Активні заходи
Активні заходи (рос. активные мероприятия) — дії прихованого або обманного характеру, що здійснювалися з метою здійснення завдань радянської зовнішньої політики. Їх метою був вплив на закордонну громадську думку, а також на дії окремих осіб, державних і громадських організацій. Такі заходи здійснювала Служба А Першого Головного управління КДБ, який працював у тісному контакті з Міжнародним відділом ЦК КПРС.
У широкому сенсі слова під активними заходами розумілися «заходи щодо створення агентурних позицій в таборі противника і його оточенні, веденню оперативних ігор з противником, з дезінформації, компрометації та розкладання сил противника, виведенню на територію СРСР осіб, що становлять оперативний інтерес, з метою отримування розвідувальної інформації і т. д.»
Для здійснення активних заходів застосовувалися такі методи:
- підтримка прорадянських сил (комуністичні партії та деякі інші ліві партії в країнах Заходу, рух за мир). Така підтримка дружніх сил здійснювалася країною і відкрито.
- операції з надання політичного впливу через осіб, що приховують свої зв'язки з розвідкою або нічого не підозрюють, проте грають активну роль в урядових, політичних, ділових, профспілкових, науково-освітніх колах своїх країн, а також в пресі (агенти впливу).
- дезінформація для введення в оману громадської думки чи державних діячів, дискредитації окремих осіб, організацій і політики ворожих країн і їх союзників. А також надання гласності прихованої ними інформації.
Міжвідомча робоча група з активних заходів (англ. Active Measures Working Group) була створена адміністрацією Президента США Рональда Рейгана в 1981 році. Робоча група була спочатку підпорядкована Державному департаменту а згодом — Інформаційним агентством (англ. United States Information Agency, USIA)[1][2]. Група була створена з ініціативи працівників Державного департаменту з метою ефективнішої протидії радянській пропаганді[2]. Також існують припущення, що робоча група була створена, оскільки фахівці ЦРУ з радянських активних заходів прагнули отримати можливість відкрито поширювати свої знаходки з більшим авторитетом, аніж це могло зробити саме ЦРУ[2].
Першим секретарем робочої групи був заступник державного секретаря Деніс Кукс (англ. Dennis Kux). До її складу входили представники ЦРУ, ФБР, міністерства оборони, агентства з роззброєння та контролем за обігом зброї, військової розвідки, міністерства юстиції, та інші[1].
У своїх дослідженнях робоча група не охопила всього спектру активних заходів. Натомість вона зосередила увагу на протидії радянській дезінформації[1][2]. Робоча група з активних заходів розробила механізми, завдяки яким відстеження радянської дезінформації стала міжвідомчою роботою з протидії дезінформації, а не справою одного лише ЦРУ[2].
За час свого існування робоча група підготувала та оприлюднила низку відкритих доповідей.
- ↑ а б в Soviet Influence Activities: A Report on Active Measures and Propaganda, 1986-87 (PDF). United States Department of State. United States Department of State. Архів оригіналу (PDF) за 27 лютого 2015. Процитовано 16 квітня 2013.
- ↑ а б в г д Schoen, Fletcher; Christopher J. Lamb (June 2012). Deception, Disinformation, and Strategic Communications: How One Interagency Group Made a Major Difference. Strategic Perspectives. 11.
- Д. В. Дубов, А. В. Баровська, Т. О. Ісакова, І. О. Коваль, В. П. Горбулін (2017). заг. ред. Д. В. Дубова. (ред.). "Активні заходи" СРСР проти США: пролог до гібридної війни". Аналітична доповідь. К.: Національний інститут стратегічних досліджень. ISBN 978-966-554-277-3. Архів оригіналу за 27 травня 2017. Процитовано 24 травня 2017.
- Jolanta Darczewska, Piotr Żochowski (червень 2017). Active Measures, Russia's key export. Point of View. Т. 64. Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. ISBN 978-83-65827-03-6. Архів оригіналу за 3 серпня 2017. Процитовано 3 серпня 2017.
- https://web.archive.org/web/20120922001508/http://tipolog.atspace.com/count_dic/counterintell_dictionary_m.htm#Мероприятие%20контрразведывательное
- Bibliography
- Crash Course in KGB/SVR/FSB Disinformation and Active Measures — by The Centre for Counterintelligence and Security Studies, USA
- Disinformation [Архівовано 2 жовтня 2007 у Wayback Machine.] — from Encyclopedia of Intelligence
- Identifying Misinformation — by US State Department
- Disinforming the Public [Архівовано 18 жовтня 2012 у Wayback Machine.] — by Lawrence Bittma
- Soviet Active Measures in the «Post-Cold War» Era 1988—1991 [Архівовано 10 серпня 2013 у Wayback Machine.] — by US Information Agency
- Russian Secret Services' Links With Al-Qaeda [Архівовано 21 липня 2010 у WebCite] (AIA information agency)