Википедија:Вики воли споменике 2024.
Вики воли споменике 2024. Вики воли споменике (Wiki Loves Monuments, WLM) годишње је међународно фото-такмичење у прикупљању фотографија споменика културе широм света. Такмичење се одржава током септембра у организацији локалне Викимедијине заједнице и локалних партнера. Учесници фотографишу локалне историјске споменике и културна добра у својим земљама, затим фотографије отпремају на Викимедијину оставу. Циљ овог такмичења је указивање на културна добра земаља учесница са жељом подстицања људи да фотографишу те споменике и да их отпреме под слободном лиценцом. Прво такмичење је одржано у Холандији 2010. године. Већ следеће године такмичење се проширило у неколико земаља Европе и постављен је први Гинисов рекорд. Наредних година учешће је узело преко 50 земаља на шест континената укључујући и Антарктик. Године 2016, Вики воли споменике је добило званичну подршку Унеска. На такмичењу може свако да учествује, уз поштовање основних правила: да је аутор фотографије, да фотографија није раније објављена, да фотографију пошаље у назначеном року заједно са ИД бројем споменика са списка и да пристаје на услове лиценцирања. Победнике бира стручни жири.
Награде
Најбољих 10 фотографија, али не више од две фотографије од једног фотографа, квалификују се за међународно финале. Српски жири такође додељује националне награде, а оне су:
Имате питања?
Погледајте:
Зашто учествовати?
Непокретна културна добра представљају драгоцени део наслеђа сваке земље, носиоци су прича и идентитета који су се кроз векове обликовали. Она су чувари традиција, уметности и духовности, као и мостови који повезују прошлост, садашњост и будућност. Непокретна културна добра у Србији су разноврсна и обухватају широк спектар архитектонских, историјских и уметничких артефаката. Средњовековни манастири, попут Студенице, Дечана и Сопоћана, сведоче о верским и културним центрима тог доба. Њихова архитектура, фреске и рукописи чувају приче о религиозности, естетици и друштвеном животу вековима уназад. Ови манастири нису само верски објекти већ и симболи националног идентитета. Ту су и многобројне тврђаве, као што су Петроварадинска, Београдска, Смедеревска или Нишка, које сведоче о различитим народима који су живели и владали овим просторима. Сви ови споменици нису само камене структуре и историјски артефакти, већ непроценљиви део културне баштине Србије.. Она причају приче о вери, уметности, иновацијама и друштвеним променама. Кроз очување и промоцију ових добра, Србија не само да чува своју прошлост, већ и гради мостове ка будућности, омогућавајући генерацијама да се повежу са својим наслеђем и разумеју своје место у свету. Такође, учешће на такмичењу је одличан начин да експериментишете и сазнате које фотографије добијају признање. Свакако не морате бити професионални фотограф да бисте снимили фотографије корисне за Википедију. Ево одличне прилике да испробате сопствене вештине! Пријавом за локално такмичење испуњавају се услови за избор у међународно финале и да ли смо споменули да постоје и награде за победнике?
|
Како да учествујем?уредиПравила за учестовање су лака и врло јасна. Има и само неколико, али је важно обратити пажњу на њих у наставку.
Спискови заштићених подручјауредиСвако непокретно културно добро има свој јединствени ИД, који је неопходно унети приликом слања фотографија на одговарајуће место. ИД се састоји из комбинације слова и бројева. На пример, ако је у питању Споменик незнаном јунаку на Авали, његов ИД гласи СК 644 (обавезно на ћирилици) или Гамзиград, чији ИД гласи АН 40. Детаљан списак по категоријама културних добара, погледајте овде. Вики воли споменике у другим државама и територијамауредиВики воли споменике је међународно такмичење које се одржава широм света. Списак држава и локална правила учествовања можете пронаћи на Commons:Commons:Wiki Loves Monuments 2024 Сарадња са пројектом Вики воли јавну уметност и гробна обележјауредиУ Србији се у период од 15. октобра до 15. децембра организује пројекат Вики воли јавну уметност и гробна обележја. Како су одређени јавни споменици, гробља и мурали под заштитом као непокретно културно добро, имате могућност да слике које су предмет оба конкурса, приложите на оба конкурса и тиме подржите оба пројекта и повећате вашу шансу за добијање вредних награда. Важно је нагласити да је потребно ове слике слати у периоду од 15. до 31. октобра. како би учествовали на оба пројекта. Слике послате од 1. до 15. октобра учествују само у овом конкурсу. |
Победници
уредиТоп 10 (од 1 до 10)
уреди-
Манастир Троноша. Аутор: Vladimir Mijailović
-
Београдска тврђава. Аутор: Dkov92
-
Николајевска црква у Земуну. Аутор: Ivanbuki
-
Голубачки град. Аутор: Cera-photography
-
Дворац Фантаст у атару Бечеја. Аутор: Vladislav Tot
-
Голубачки град. Аутор: Jelena Potrebic
-
Споменик на Гучеву. Аутор: Miluša Snidová
Топ 20 (од 11 до 20)
уреди-
Манастир Поганово. Аутор: Marko osmanovic photo
-
Манастир Грачаница. Аутор: DarkouPH
-
Горња и доња Петроварадинска тврђава са подграђем. Аутор: Thruserbia
-
Споменик Победнику. Аутор: Beba.Da7
-
Српска православна црква у Србобрану. Аутор: Tournasol7
-
Београдска тврђава. Аутор: Andrejm11070
-
Комплекс синагоге, школске и општинске зграде јеврејске заједнице у Новом Саду. Аутор: Lukder
-
Кнез Михаилова улица, од Калемегдана до Обилићевог венца. Аутор: Mihajloob
-
Дворац Капетаново. Аутор:Martina Čižik
-
Спомен-парк Бубањ. Аутор: Zmajche