Pojdi na vsebino

Pomaranča (glasbena skupina)

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Za druge pomene glejte Pomaranča (razločitev).

Pomaranča je prva slovenska metal skupina, ki igra že od osemdesetih let 20. stoletja.

Biografija

Bend je bil ustanovljen leta 1980 in sicer na pobudo Mija Popoviča (kitara) in Zlatka Magdaleniča (vokali). Kmalu so se jima pridružili še Tomaž Žontar (klaviature), Franc Teropšič (bobni), ter končno še Marko Herak na bas kitari.

Fantje so si ime (peklenska) Pomaranča nadeli po naslovu kultnega filma »Peklenska Pomaranča«, posnetega po istoimenski knjigi pisatelja Anthonya Burghessa.

Že istega leta je bend prvič nastopil in sicer v Križankah, na Novem Rocku 1981. Leta 1982 je Pomaranča izdala svoj prvenec z naslovom »Peklenska Pomaranča« (njihov sploh prvi komad je bil »Soldat«). Še istega leta so nastopili v Hali Pionir (Beograd) kot gostje na koncertu skupine Gillian. Naslednje leto, 1983, je skupina izdala svoj drugi album z imenom »Madbringer«; tudi nasploh je bilo leto 1983 za Pomarančo zelo uspešno leto, kar dokazuje že nastop na heavy metal festivalu v Hali Sportova, Zagreb, skupaj s skupinami kot so Motörhead, Uriah Heep, Gillian, Budge in Atomic Rooster. Še istega leta je bend izvedel svoj samostojni nastop na stadionu Šiška v Ljubljani, ki se ga je udeležilo štiri tisoč njihovih privržencev. Za popoln uspeh pa sta poskrbeli še srebni plošči za njihova do tedaj izdana albuma – Peklenska Pomaranča in Madbringer.

Vse do leta 1985 se ni zgodilo nič pretresljivega, nato pa so se začele dogajati velike spremembe v zasedbi - klaviaturist Tomaž Žontar, bobnar Franc Teropšič in pevec Zlatko Magdalenič so se odločili zapustiti bend. Novega klaviaturista si bend niti ni iskal, na bobnih je Franca Teropšiča nasledil Roman Škraba, pevca pa so še vedno nujno potrebovali. Zamenjavo za Zlatka Magdaleniča so našli v pevcu iz Sarajeva, ki se je imenoval Šefik Kardumovič - Šeki. Z njim je bend posnel svoj naslednji album, »Orange III« in ga izdal leta 1985. To naj bi bil njihov najslabši album do takrat (tudi sami niso bili z njim najbolj zadovoljni).

Šele leta 1988, so po daljši pavzi spet nastopili, oziroma so se zbrali skupaj na protestu zaradi zaprtja Janše, Borštnarja, Tasiča in Zavrla (protest zaradi aretacije te četverice in procesa proti njim). Takrat so "rasturali" (ponovno) s pesmijo Soldat (Pankrti pa so na istem protestu, ki se je nadaljeval z rock koncertom, "rasturali" s pesmijo Janez, kranjski Janez). Naslednji vidnejši dogodek se je zgodil naslednje leto (1990), ko so nastopili spet v Zagrebu, v Hali Sportova, tokrat kot gostje legende Alica Cooperja.

Leto 1993 je prineslo nov album/kompilacijo – »Nekaj peklenskih«, na kateri so bili do takrat še neizdani komadi, pa tudi večina komadov iz njihovih prvih dveh albumov. Leta 1995 se je v bend vrnil stari bobnar Franc Teropšič, prišel pa je tudi novi pevec, Boris Krmac. V tej postavi je bend tako izdal svoj četrti album »Takoj se dava dol«.

21.4.2001 Pomaranča po dolgem času spet stopi na oder – tokrat na prireditvi Heavy metal night IV (klub K4 v Ljubljani), kjer so kot zvezde večera ponovno dokazali, da jih kljub njihovim letom še nikakor ne gre odpisati.

Dandanes skupina sem in tja še nastopa v živo (uradno do sedaj sploh še nikoli niso razpadli, čeprav so si kar nekajkrat vzeli nekaj časa za premor), šušljalo se je tudi nekaj o novem albumu, a nič konkretnega.

Zasedba

Fak si n00b Bend sem ostvaril jast Žiga Krčar

  • Peklenska pomaranča
  • Mad Bringer
  • Orange III,
  • Nekaj peklenskih (best of)
  • Takoj se dajva dol


Povezave

Peklenska stran (stran o legendi slovenskega heavy metal-a, skupini Pomaranča)