Längdskidåkning vid olympiska vinterspelen 2010: Skillnad mellan sidversioner
Utseende
Innehåll som raderades Innehåll som lades till
m robot Lägger till: it:Sci di fondo ai XXI Giochi olimpici invernali |
|||
Rad 629: | Rad 629: | ||
[[hr:Skijaško trčanje na ZOI 2010.]] |
[[hr:Skijaško trčanje na ZOI 2010.]] |
||
[[hu:Sífutás a 2010. évi téli olimpiai játékokon]] |
[[hu:Sífutás a 2010. évi téli olimpiai játékokon]] |
||
[[it:Sci di fondo ai XXI Giochi olimpici invernali]] |
|||
[[ja:バンクーバーオリンピックにおけるクロスカントリースキー競技]] |
[[ja:バンクーバーオリンピックにおけるクロスカントリースキー競技]] |
||
[[ko:2010년 동계 올림픽 크로스컨트리]] |
[[ko:2010년 동계 올림픽 크로스컨트리]] |
Versionen från 6 augusti 2010 kl. 19.18
Den här artikeln eller det här avsnittet innehåller inaktuella uppgifter och behöver uppdateras. (2010-02)
Hjälp gärna Wikipedia att åtgärda problemet genom att redigera artikeln eller diskutera saken på diskussionssidan. |
Längdskidåkning vid olympiska vinterspelen 2010 | |||
---|---|---|---|
Skiathlon | herrar | damer | |
15 km | herrar | ||
10 km | damer | ||
30 km | damer | ||
50 km | herrar | ||
4 x 5 km | damer | ||
4 x 10 km | herrar | ||
Sprint | herrar | damer | |
Sprintstafett | herrar | damer | |
<-2006 | 2014-> |
Tävlingarna i längdskidåkning vid de olympiska vinterspelen 2010 hölls mellan den 15 och 28 februari 2010 i Vancouver, Kanada.
Herrar
15 kilometer fristil
Medalj | Tävlande | Tid | Marginal |
Guld | Dario Cologna | 33.36,3 | 0,0 |
Silver | Pietro Piller Cottrer | 34.00,9 | +24,6 |
Brons | Lukáš Bauer | 34.12,0 | +35,7 |
4 | Marcus Hellner | 34.13,5 | +37,2 |
5 | Vincent Vittoz | 34.16,2 | +39,9 |
6 | Maurice Manificat | 34.27,4 | +51,1 |
7 | Tobias Angerer | 34.28,5 | +52,2 |
8 | Ivan Babikov | 34.30,0 | +53,7 |
Sprint, klassisk stil
Medalj | Tävlande | Kval |
Guld | Nikita Krjukov | 4 |
Silver | Aleksandr Panzjinskij | 1 |
Brons | Petter Northug | 6 |
4 | Ola Vigen Hattestad | 3 |
5 | Aleksej Poltaranin | 15 |
6 | Øystein Pettersen | 7 |
7 | Emil Jönsson | 2 |
8 | Michail Devjatjarov JR | 16 |
30 kilometer (15 kilometer + 15 kilometer) dubbeljakt
Medalj | Tävlande | Tid | Marginal |
Guld | Marcus Hellner | 1:15.11,4 | 0,0 |
Silver | Tobias Angerer | 1:15.13,5 | +2,1 |
Brons | Johan Olsson | 1:15.14,2 | +2,8 |
4 | Aleksandr Legkov | 1:15.15,4 | +4,0 |
5 | Ivan Babikov | 1:15.20,5 | +9,1 |
6 | Jens Filbrich | 1:15.25,0 | +13,6 |
7 | Lukáš Bauer | 1:15.25,2 | +13,8 |
8 | George Grey | 1:15.32,0 | +20,6 |
Sprintstafett
Medalj | Tävlande | Tid |
Guld | Øystein Pettersen/Petter Northug | 19.01,0 |
Silver | Tim Tscharnke/Axel Teichmann | 19.02,3 |
Brons | Nikolaj Morilov/Aleksej Petuchov | 19.02,5 |
4 | Devon Kershaw/Alex Harvey | 19.07,3 |
5 | Nikolaj Tjebotko/Aleksej Poltaranin | 19.07,5 |
6 | Dušan Kožíšek/Martin Koukal | 19.13,8 |
7 | Vincent Vittoz/Cyril Miranda | 19.18,7 |
8 | Cristian Zorzi/Renato Pasini | 19.12,1 |
4 x 10 kilometer stafett
Medalj | Lag | Tid |
Guld | (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner) | 1:45.05,4 |
Silver | (Martin Johnsrud Sundby, Odd-Bjørn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug) | 1:45.21,3 |
Brons | (Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jirí Magál, Martin Koukal) | 1:45.21,9 |
4 | (Jean-Marc Gaillard, Vincent Vittoz, Maurice Manificat, Emmanuel Jonnier) | 1:45.26,3 |
5 | (Sami Jauhojärvi, Matti Heikkinen, Teemu Kattilakoski, Ville Nousiainen) | 1:45.30,3 |
6 | (Jens Filbrich, Axel Teichmann, René Sommerfeldt, Tobias Angerer) | 1:45.49,4 |
7 | (Devon Kershaw, Alex Harvey, Ivan Babikov, George Grey) | 1:47.03,2 |
8 | (Nikolaj Pankratov, Petr Sedov, Aleksandr Legkov, Maksim Vylegzjanin) | 1:47.04,7 |
50 kilometer masstart
Medalj | Tävlande | Tid |
Guld | Petter Northug | 2:05.35,5 |
Silver | Axel Teichmann | 2:05.35,8 |
Brons | Johan Olsson | 2:05.36,5 |
4 | Tobias Angerer | 2:05.37,0 |
5 | Devon Kershaw | 2.05.37,1 |
6 | Andrus Veerpalu | 2:05.41,6 |
7 | Daniel Rickardsson | 2.05.45,2 |
8 | Maksim Vylegzjanin | 2:05.46,4 |
Damer
10 kilometer fristil
Medalj | Tävlande | Tid | Marginal |
Guld | Charlotte Kalla | 24.58,4 | 0,0 |
Silver | Kristina Šmigun-Vähi | 25.05,0 | +6,6 |
Brons | Marit Bjørgen | 25.14,3 | +15,9 |
4 | Anna Haag | 25.19,3 | +20,9 |
5 | Justyna Kowalczyk | 25.20,1 | +21,7 |
6 | Riitta-Liisa Roponen | 25.24,3 | +25,9 |
7 | Jevgenija Medvedeva | 25.26,5 | +28,1 |
8 | Kristin Størmer Steira | 25.50,5 | +52,1 |
Sprint, klassisk stil
Medalj | Tävlande | Kval |
Guld | Marit Bjørgen | 1 |
Silver | Justyna Kowalczyk | 5 |
Brons | Petra Majdič | 19 |
4 | Anna Olsson | 3 |
5 | Magda Genuin | 4 |
6 | Celine Brun-Lie | 8 |
7 | Astrid Jacobsen | 11 |
8 | Kikkan Randall | 10 |
15 kilometer (7,5 kilometer + 7,5 kilometer) dubbeljakt
Medalj | Tävlande | Tid | Marginal |
Guld | Marit Bjørgen | 39.58,1 | 0,0 |
Silver | Anna Haag | 40.07,0 | +8,9 |
Brons | Justyna Kowalczyk | 40.07,4 | +9,3 |
4 | Kristin Størmer Steira | 40.07,5 | +9,4 |
5 | Aino-Kaisa Saarinen | 40.40,6 | +42,5 |
6 | Therese Johaug | 40.50,0 | +51,9 |
7 | Marianna Longa | 41.02,2 | +1.04,1 |
8 | Charlotte Kalla | 41.18,5 | +1.20,4 |
Sprintstafett
Medalj | Tävlande | Tid |
Guld | Evi Sachenbacher-Stehle/Claudia Nystad | 18.03,7 |
Silver | Charlotte Kalla/Anna Haag | 18.04,3 |
Brons | Irina Chazova/Natalia Korosteljeva | 18.07,7 |
4 | Magda Genuin/Arianna Follis | 18.14,2 |
5 | Astrid Jacobsen/Celine Brun-Lie | 18.32,8 |
6 | Caitlin Compton/Kikkan Randall | 18.51,6 |
7 | Daria Gaiazova/Sara Renner | 18.51,8 |
8 | Riitta-Liisa Roponen/Riikka Sarasoja | 18.56,6 |
4 x 5 kilometer stafett
Medalj | Lag | Tid |
Guld | (Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Størmer Steira, Marit Bjørgen) | 55.19,5 |
Silver | (Katrin Zeller, Evi Sachenbacher-Stehle, Miriam Gössner, Claudia Nystad) | 55.44,1 |
Brons | (Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta-Liisa Roponen, Aino-Kaisa Saarinen) | 55.49,9 |
4 | (Arianna Follis, Marianna Longa, Silvia Rupil, Sabina Valbusa) | 56.04,9 |
5 | (Anna Olsson, Magdalena Pajala, Charlotte Kalla, Ida Ingemarsdotter) | 56.18,9 |
6 | (Kornelia Marek, Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec) | 56.29,4 |
7 | (Aurore Cuinet, Karine Laurent Philippot, Célia Bourgeois, Cécile Storti) | 56.30,6 |
8 | (Olga Savjalova, Irina Chazova, Jevgenija Medvedeva, Natalia Korosteljeva) | 57.00,9 |
30 kilometer masstart
Medalj | Tävlande | Marginal |
Guld | Justyna Kowalczyk | 0 |
Silver | Marit Bjørgen | + 0,3 |
Brons | Aino-Kaisa Saarinen | + 1.05,0 |
4 | Evi Sachenbacher-Stehle | + 1.19,2 |
5 | Masako Ishida | + 1.22,8 |
6 | Charlotte Kalla | + 1.23,9 |
7 | Therese Johaug | + 1.27,6 |
8 | Kristin Størmer Steira | + 1.30,7 |
Medaljfördelning
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Sverige | 3 | 2 | 2 | 7 |
3 | Tyskland | 1 | 4 | 0 | 5 |
4 | Ryssland | 1 | 1 | 2 | 4 |
5 | Polen | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Schweiz | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Estland | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Italien | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Finland | 0 | 0 | 2 | 2 |
9 | Tjeckien | 0 | 0 | 2 | 2 |
11 | Slovenien | 0 | 0 | 1 | 1 |
|
|