Довідка:Створення нової статті

Зовнішні відеофайли
Відеоінструкція
Як створити статтю у Вікіпедії — покрокова демонстрація

Пункт 0 (необов'язковий). Зареєструйтесь!

Якщо Ви досі не зареєструвалися, то радимо зробити це: це надасть певні зручності в роботі та спілкуванні.

1. Переконайтеся, що такої статті ще немає

Перш ніж започаткувати нову статтю, переконайтеся, що немає аналогічної статті з подібною назвою (приклад: «бегемот» — «гіпопотам») (В нашому випадку це перенаправлення). Для цього скористайтеся пошуком.

Якщо Ви впевнилися, що статті з шуканою назвою немає, то про всяк випадок вивчіть суміжні статті — можливо, якась стаття вже містить ту інформацію, яку Ви хотіли описати. Переглянути список статей на спільну тему можна, використовуючи категорії. Наприклад, усі статті про українські книги містяться в Категорія:Українські книги.

Також, якщо Вам відома подібна стаття, наприклад, англійською мовоюАнгломовній Вікіпедії), то серед її міжмовних посилань („інтервікі“) може бути посилання на статтю в Україномовній Вікіпедії.

2. Подумайте, чи справді варто створювати окрему статтю?

Не забувайте, що Вікіпедія — це енциклопедія. Переконайтеся, що предмет майбутньої статті відповідає критеріям значущості та не порушує принципів „Чим не є Вікіпедія?‟.

3. Виберіть для статті правильну назву

Як правильно називати статті читайте тут: Вікіпедія:Іменування статей#Вибір назви статті. Коротко: бажано, щоб назва статті була написана в однині, називному відмінку, і відповідала найпоширенішій чи офіційній назві предмету статті.

Через 4 дні після реєстрації ви зможете перейменовувати статті.

4. Уперед!

Виберіть один із двох варіантів:

 
Чернетка в особистому просторі користувача. Якщо ви тут нещодавно, або вам потрібен час, щоб підготувати якісну заготовку статті, можете створити чернетку в особистому просторі користувача (за адресою Користувач:Ім'я користувача/Назва статті), а потім перенести чернетку до Вікіпедії (в «основний простір»), коли стаття буде готова.
 
Створити негайно! Розмістити свою статтю у Вікіпедії одразу. Увага: якщо ваша стаття не відповідатиме описаним у попередніх розділах вимогам, її зможуть вилучити. — Якщо подібне станеться, не беріть це близько до серця і постарайтесь іншого разу зробити все як треба.
 
Чернетка в просторі користувача
Введіть назву вашої статті після слів Спеціальна:Моя сторінка/

 
Створити зараз!
Введіть назву вашої статті

Інший спосіб створення статті:

У тексті доречної статті виділіть назву майбутньої статті спеціальними квадратними дужками: [[]].

Якщо в тексті наявної статті потрібна назва вказана не в називному відмінку, то в цих квадратних дужках всередині ставлять символ ( | ). Справа від стовпчика слід написати згадане в статті слово, яке буде в будь-якому відмінку, крім називного. Зліва від стовпчика — написати саму назву статті.

У результаті цього слово чи словосполучення, виділене в цих дужках, буде відображатися в тексті червоним кольором. Натиснувши на нього відкриється порожня сторінка, що має назву бажаної статті. Тут можна робити потрібну статтю. Створена нова стаття буде відображатися уже синім кольором.

5. Правильно почніть статтю

Стаття має починатися з короткого вступу, в якому коротко описується і дається визначення предмету статті. Наприклад, «Вікіпедія (англ. Wikipedia) — відкрита багатомовна вікі-енциклопедія…».

6. Правильно оформте статтю

Окрім самого змісту, головними складовими нормальної статті є: енциклопедичний текст, що не порушує нічиїх авторських прав, внутрішні посилання, категорії, посилання на авторитетні джерела, міжмовні посилання.

7. Останні доповнення

Після створення нової статті бажано:

  • Створити доречні перенаправлення.
  • Використати кнопку «Пошук» для запуску пошуку по Вікіпедії заголовку Вашої теми (і можливо, варіантів), щоб знайти статті, що згадують її, і зробити з них відповідні посилання;
  • Перевірити відповідні статті у Вікіпедіях іншими мовами, які ви знаєте (щоб проставити міжмовні посилання).

Покрокова інструкція зі створення статті

 
PDF-версія цієї інструкції

Переклад статті з іншої мови

  1. Знайдіть статтю, яку хочете перекласти. Переконайтеся, що її відповідника немає в українській Вікіпедії.
  2. Перейдіть на сторінку Спеціальна:Переклад вмісту.
  3. Натисніть на посилання «Спробуйте прямо зараз!».
  4. Натисніть синю кнопку «Новий переклад».
  5. Виберіть мову оригінальної статті у прямокутнику в рядку зверху сторінки.
  6. Почніть вводити оригінальну назву статті в рядок з написом «Знайдіть сторінку для перекладу».
  7. Виберіть потрібну статтю із списку пропозицій. Натисніть синю кнопку «Почати переклад».
  8. Перекладайте статтю абзац за абзацом — клацніть на місце для абзацу у правому стовпці, щоб вставити оригінальний текст. Ви можете переключитися на машинний переклад — тоді замість оригінального тексту за кліком на абзац буде вставлятися автопереклад. Не забувайте вичитувати! Зміни автоматично зберігаються, тому завжди можна зробити перерву. Щоб повернутись, знову зайдіть на сторінку Спеціальна:Переклад вмісту, переконайтесь, що у верхньому рядку натиснута кнопка «У процесі» та оберіть розпочатий раніше переклад.
  9. Коли переклад завершений, натисніть синю кнопку «Опублікувати» зверху сторінки. Іноді в застарілих браузерах після натискання нічого не відбувається, сторінка наче не може оновитись. Не панікуйте, переклад завжди автоматично зберігається. Зайдіть через сучасний браузер як це описано у попередньому пункті і сміливо натискайте «Опублікувати».
  10. Вітаємо! Ви створили нову статтю! Якщо ви бажаєте доробити статтю, можете тимчасово додати на початку сторінки позначку {{Редагую}}. Не забувайте прибрати її, коли завершите доробки.

Створення самостійної статті

  1. Через вікно пошуку перейдіть на сторінку Довідка:Створення нової статті.
  2. Переконайтеся, що тема статті відповідає критеріям, викладеним на цій сторінці: такої статті ще не існує і обрана тема заслуговує окремої статті.
  3. Знайдіть авторитетні джерела для статті: не блоги, не реферати тощо. Також не можна переписувати текст без змін, адже це порушує права автора. І не можна додавати дослівний переклад з інших мов, навіть власноруч виконаний переклад, адже це буде порушувати авторські права (винятком є переклад статті з іншого мовного розділу Вікіпедії).
  4. Введіть назву статті в рядок у розділі «Уперед!» і натисніть на кнопку «Створити нову статтю або перейти до існуючої».
  5. Якщо такої статті немає, перейдіть за посиланням червоного кольору «створити сторінку…».
  6. Почніть писати статтю. Інструкцію із використання візуального редактора можете знайти на звороті.

Інший спосіб

  1. Наберіть в пошуку текст "Вікіпедія:Майстер створення статей" або ВП:МСС та натисніть Enter.
  2. Виберіть відповіді на запитання зі значущості, джерел і т.д.
  3. Введіть у поле Створити негайно! або Сторінка в особистому просторі користувача назву майбутньої статті та настисніть кнопку Створити нову статтю

Див. також