Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.

54°37′00″ пн. ш. 39°43′00″ сх. д. / 54.616666666667° пн. ш. 39.716666666667° сх. д. / 54.616666666667; 39.716666666667

Рязанська губернія
Герб
Дата створення / заснування 12 (23) грудня 1796
Зображення
Країна  Російська СФРР
Столиця Рязань
Адміністративна одиниця РСФРР
Російська СФРР
Московська область[d][1][2]
Російська СФРР
Російська республіка
Російська імперія
Кількість населення 1 802 196 осіб[3]
Чисельність чоловічого населення 843 559[3]
Чисельність жіночого населення 958 637[3]
Адміністративно-територіально поділяється на Зарайський повітd (1796), Mikhaylovskiy Uyezdd (1796), Рязанський повітd (1796), Yegoryevsky Uyezdd (1802), Dankov Countyd (1802), Kasimovsky Uyezdd (1796), Пронський повітd (1796), Ranenburg Uyezdd (1796), Ryazhsky Uyezdd (1796), Сапожковський повітd (1796), Скопинський повітd (1796), Spassky Uyezdd (1802), Elatomskiy uezdd (1924), Шацький повітd (1924), Q20810790? (1919)
Замінений на Рязанський округd
На заміну Рязанське намісництво
Час/дата припинення існування 1 жовтня 1929
Площа 42 100 595 200 квадратний метр
Мапа розташування
Детальна карта
Категорія мап на Вікісховищі d
Мапа
CMNS: Рязанська губернія у Вікісховищі

Рязанська губернія (рос. Рязанская губерния, дореф. Рязанская губернія) — адміністративно-територіальне утворення з центром у місті Рязань, яке існувало до утворення Рязанської області 26 вересня 1937 року.

Адміністративно-територіальна одиниця Російської імперії і РСФРР у 17961929 рр.

Географія

ред.
 
Карта Рязанської губернії. 1800 рік.
 
Карта Рязанської губернії. 1899 рік.

Рязанська губернія розташовувалася між 52° 58' і 55° 44' північної широти і між 38° 30' і 41° 45' східної довготи. Площа губернії становила 36992 верст (42 098 км²).

Губернія розташовувалася на останніх схилах Алаунської височини, відроги якої зумовлюють характер трьох складових частин губернії, або сторін її: Рязанської, Степової і Мещерської, відокремлених один від одного долинами p. Оки і Проні.

Відріг і плоскі височини, що входять із заходу, з боку Тульської губернії, утворюють досить рівну, високу площу, що простирається по Михайловському та частині Скопінського повіту. Тут беруть свої початки річки Осетр, Вожа, Павловка, Ісья і Проня, що впадають в Оку, а також р. Дон. Пологі схили цій площі поширюються по губернії двома головними гілками.

Одна з них прямує на схід і північний схід між річками Окою і Пронею по повітах Зарайському, Рязанському і Пронському, являючи собою хвилеподібну і місцями досить піднесену місцевість. Простір, обмежений річками Окою, Пронею і осетрів, носить назву «Рязанської сторони». Інша гілка направляється на південний схід між річками Пронею і Доном, утворює в Скопінському, Данковського і почасти в Ряжському і Раненбургскому повітах ряд пагорбів, службовців вододільній рисою басейнів Оки і Дону. Ці пагорби досягають берегів Оки, але на південному сході і на сході вони поступово переходять у рівнини, що мають характер абсолютно степовий. Ця частина губернії, обмежена правими берегами річок Проні і Оки, носить назву «Степової сторони». Обидві ці частини, що лежать по праву сторону Оки, являють собою одну піднесену площу з загальним схилом від північного заходу на південний схід. Тут розташовані більш піднесені пункти губернії: м. Зарайськ (80 с.), М. Скопін (73 с.), Село Гудинка Пронського повіту (54 с.). Околиці цих частин, що впираються в Оку, утворюють високі тераси, розсікають гіллястими долинами і ярами. За винятком незначної кількості незручних земель, ґрунт тут складається головним чином з чорнозему (71 %), вона досить родюча, і взагалі вся ця височина, відкрита і суха, представляє великі зручності для заселення; недолік цієї частини губернії полягає у відсутності лісів, особливо у степовій стороні, чому відбувається мілководді річок і річок, а місцями відчувається навіть недолік у воді. Зовсім інший характер має частину губернії, що знаходиться по ліву сторону р. Оки і звана Мещерською стороною або Мещерським краєм. Вона становить природне продовження промисловий смуги, в районі якої знаходяться Московська і Владимирська губернія, тоді як інша частина губернії належить до центральної землеробської області. Місцевість, наз. Мещерською стороною, представляє в сівбу. своєї частини піднесену рівнину, що переходила поступово, у міру наближення до Оці, в низовину. Найбільш високі місцевості розташовані між р. Єгор'євськом і Касимовим: тут знаходяться самі сухі і населені місця Мещерського краю. По схилах цього піднесеного простору на північ повільно течуть притоки р. Клязьми, а на південь притоки Оки. Ґрунт тут піщаний, відрізняється безпліддям значна частина краю вкрита лісом багато боліт і озер.

Геологія

ред.

Будова Рязанської губернії в геологічному розумінні дуже складна, особливо частина, що лежить по праву сторону Оки: приблизно під широтою 53°, до якої торкається південна межа Раненбургского повіту, тягнеться широка піднесена гряда середньодевонські відкладень, що складаються з вапняків, доломіту, мергелів і зрідка вапнякових пісковиків. Гряда ця в 65-100 верст шириною витягнулася з заходу на схід. Найдавніші девонские відкладення займають південну частину губернії. Потім пласти падають круто на півночі і виходять на північ у висхідному порядку. На девонские пласти налягають шари кам'яновугільної системи, які з вугленосного ярусу і гірського вапняку; ширина цієї смуги, що йде майже паралельно першому, від 40 до 100 верст. По р. Ранов до м. Рязького, і на схід до Конюховки широким пасмом виступає на поверхню вугленосний ярус, так що протягом Ранов і ШУПТА зайнято їм і ярусом дитеринових тонкоплітчастих мергелів Опріч того, відклади того ж ярусу виступають по р. Брусні і Верді, починаючи від м. Скопина і по широті 54 ° майже суцільно лежать відклади юрської системи, келовейського ярусу. Відкладення ці займають повіти Скопинський, Михайлівський, Пронський, Рязанський і почасти Сапожківський і покриті пластами волзького ярусу, що становить перехідні від юри до крейдяних пластів утворення. У Сапожківскому повіті є острівець нижньокрейдяних пластів. Крейдяні відклади виступають на поверхню в Сапожковському повіті, на схід від р. Пари. Кам'яне вугілля в Рязанської губернії було відкрите ще в 1766 р. купцем Котельниковим в Рязькому повіті, поблизу с. Петрово; початок правильного добування його закладено в 1869 р. Великі поклади вугілля знаходяться в Скопинському повіті. Чулковська копальня — найбагатша в усьому Підмосковному басейні; вугілля відкрите тут у 1870 р., площа залягання визначена в 550 дес.; пластів усього 8, з них 5 вгорі, над переслоіть з глин і пісків (у 6 саж.), 3 пласта — внизу, на глибині 15 саж. Побединская копь відкрита в 1875 р., пласт вугілля в 1 саж. Павелецька копь в даний час закрита. У Данковського повіті Муравнінская вугільна копь відкрита в 1869 р. Незважаючи на прекрасні якості тутешнього вугілля (смолисте, схоже на шотландський «бохгед»), копальня мало розробляється. Є вугілля і в повітах Рязькому, Раненбурзькому, Пронському та Михайлівському. Залізна руда добувається за 7 верст від м. Касимова для Синтурського заводу; розробляється в кам'яновугільних пластах на глибині в 2-4 сажнів. По р. Істьї залізна руда зустрічається в юрській системі. Рязанські фосфорити становлять собою окремий, самостійний тип; вони досить м'які і містять калій.

Гідрологія

ред.

Річки Рязанської губернії належать до басейнів Оки і Дону.

За значенням своїм перше місце належить р. Ока. Вона перетинає губернію дугою завдовжки 478 верст (у тому числі 54 верст складають кордон з Московською губернією) і проходить повіти Зарайський, Рязанський, Спаський і Касимівский. Численні притоки р. Оки зрошують майже всю губернію, за винятком південних місцевостей. Ока майже на всьому протязі тече по піщаному руслу у відкритій і просторій долині, багатій огрядними луками і заплавами, родючість яких підтримується весняними розливами. По всій долині Оки є безліч різної величини озер, місцями річка утворює кілька рукавів. Плине тихо. Ширина Оки в межах губернії від 60 до 250 і більше сажень. Глибина — 8-15 футів. У середньому виводі за 1859-79 рр. Ока розкривається 1 (13) квітня, а замерзає 13 (25) листопада. Пароплавство по Оці від м. Рязані до Нижнього Новгорода, а під час розливів — і вище Рязані.

Притоки Оки, за винятком Проні, взагалі невеликі і мілководні; з них більше значні, з правого боку, Осетр, Вожа, Іст'я і особливо Проня і Пара. Взагалі система правих приток набагато важливіше і ширший лівих, до яких належать Цна, Пра і Гусь. Судноплавні тільки Проня і Пра.

Річка Осетр протікає губернією 75 верст, шириною близько 10 сажнів; береги високі і рясніють вапняним каменем.

Вожа має 50 верст, Іст'я — 80 верст довжини.

Річка Проня випливає поблизу села Кадушкина Михайлівського повіту; довж. — 210 верст, шир. близько 20 саж. до впадання р. Ранов, а потім збільшується до 30 і 40 саж. Долина Проні, розширюючись місцями до двох і більше верст, рясніє луками і пасовищами. Від с. Перевлес Пронського повіту вниз за течією Проня судноплавна упродовж усього періоду навігації. Під час весняних вод судноплавство виробляється і вище Перевлеса, до с. Жерновиці. На Проні безліч млинів; течія її тиха.

Притоки Проні зліва Жрака і Іст'я, праворуч — Ранов (150 в довж. І 15-20 саж. Шир.) З Верде (75 верст), Локня, Кердем, Чутка.

Річка Пара (130 верст довж.) судноплавна під час весняних розливів всього на 2,5 верст від гирла. Долина р. широка, місцями низинна і покрита лісами. Майже на всьому протязі Пара забудована млинами.

Річка Цна має в губернії довж. в 30 верст, р. Пра (близько 100 верст) — тече по низовини, покритою лісами і болотами, Гусь (74 верст) — по низинній, болотистій долині між закритими берегами; в 20 верст від гирла влаштована через неї гребля, що утворює гусівске озеро.

З небагатьох річок Рязанської губернії, що належать до басейну Азовського моря, найважливіша — Дон, яка протікає в губернії близько 80 верст; шир. до 30 саж.; долина Дону вузька і стиснута високими кам'янистими берегами, що пересікаються глибокими ярами. Всі протягом Дону забудовано млинами. З приток його найбільш значні Паніка, Суха Рожнов, Перехвалка, Кучурів, Золотуха, В'язівне, Расхотка та ін Всі ці річки течуть в межах Данковського повіту. До системи р. Дону належать також p. Вороніж і Ряса. Озера розташовані по площі губернії нерівномірно. Ними рясніє лише Мещерская сторона, тоді як в частині губернії, що знаходиться на правій стороні р. Оки, озер мало. Озера Мещерського краю розташовуються здебільшого групами. Найбільш значна група знаходиться при з'єднанні повітів Єгоровського, Касимовского і Рязанського. Озера ці з'єднуються між собою протоками і приймають в себе значні річки, які, наприклад, Поль, Посерда і Варна; стоком ж озер служить р. Пра. До цієї групи належать оз. Святе, Велике, Іванівське, Біле, Мартинові та ін Середня глибина озер цієї групи близько 3 арш., Рибальство в них незначно. Інша група озер знаходиться в північній частині Егорьевского повіту, по обидва боки р. Поли; з озер цієї групи — Святе славиться риболовлею. У Єгор'ївському повіті, близько м-ря Радовицький, є ще група озер, до складу якої входять оз. Щуче, Велике, Мале Митинське та ін У Рязанському повіті по дорозі з Рязані у Володимир багато озер, з яких найбільше — Велике; група озер знаходиться близько Солотчинского м-ря, а також у повітах Спаському і Касимовському. Озера в долині р. Оки багаті рибою. Озер, розміром перевищують версту в окружності, налічується в Єгор'євському повіті 6, в Зарайському 21, в Рязанському 34, Спаському 43 і в Касимовському 61; всього в губернії під озерами 147,9 кв. верст, з яких на частку Рязанського повіту припадає 44,5 кв. верст, Єгор'євського 50,1, Касимівского 37 і Спаського 16,3 кв. верст. Боліт багато в Мещерской стороні; тут вони тягнуться майже безперервною широкою смугою вздовж берегів р. Плиг, продовжуючись далі з невеликими перервами по повітах Рязанському, Касимівському і Єгор'євському до самих кордонів з Московською губернією. У Спаському повіті чудово болото Великий Ковеж, між с. Іжевським і Городковичами. Воно простягається на захід на 20 верст і з'єднується з іншими болотами. Болота на лівому березі р. Плиг також тягнуться по напрямку на захід, переходячи в обширне болото Велике, що знаходиться на кордоні Спаського і Рязанського повітів; на півночі воно пов'язується з багатьма іншими, закінчуючись величезними Радовіцкій болотами. Також багато боліт на лев. березі плиг і по її притоках. Значні болота знаходяться, далі, в околицях оз. Великого і Святого. Велика частина боліт являє собою топи, вкриті моховими купинами і лісової порослю; по них розкинуті місцями озера. Такі болота називаються в Мещерской боці «омшарами» і мають ґрунт піщаний або торф'яний. За розтині навесні річок болота заливаються водою і робляться абсолютно непрохідними. Болотні випаровування, велика кількість мошок, комарів і оводів, жорстка і малопоживних трава — все це робить життя в цих місцевостях шкідливою для здоров'я як людей, так і тварин. Спроби осушення боліт в Мещерской стороні робилися з давніх часів, але тільки з 1876 р. розпочато міністерством державних маєтностей правильні роботи з дослідження боліт і їх осушенню.

До 1885 р. в цілому було розчищено і випрямлено річок, побудовано магістральних каналів і бічних канав протягом 341 верст (шир. від 3,5 до 14 арш.) Пристроєм цієї каналізації досягнуто осушення з лишком 40 тис. десятин болотних просторів, з яких до 30 тис. десятин належать скарбниці. Для знищення кислих болотних трав на площах, призначених під луги, з 1882 р. розпочато випалювання верхнього болотного простору з розчищенням заростей. Цим шляхом в казенних дачах знову утворено досить значне число оброчних статей. По праву сторону Оки болотисті простору зустрічаються зрідка, переважно в сусідстві річок, розливами яких вони підтримуються. Велика частина боліт в цій частині губернії висихає сама собою, залишаючи багаті запаси торфу, розробка якого проводиться в багатьох місцях і збільшується з кожним роком. Найкращої якості торф зустрічається по p. Парі і Вожі.

Клімат

ред.

Клімат Рязанської губернії не відрізняється істотно від клімату сусідніх з нею губерній. Самі тривалі спостереження маються на с. Гулинці, де А. В. Головнін влаштував метеорологічну станцію. Середня температура січня −11 °, квітень 3,5, липня +19; Жовтень 11,3; року 3,9°. Опадів за рік випадає 471 мм, всього більше в липні, 670 мм. Хмарність за рік 6,4; найбільша в листопаді — 8,2 найменша в липні 5,2. У м. Скопин середня темп. Січень −1 0,7, квітень 4,1, липня 20,3, вересень 11,8, року 4,4 °. Всього прохолодніше літо в болотистій Мещерской стороні.

Адміністративний поділ

ред.
 
Карта административного поділу Рязанської губернії

У 1796 у губернія ділилася на 9 повітів: Зарайський, Касимівський, Михайлівський, Пронський, Раненбурзький, Рязький, Рязанський, Сапожківський і Скопинський.

У 1802 утворені Данковський, Єгор'ївський і Спаський повіти.

З 1802 по 1919 до складу губернії входило 12 повітів.

У 1919 утворений Спас-Клепиківский район (через 2 роки перетворений у повіт).

У 1923 у Єгор'ївський повіт переданий в Московську губернію, а ще через рік з Тамбовської губернії були передані Елатомський і Шацький повіти.

У 1924 Данковський, Елатомский, Михайлівський, Пронський, Спаський і Спасо-Клепиківський повіти були скасовані. У 1928 Раненбурзький повіт відійшов до Центрально-Чорноземної области.

У 1929 губернію ліквідовано, а її територія у складі Рязанського округу увійшла в Московську область.

Керівництво губернії

ред.

Генерал-губернатори

ред.
П. І. Б. Титул, чин, звання Час зайняття посади
Кречетников Михайло Микитич генерал-поручик
1778—1781
Каменський Михайло Федотович генерал-поручик
1782—1785
Гудович Іван Васильович генерал-поручик
1785—09.04.1792
Гудович Іван Васильович генерал від інфантерії
1793—08.01.1797
Балашов Олександр Дмитрович генерал-ад'ютант, генерал-лейтенант (c 1823 — генерал від інфантерії)
04.11.1819—10.04.1828

Правителі намісництва

ред.
ПІБ Титул, чин, звання Час зайняття посади
Поливанов Іван Гнатович генерал-майор
1778—12.08.1780
Волков Олексій Андрійович генерал-майор
12.08.1780—22.09.1788
Кологривов Олександр Михайлович дійсний статський радник
22.09.1788—04.10.1793
Тред'яковський Лев Васильович статський радник
04.10.1793—1794
Селифонтов Іван Осипович генерал-поручик
1794—1796

Губернатори

ред.
Титул, чин, звання Час зайняття посади
Коваленський Михайло Іванович таємний радник
1797—1800
Сонін Дмитро Семенович дійсний статський радник
14.06.1800—22.05.1801
Шишков Дмитро Семенович дійсний статський радник
22.05.1801—17.03.1806
Муханов Олександр Ілліч дійсний статський радник
17.03.1806—27.03.1811
Бухарін Іван Якович дійсний статський радник
08.04.1811—19.08.1814
Князев Іван Іванович статський радник
17.05.1815—1819
Наумов Микола Олександрович дійсний статський радник
22.07.1819—26.11.1821
Лобанов-Ростовський Олексій Олександрович князь, камергер, дійсний статський радник
1821—17.02.1824
Шредер Микола Іванович дійсний статський радник
17.02.1824—1828
Карцов Павло Степанович генерал-майор
22.02.1828—20.10.1830
Грохольський Микола Мартинович дійсний статський радник
12.02.1831—21.06.1831
Перфильєв Степан Васильович дійсний статський радник
21.06.1831—1836
Прокопович-Антонський Володимир Михайлович дійсний статський радник
11.01.1836—10.05.1841
Крилов Дмитро Сергійович дійсний статський радник
21.05.1841—26.03.1843
Кожин Павло Сергійович статський радник (дійсний статський радник)
26.05.1843—16.08.1851
Новосільцев Петро Петрович в званні камергера, дійсний статський радник
05.09.1851—08.02.1858
Клингенберг Федір Карлович в званні камергера, дійсний статський радник,
(затв 31.12.1858)
08.02.1858—06.09.1859
Муравйов Микола Михайлович дійсний статський радник
06.09.1859—16.11.1862
Стремоухов Петро Дмитрович статський радник
23.11.1862—14.10.1866
Болдарєв Микола Аркадійович статський радник
14.10.1866—07.12.1873
Абаза Микола Савич гофмейстер, дійсний статський радник
20.01.1874—04.04.1880
Зибін Сергій Сергійович статський радник
20.04.1880—01.07.1882
Тройницький Микола Олександрович дійсний статський радник
13.07.1882—03.11.1883
Гагарін Костянтин Дмитрович князь, дійсний статський радник
03.11.1883—01.01.1886
Кладищев Дмитро Петрович генерал-майор
27.02.1886—16.02.1893
Брянчанінов Микола Семенович гофмейстер, дійсний статський радник
16.02.1893—27.08.1904
Ржевський Сергій Дмитрович в званні камергера, дійсний статський радник
27.08.1904—23.11.1905
Левашов Володимир Олександрович дійсний статський радник (таємний радник)
23.11.1905—23.08.1910
Оболенський Олександр Миколайович князь, в званні камергера, статський радник (дійсний статський радник)
23.08.1910—1914
Кисіль-Загорянський Микола Миколайович в званні камергера, дійсний статський радник
1915—1917

Губернські предводители дворянства

ред.
Титул, чин, звання роки на посаді
Мосолов Олексій Андрійович статський радник
1778—1780
Тютчев Степан Богданович підполковник
1780—1785
Боборикин Федір Іванович полковник
1785—1787
Вердеревський Іван Іванович ротмістр
1788—1791
Ниротморцов Микола Олексійович полковник
1791—1794
Дмитрієв-Мамонов Петро Іванович полковник (статський радник)
1794—1797
Короб'їн Григорій Степанович секунд-майор
1797—1798
Вердеревський Олексій Олексійович статський радник
1798—1799
Опухтін Микола Захарович підполковник
1799—1803
Ізмайлов Лев Дмитрович генерал-майор
1803—1807
Ізмайлов Михайло Васильович статський радник
1807—1809
Ізмайлов Лев Дмитрович генерал-майор
1809—1813
Лихарєв Михайл Дмитрович полковник
1813—1816
Ладигин Петро Миколайович майор
1816—1819
Маслов Дмитро Миколайович підполковник
1819—1821
Ладигин Петро Миколайович майор
1821—1827
Муромцев Матвій Матвійович статський радник
1827—1830
Рокитін Олексій Опанасович штабс-капітан
1830—1836
Реткін Микола Миколайович полковник
01.1836—1843
Бухвостов Петро Миколайович штабс-капітан (надвірний радник)
1843—04.01.1853
Реткін Олександр Миколайович ротмістр, и. д.
1853—1854
Бухвостов Петро Миколайович статський радник
1854—04.01.1857
Селиванов Олексій Васильович відставний підполковник
04.01.1857—02.01.1860
Реткін Олександр Миколайович дійсний статський радник
02.01.1860—18.01.1866
Чаплигин колезький секретар, и. д.
18.01.1866—10.06.1866
Реткін Олександр Миколайович дійсний статський радник
10.06.1866—08.11.1875
Рюмін Федір Миколайович в званні камер-юнкера, колезький радник
08.12.1875—04.02.1878
Муромцев Леонід Матвійович в званні камергера, дійсний статський радник (таємний советник)
04.02.1878—20.09.1899
Лихонін Іван Миколайович дійсний статський радник
20.09.1899—10.02.1900
Драшусов Володимир Олександрович в посаді гофмейстера, дійсний статський радник, шталмейстер
10.02.1900—1913
Петрово-Соловово Борис Михайлович «Свити його величности» генерал-майор
1913—1917

Віцегубернатори

ред.
Титул, чин, звання Час зайняття посади
Мосолов Олексій Андрійович статський радник
1778—1781
Кологривон Олександр Михайлович статський радник
1781—1785
Болтін Олександр Степанович статський радник
1785—1792
Тред'яковський Лев Васильович дійсний статський радник
1792—29.08.1797
Кочетов Микола Іванович статський радник (дійсний статський радник)
29.08.1797—04.06.1798
Сабуров Петро Федорович дійсний статський радник
25.06.1798—22.12.1798
Лихарєв Іван Дмитрович бригадир (дійсний статський радник)
01.01.1799—1806
Ржевський Григорій Павлович дійсний камергер
06.06.1806—12.06.1809
Князєв Іван Іванович статський радник
13.10.1809—17.05.1815
Кропотов Олександр Петрович колезький радтник
12.07.1815—1818
Каменєв Герасим Григорович статський радник
1818—23.11.1821
Пейкер Іван Устинович статський радник
23.11.1821—1824
Прутченко Борис Єфимович колезький радник
10.03.1824—11.01.1830
Дашков Андрій Васильович колезький радник
11.01.1830—31.05.1836
Княжевич Микола Максимович колезький радник
10.07.1836—01.1838
Бухало Василь Іванович колезький радник
01.02.1838—10.04.1841
Пфеллер Володимир Пилипович колезький радник
27.04.1841—28.12.1843
Хитров Микола Олександрович колезький радник
28.12.1843—30.10.1849
Веселовський Сергій Семенович колезький радник (статский советник)
31.10.1849—06.03.1858
Салтиков-Щедрін Михайло Євграфович колезький радник
06.03.1858—03.04.1860
Іванов Павло Єгорович статський радник (дійсний статський радник)
03.04.1860—31.01.1864
Поливанов Дмитро Олександрович чинний статский советник
28.02.1864—21.04.1865
Болдарєв Микола Аркадійович статський радник
21.04.1865—14.10.1866
Волков Аполлон Миколайович надвірний радник, в. о. (затверджений з произведением
в колезький радник 16.04.1867),
(дійсний статський радник)
21.10.1866—15.07.1882
Демидів Михайло Денисович камергер, колезький радник
(дійсний статський радник)
06.08.1882—12.05.1888
Петровський Лев Миколайович надвірний радник
12.05.1888—14.12.1889
Гордіїв Микола Миколайович коллезький секретар
14.12.1889—28.10.1893
Лодиженський Олександр Олександрович дійсний статський радник
28.10.1893—20.09.1902
Татищев Дмитро Миколайович граф, в званні камер-юнкера, надвірний радник
(колезький радник)
30.09.1902—20.01.1907
Муравйов Микола Леонідович граф, дійсний статський радник
20.01.1907—04.10.1908
Ігнатьєв Олексій Миколайович граф, на посаді церемониймейстера
04.10.1908—21.09.1909
Колобів Володимир Арсенович колезький радник
21.09.1909—1913
Крейтон Олександр Миколайович дійсний статський радник
1913—1916
Давидів Сергій Сергійович надвірний радник
1916—1917

Населення

ред.

Чисельність населення

ред.
Рік Населення, чол. Міське населення, чол.
1847 1 286 519[4]
1897 1 827 539[5] 167 866
1905 2 074 600[4]
1926 2 428 914[6]

Національний склад

ред.

Населення великоросійське за винятком 6 тис. татар і невеликого числа осіб інших національностей. Татари жили в м. Касимов е і його повіті. Вони з'явилися в краї в 1446 р., коли з дозволу великого князя Василя Темного татарському царевичу Касиму даний був Мещерський містечко Городець. Касимівське царство існувало до смерті останнього царевича (1681 ), після чого остаточно було приєднано до Росії.

До X ст. місцевість Рязанської губернії по середній течії Оки населена була фінськими племенами (муромою, мещерою та ін.)

Національний склад в 1897 році[5]:

росіяни татари
Губернія загалом 99,4 %
Данківський 99,8 %
Єгор'ївський 99,3 %
Зарайський 99,4 %
Касимівский 97,1 % 2,8 %
Михайлівский 100,0 %
Пронський 99,9 %
Раненбурзький 100,0 %
Рязький 99,9 %
Рязанський 98,6 %
Сапожківський 99,9 %
Скопинський 99,4 %
Спаський 99,9 %

Віросповідання

ред.

Віросповідання в 1897 році[5]:

Рід діяльности

ред.
  • 86 % усіх мешканців — селяни,
  • 8,1 %— на військовій службі,
  • 4,0 % — купці й міщани,
  • 0,8 % — дворяни і чиновники,
  • 0,8 % — духовенство,
  • 0,3 % — инші.

Густота населення

ред.

На 1 кв. версту доводиться у всій губернії 49,6 мешканців.

Селищ 3362. У середньому на 1 селище доводиться дворів 77 і 494 жителів.

Число жителів на кв. версту:

  • Скопінський — 73
  • Михайловський — 62
  • Рязанський — 57

  • Єгор'євський — 45
  • Спаський — 44
  • Касимовский — 37.

Число жителів на 1 селище:

  • Раненбурзького — 612.
  • Сапожковського — 709
  • Скопінський — 739
  • Спаський — 843

  • Рязанський — 384
  • Єгор'євський — 294

Інше

ред.

Число общин — 5402. Робоче населення розподілялось (за подвірн. переписом 1887 р.) так: робітників (з 18 до 60 р) — 406 279, чи 50 % від заг. числа осіб чоловічої статі; робітниць (16 до 55) — 418 722, чи 51 %. Сімей без робітників ч.ст було 10 161 чи 3,1 %.

Дворянські роди

ред.
 
Герб губернії з оф.описом, затверджений Олександром II (1856)

Економіка

ред.

Землеволодіння

ред.

.

Промисли

ред.

Повинності

ред.

Прямих податків підлягало до вступу (разом з недоїмками) в 1896 р. — 6663608 руб., Протягом року надійшло 3177544 руб., Залишилося нестягнутих 3486064 руб. Непрямих податків надійшло 5337842 руб. Міських доходів 683688 руб., Витрат 681128 руб. На 1 січня 1896 було в міських касах залишків від колишніх років 84316 руб. Найбільше витрат у м. Рязані (171 тис. руб.) І Скопине ​​(117 тис. руб.). Б'юджет земств губернського і повітових по приходу становить (1896) 1288918 руб.; у недоїмку — 728507 руб. Губернське земство в 1898 р. мало отримати 738 567 руб., Витратити 738 568 руб., у тому ліку на народну освіту — 32264 руб. На медичну частину — 184184 руб., на громадське піклування — 18141, на дорожню частину — 272 949 руб., зміст земського управління — 66240 руб., на сплату боргів — 90832 руб., на освіту капіталів і т. ін. — 54237 руб.

Народна освіта

ред.

Історія

ред.

У археологічному розумінні Рязанська губернія представляє великий інтерес. Численні знахідки кам'яних і кістяних знарядь і зброї яку, глиняних виробів зроблені на місцях так званих стоянок кам'яної доби. У багатьох місцях, особливо за течією р. Оки, на піщаних буграх і розсипах, розкиданих по берегах і на островах її, знайдено велику кількість побутових предметів пізнішого періоду кам'яної доби. Більшість знайдених предметів знаходиться в Рязанському музеї. Селища кам'яної доби відкриті в повітах Зарайському, Рязанському, Спаському і Касимівському. Найдавніші з предметів, що відносяться до періоду вживання металів, знайдені в язичницьких могильниках, відкритих по берегах річки Оки в повітах Рязанському, Спаському і Касимівському. Під час утворення цих могильників було багато селищ за течією Оки. Найвелелюдніше з них знаходилося на місці нинішнього с. Старої Рязані; про розмір і значенні його можна судити по просторості кладовища, що займає більше 4 дес. Знахідки скарбів з арабськими монетами показують, що жителі вели торгівлю з арабами. За монетам можна визначити, що багаті скарби, знайдені в Рязанської губернії, належать переважно IX, Х і початку XI стіл. В XII ст. утворилося Рязанське князівство .

Символіка

ред.

Література

ред.
  • «Географ.-стат. словник Російської імперії» П. П. Семенова (т. IV, стр. 377 и 378);
  • «Збірник стат. відомостей по Рязанській губернії» (12 тт.);
  • «Обозрение 25-летней деятельности Рязанского губернского земства», «Ежегодник (губернского земства) за 1896 г.»;
  • «Рязанский календарь. 1882—1888 гг.»;
  • «Труды Рязанской архивной комиссии с 1884 по 1899 г.»;
  • Книга: Добролюбов И. В.:Историко-статистическое описание церквей и монастырей Рязанской епархии
  • «Первая всеобщая перепись населения Российской Империи 1897 г.» (XXXV, СПб., 1903).
  • Списки населених місць Рязанської губернії 1862,1906, JPG, DJVU

Примітки

ред.
  1. Областные объединения Советов // Civil war and military intervention in the USSR (encyclopedia)Москва: Большая российская энциклопедия, 1983. — 704 с.
  2. http://lawru.info/dok/1918/12/23/n1206002.htm
  3. а б в различные авторы Энциклопедический словарь / под ред. И. Е. Андреевский, К. К. Арсеньев, Ф. Ф. ПетрушевскийСПб: Брокгауз — Ефрон, 1907.
  4. а б Тархов С. А. Изменение АТД России за последние 300 лет. Архів оригіналу за 24 серпня 2011. Процитовано 18 квітня 2014.
  5. а б в Перепись 1897 г.
  6. Всесоюзная перепись населения 1926 г. Архів оригіналу за 27 серпня 2011. Процитовано 18 квітня 2014.

Джерела

ред.