов'язково потраплять у поле зору влади. 

Штаб-квартира Європейської комісії у Брюсселі
Штаб-квартира Європейської комісії у Брюсселі © Вікіпедія

Підтримка шпигунської мережі у ЄС, вочевидь, зараз є важливою для Росії, зокрема і для того, щоб надалі проводити спецоперації в Німеччині. За даними спецслужб, акредитований дипломатичний персонал РФ в Австрії може відігравати важливу роль в операціях на території ФРН. Річ у тім, що австрійський уряд не висилав співробітників посольств: країну покинули лише вісім агентів. Водночас, за даними розслідувачів у Відні, як дипломати працюють до 100 російських шпигунів.

Поділитися :
Сторінку не знайдено

Вміст, до якого ви намагаєтеся отримати доступ, не існує або більше не доступний.