Ађан Брам
Овом чланку је потребна лектура текста. То подразумева исправку граматичких, правописних и интерпункцијских грешака или тона. |
Ађан Брахмавамсо Махатхера (познатији под именом Ађан Брам) је рођен као Peter Betts у Лондону, Енглеска 7. августа 1951. Тренутно, Брам је монах манастира Бодхинајана, у Серпентину, Западна Аустралија, духовни вођа Будистичког Друштва Западне Аустралије, духовни саветник Будистичког Друштва у Викторији, духовни саветник Будистичког Друштва Јужна Аустралија, духовни лидер Будистичког Удружења у Сингапуру, и духовни лидер Бодхикусума Центра у Сиднеју.
Ађан Брам | |
---|---|
Датум рођења | 7. август 1951. |
Место рођења | Шири Лондон |
Веб-сајт | bswa |
Порекло
уредиПетер Бетс потиче из радничке класе и похађао је Latymer Upper School http://www.latymer-upper.org/. Освојио је стипендију на студијама Теоретске физике у Универзитету у Кејмбриџу крајем 1960-их. Након стечене дипломе на овом универзитету, радио је годину дана као средњошколски наставник, након чега путује на Тајланд да би постао монах код чувеног учитеља Ађан Ча. Брам је замонашен у Бангкоку у 23. години од игумана манастира Ват Сакет. Одмах затим је провео девет година учећи и вежбајући медитацију шумске традиције код Ађан Ча.
Манастир Бодхидјана
уредиБрам је позван у Перт, Аустралија од стране Будистичког Друштва Западне Аустралије, да се као предавач придружи Ађану Џагаро. Испрва, обојица су живели у старој кући у предграђу Северног Перта. Од краја 1983. обојица живе у брдима Серпентине, јужно од Перта, у манастиру Бодхинајана, саграђеном на 97 хектара (393,000 m²) обрадиве и шумске земље. Манастир је назван Бодхинајана по њиховим учитељу Ађан Ча.
Бодхинјана је први будистички манастир у Јужној хемисфери и данас је највећа заједница будистичких монаха у Аустралији. У почетку, на купљеној земљи није било грађевина, и како је било јако мало будиста у Перту у то време, и јако мало материјалне подршке, монаси су штедљиво сами почели да граде. Брам је научио водоинсталатерски и зидарски занат па је многе од садашњих објеката изградио захваљујући свом новостеченом знању из грађевинарства.
Године 1994., Џагаро је прекршио монашка правила, а искључен је из монашке заједнице годину дана касније. Оставши да самостално води манастир, Брам је стицао углед и добијао позиве да одржава предавања у другим деловима Аустралије и југоисточне Азије. Био је говорник на међународном будистичком самиту у Пном Пену 2002. године, и на три светске конференције о Будизму. Такође је посветио време и пажњу неизлечиво болеснима, затвореницима, оболелим од рака, људима који желе да науче да медитирају, као и својој монашкој заједници ''Сангха'' у манастиру Бодхинјана. Брам је такође пружио подршку женском манастиру Дхамасара у Гидгеганпу у брдима североисточно од Перта, да постане самосталан манастир, у којем бораве и монахиње са Шри Ланке. Аустралијанска монахиња Ађан Ср. Вајама је настојница тог манастира.
Контроверза са заређивањем монахиња
уредиДана 22. октобра 2009, Брам је обавио церемонију заређивања монахиња, без договора са члановима тајландске монашке заједнице, где су четири будисткиње, Пречасне Ађан Вајама, и Пречасне Ниродха, Сери и Хасапанна, замонашене у западну теравада женску монашку заједницу. Церемонија пријема у женску монашку заједницу је обављена у Ађан Брамовом манастиру Бодхинајана (у близини Перта), у Аустралији. Због овога, првог новембра 2009, на састанку старијих чланова тајландске монашке заједнице, одржаног у Ват Па Понг, у Тајланду, Брам је изопштен из шумске традиције Ађана Чаа и главног тајландског манастира, Ват Па Понг, као и свих осталих западних манастира шумске традиције која се везује за име оснивача те традиције, монаха и учитеља Ађана Ча.[1]
Остварења
уредиЈош као млађи монах, Брам је замољен да састави збирку правила монашке дисциплине - винаја - на енглеском језику, што је било од великог значаја за Тхераваданске манастире у западним земљама. Тренутно, Брам је настојник манастира Бодхинјана, у месту Сертпентин, Западна Аустралија,[2] духовни вођа Будистичког Друштва Западне Аустралије, духовни саветник Будистичког Друштва у Викторији, духовни саветник Будистичког Друштва Јужне Аустралије, духовни лидер Будистичког Удружења у Сингапуру, духовни лидер Бодхикусума Центра у Сиднеју.
У октобру 2004, Брам је награђен Џон Куртиновом медаљом за показану визију, вођство и заслуге аустралијском друштву од стране Куртиновог Универзитета. Тренутно, у сарадњи са монасима и монахињама свих будистичких традиција, Брам ради на оснивању монашке асоцијације у Аустралији.
Издања
уреди- Opening the Door of Your Heart: And Other Buddhist Tales of Happiness. Also published as Who Ordered This Truckload of Dung?: Inspiring Stories for Welcoming Life's Difficulties. Wisdom Publications. Brahm (2005). Who Ordered This Truckload of Dung?: Inspiring Stories for Welcoming Life's Difficulties. Simon and Schuster. ISBN 978-0-86171-278-6.
- Mindfulness, Bliss, and Beyond: A Meditator's Handbook. Wisdom Publications. 2006. ISBN 978-0-86171-275-5.
Референце
уреди- ^ „News”. Forestsangha.org. Архивирано из оригинала 12. 1. 2010. г. Приступљено 24. 1. 2010.
- ^ „Buddhist Society of Western Australia - BSWA Information”. Bswa.org. Архивирано из оригинала 22. 08. 2006. г. Приступљено 24. 1. 2010.
Додатна литература
уреди- Egan, Colleen (18. 6. 2001). „Monk caught up in fire and brimstone”. The Australian.
- Franklin, Dave (11. 5. 2003). „Religion with a humorous twist”. The Sunday Times. Perth, Australia.
- Horayangura, Nissara (28. 4. 2009). „The bhikkhuni question”. Bangkok Post. The full transcript from the February, 28, 2009 interview is available on Buddhanet [1] Архивирано на сајту Wayback Machine (19. март 2012)
- Pitsis, Simone (27. 7. 2002). „Brahm's symphony is the sound of silence”. The Australian.
- Ranatunga, D. C. (4. 2. 2007). „Be good, be happy”. Sunday Times (Sri Lanka). 41 (36).
- „Few minutes of meditation, good way to start”. Sunday Times (Sri Lanka). 41 (40). 4. 3. 2007. Пронађени су сувишни параметри:
|work=
и|journal=
(помоћ) - Ranatunga, D. C. (9. 12. 2007). „Meeting Ajahn Brahm in a relaxed mood”. Sunday Times (Sri Lanka). 42 (28).
- Smedley, Tim (3. 5. 2007). „What HR could learn from Buddhism”. People Management. 13 (9): 14. ISSN 1358-6297.
- Wettimuny, Samantha (21. 1. 2007). „Sharing the Dhamma in his own unique style”. Sunday Times (Sri Lanka). 41 (34).