Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.

Уся (під впливом латинської графіки (wuxia) також вуся; кит. 武侠, пін. wǔxiá [ù.ɕjǎ], «уся») — пригодницький жанр китайського фентезі (література, телебачення, кінематограф) з багатою демонстрацією східних єдиноборств[1]. Уся в кіно[2] являє собою насичений фантастичними елементами різновид фільму з бойовими мистецтвами. Персонажі мають миттєву швидкість реакції та надзвичайні фізичні дані.

Старовинна ілюстрація до роману «Річкові затони»

Назва

ред.

Назва терміну «уся» походить від поєднання слів ушу («бойове мистецтво») та сяке («лицар»; кит. 俠客, пін. xiákè).

Історія жанру

ред.

Одним з перших творів у жанрі уся була танська новела «Куньлуньський раб» (кит.: 崑崙奴; автор Пей Сін, кит. 裴铏, пін. Pei Xing, 825–880), що оповідає про чорношкірого невільника, який завдяки чудовій навичці стрибати з даху на дах і підійматися по гладких стінах будинків (цінгун), рятує з мандаринського гарему подругу свого господаря. До жанру уся можна віднести і знаменитий середньовічний роман «Річкові заплави».

За часів династій Мін і Цін на зображення «шляхетних розбійників» було накладено заборону з тим, щоб описи фантастичних єдиноборств не збурювали душі підданих імператора. Друге життя жанр знайшов зі зникненням імператорського Китаю на початку XX століття.

Комуністична влада Китаю несхвально ставилися до авторів уся, зате в Тайвані та Гонконгу з 1960-ті по 1980-ті рр. уся розвинувся в один з найпопулярніших жанрів масової культури. На Заході перші шанувальники китайського фентезі з'явилися з публікацією перекладів творів гонконгського автора Цзінь Юна.

Останні роки XX і початок XXI ст. були ознаменовані появою відеоігор у жанрі усяJade Empire», «Dynasty Warriors»).

На сьогодні уся отримав велику популярність як жанр кіно та серіалів, і щороку в Китаї знімаються десятки костюмованих серіалів у жанрі уся.

Примітки

ред.

Джерела

ред.
  • Sam Ho. From Page to Screen: A Brief History of Wuxia Fiction. // Heroic Grace: The Chinese Martial Arts Film, ed. David Chute and Cheng-Sim Lim. Los Angeles, 2003.
  • Jeff Yang, Art Black. Once Upon a Yime in China : a Guide to Hong Kong, Taiwanese, and Mainland Chinese Cinema. Atria Books, 2003.