Лейпциг
Ле́йпциг (нім. Leipzig, МФА: [ˈlaɪptsɪç]), Липськ (в-луж. і н-луж. Lipsk, пол. Lipsk; від давньоукраїнсього «липа») — місто в Німеччині, найбільше місто Саксонії. Населення — 597 493 осіб (31 грудня 2020), площа — 297,60 км².
Лейпциг відомий своїм університетом і ярмарками, завдяки яким місто одержало неофіційну назву Messestadt («місто ярмарків»). Особливо відомий другий за значенням після Франкфуртського Лейпцизький книжковий ярмарок, що проходить у кінці березня. У Лейпцизькому книжковому ярмарку щороку беруть участь українські видавці та письменники.
Це місто є знаковим в історії світової музики — воно пов'язане з іменами Фелікса Мендельсона, Роберта Шумана, Ріхарда Вагнера, Едварда Гріга, а також Йогана Себастьяна Баха. Найвизначніша церква міста — Церква святого Томи, де працював кантором Йоган Себастьян Бах. Поряд з церквою розташований музей Йогана Себастьяна Баха. У Лейпцизькій консерваторії навчався свого часу класик української національної школи Микола Лисенко. Тут же народилися сучасні співаки Тіль Ліндеман, Біль Кауліц та гітарист Том Кауліц.
Лейпциг має культурні зв'язки з Києвом, а також ще 13 містами різних країн світу.
Історія
ред.Слов'янське поселення Липськ (Lipsk) виникло близько 900 року. Перша письмова згадка про нього (urbs Libzi) зустрічається в хроніці Титмара Мерзебурзького і датується 1015 роком (Chronikon VII, 25). У 1165 році Оттон Багатий, маркграф Майсена, дав Лейпцигу міські права і ринкові привілеї.
Лейпциг знаходився на перетині Королівської (Via Regia) і Імперської (Via Imperii) доріг, завдяки чому поступово став великим центром торгівлі. Лейпцизький торговий ярмарок став одним з перших торгових ярмарків у світі й мав велике значення для економічних відносин зі Східною Європою.
Заснування Лейпцизького університету в 1409 році призвело до розвитку юриспруденції та видавничої справи. З'явився Верховний суд (нім. Reichsgericht), в 1912 році в місті була заснована Німецька бібліотека (нім. Deutsche Bücherei).
У Лейпцизькому університеті з 1661 по 1666 рр., навчався філософ і математик Готфрід Вільгельм Лейбніц. Йоганн Себастьян Бах працював у церкві св. Фоми з 1723 по 1750 р. У 1813 році в Лейпцигу народився композитор Ріхард Ваґнер. У тому ж самому році почалася найбільша битва у війні проти армії Наполеона Бонапарта, яка увійшла в історію як Битва народів. У 1913 році, до сторіччя битви, був зведений Пам'ятник Битві народів.
23 травня 1863 року в Лейпцигу був заснований загальний німецький робітничий союз, президентом якого став політичний діяч і філософ Фердинанд Лассаль.
У вересні-грудні 1933 року в місті проходив організований нацистським урядом судовий процес над обвинуваченими в підпалі Рейхстагу.
В 1989 році після молитов за збереження миру в церкві Св. Миколая в місті були проведені демонстрації проти східнонімецького режиму.
У 2003 році Лейпциг був кандидатом на проведення літніх Олімпійських ігор 2012 року.
Визначні місця
ред.Уродженці
ред.- Родеріх Бенедікс (1811—1873) — німецький драматург, актор, режисер
- Ріхард Вагнер (1813—1883) — німецький композитор, диригент, теоретик музики.
Галерея
ред.-
Федеральний адміністративний суд
-
Пам'ятник Й.-С. Баху навпроти церкви св. Томи
-
Церква св. Миколая
-
Оперний театр, 2012
-
«Porsche Diamond»
-
Парк атракціонів «Kleinmesse», 2006
-
Трамвай на Ауґустусплатц
-
Вулиця Шенбах
Див. також
ред.- 10775 Лейпциг — астероїд, названий на честь міста.
Примітки
ред.Посилання
ред.- Офіційний сайт міста Лейпциг [Архівовано 1 червня 2020 у Wayback Machine.](нім.)
- Лейпциг Путівник по місту
- Лейпциг і українська музика
Громадський транспорт
- Домашня сторінка підприємства громадського транспорту Лейпцига LVB GmbH [Архівовано 11 січня 2016 у Wayback Machine.](нім.)
- Домашня сторінка об'єднання підприємств громадського транспорту Середньої Німеччини MDV GmbH [Архівовано 3 квітня 2022 у Wayback Machine.](нім.)
- Аеропорт Лейпциг-Галле [Архівовано 12 травня 2020 у Wayback Machine.](нім.)
Туризм
- Туристичний сервіс [Архівовано 13 серпня 2017 у Wayback Machine.](нім.)
Це незавершена стаття про місто. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з географії Німеччини. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |