Pojdi na vsebino

Vzajemni bibliografski sistem COBISS: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
vse
Bot: Datoteka Primer_zapisa_COBISS_v_spletni_aplikaciji_COBISS+.gif je bila v Zbirki izbrisana, zaradi per c:Commons:Deletion requests/File:Primer zapisa COBISS v spletni aplikaciji COBISS+.gif. Odstranjevanje.
 
(8 vmesnih redakcij 5 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Slika:Logotip COBISS.svg|alt=Logotip COBISS|sličica|265x265px|[https://www.cobiss.si/download/ Logotip COBISS]]]
{{avtoref|Za uporabo sistema COBISS v Wikipediji glej [[Wikipedija:Navajanje virov]].}}
{{avtoref|Za uporabo sistema COBISS v Wikipediji glej [[Wikipedija:Navajanje virov]].}}
'''COBISS''' (kratica za ''Co-operative Online Bibliographic System & Services'', slovensko ''Kooperativni online bibliografski sistem in servisi'') je [[Slovenija|slovenski]] [[Knjižnica|knjižnični]] [[informacijski sistem]], ki ga je razvil mariborski [[Institut informacijskih znanosti]] (IZUM). COBISS je organizacijski model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo, vzajemno bibliografsko-kataložno bazo podatkov COBIB in lokalnimi bazami podatkov sodelujočih knjižnic, bazo podatkov o knjižnicah COLIB, normativno bazo podatkov [[CONOR]] ter s številnimi drugimi viri in funkcijami.


Slovenskim uporabnikom sistema je poleg dostopa do navedenih baz omogočen še dostop do baz podatkov SGC, CORES in ELINKS ter ločen dostop do naslednjih virov oziroma baz podatkov, ki so sicer integrirani v sistem COBISS: [[Journal Citation Reports|JCR]], SNIP, DOK/UKM in ZAL/[[Mednarodna standardna knjižna številka|ISBN]].
'''COBISS''' (kratica za ''Co-operative Online Bibliographic System & Services'') je [[Slovenija|slovenski]] [[Knjižnica|knjižnični]] [[informacijski sistem]], ki ga je razvil mariborski [[Institut informacijskih znanosti]] (IZUM). '''[https://www.cobiss.net/si/platforma-cobiss.htm COBISS]''' je organizacijski model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo, vzajemno bibliografsko-kataložno bazo podatkov [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/cobib COBIB] in lokalnimi bazami podatkov sodelujočih knjižnic, bazo podatkov o knjižnicah [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/colib COLIB], normativno bazo podatkov [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/conor CONOR] ter s številnimi drugimi viri in funkcijami.


Sistem COBISS uporabljajo knjižnični sistemi Slovenije (COBISS.SI), [[Albanija|Albanije]] (COBISS.AL), [[Bosna in Hercegovina|Bosne in Hercegovine]] (COBISS.BH in COBISS.RS), [[Bolgarija|Bolgarije]] (COBISS.BG), [[Makedonija|Makedonije]] (COBISS.MK), [[Srbija|Srbije]] (COBISS.SR), [[Črna gora|Črne gore]] (COBISS.CG) in [[Kosovo|Kosova]] (COBISS.KS). Vsi ti sistemi so povezani v mrežo '''COBISS.net'''.
Slovenskim uporabnikom sistema je poleg dostopa do navedenih baz omogočen še dostop do baz podatkov [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/sgc SGC], [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/elinks CORES] in [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/elinks ELINKS] ter ločen dostop do naslednjih virov oziroma baz podatkov, ki so sicer integrirani v sistem [https://www.cobiss.si/cobiss.htm COBISS]: [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/jcr JCR], [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/snip SNIP], [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/domukm DOK/UKM] in [https://plus.si.cobiss.net/opac7/help/zalisbn ZAL/ISBN].


Končnim uporabnikom sta za iskanje gradiva po bazah vseh knjižnic, vključenih v nacionalni sistem COBISS, na voljo spletna aplikacija COBISS+ in njena različica mCOBISS, namenjena za mobilne naprave.
Sistem COBISS uporabljajo knjižnični sistemi Slovenije, Albanije, Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Makedonije, Srbije in Črne gore. Vsi ti sistemi so povezani v mrežo '''[https://www.cobiss.net/ COBISS.net]'''.

Končnim uporabnikom sta za iskanje gradiva po bazah vseh knjižnic, vključenih v nacionalni sistem COBISS, na voljo spletna aplikacija [https://plus.si.cobiss.net/opac7/bib/search COBISS+] in njena različica [https://m.cobiss.si/ mCOBISS], namenjena za mobilne naprave.[[Slika:Zapis COBISS.gif|sličica|[https://plus.cobiss.si/opac7/bib/293587456 Cobiss zapis]|490x490_pik]]


Primer zapisa COBISS, dostopnega prek spletne aplikacije COBISS+:

<br />

== Glej tudi ==

* [[CONOR]]


== Zunanje povezave ==
== Zunanje povezave ==


* [http://www.cobiss.si/ Cobiss.si]
* [http://www.cobiss.si/ Cobiss.si]
* [https://plus.cobiss.si/opac7/bib/search/advanced?db=cobib Cobiss – iskanje gradiva]
* [https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search Cobiss – iskanje gradiva]
* [http://www.izum.si/ Institut informacijskih znanosti, Maribor] (IZUM)
* [http://www.izum.si/ Institut informacijskih znanosti, Maribor] (IZUM)


[[Kategorija:Bibliotekarstvo]]
[[Kategorija:COBISS]]

Trenutna redakcija s časom 14:48, 19. november 2023

COBISS (kratica za Co-operative Online Bibliographic System & Services, slovensko Kooperativni online bibliografski sistem in servisi) je slovenski knjižnični informacijski sistem, ki ga je razvil mariborski Institut informacijskih znanosti (IZUM). COBISS je organizacijski model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo, vzajemno bibliografsko-kataložno bazo podatkov COBIB in lokalnimi bazami podatkov sodelujočih knjižnic, bazo podatkov o knjižnicah COLIB, normativno bazo podatkov CONOR ter s številnimi drugimi viri in funkcijami.

Slovenskim uporabnikom sistema je poleg dostopa do navedenih baz omogočen še dostop do baz podatkov SGC, CORES in ELINKS ter ločen dostop do naslednjih virov oziroma baz podatkov, ki so sicer integrirani v sistem COBISS: JCR, SNIP, DOK/UKM in ZAL/ISBN.

Sistem COBISS uporabljajo knjižnični sistemi Slovenije (COBISS.SI), Albanije (COBISS.AL), Bosne in Hercegovine (COBISS.BH in COBISS.RS), Bolgarije (COBISS.BG), Makedonije (COBISS.MK), Srbije (COBISS.SR), Črne gore (COBISS.CG) in Kosova (COBISS.KS). Vsi ti sistemi so povezani v mrežo COBISS.net.

Končnim uporabnikom sta za iskanje gradiva po bazah vseh knjižnic, vključenih v nacionalni sistem COBISS, na voljo spletna aplikacija COBISS+ in njena različica mCOBISS, namenjena za mobilne naprave.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]