Pojdi na vsebino

Hipi: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Xqbot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: ia:Hippi
ZimskoSonce (pogovor | prispevki)
m kat.
 
(36 vmesnih redakcij 24 uporabnikov ni prikazanih)
Vrstica 1: Vrstica 1:
[[Slika:RussianRainbowGathering 4Aug2005.jpg|thumb|''Pripadnik sodobnega hipijevskega gibanja v Rusiji'']]
{{Brez virov}}[[Slika:RussianRainbowGathering 4Aug2005.jpg|thumb|''Pripadnik sodobnega hipijevskega gibanja v Rusiji'']]
'''Hipi''' je izraz, ki pokriva neizmerno množico [[boem]]skih in [[študent]]skih [[Subkultura|subkultur]]. Zgodovinsko gledano so bili hipiji gibanje, ki se nastopilo v 60-ih letih [[20. stoletje|20. stoletja]]. Hipiji so protestirali proti vojnam ter se postavljali po robu [[kapitalizem|kapitalizmu]]. Znotraj gibanja je obstajalo čvrsto jedro umetniškoliterarne inteligence in aristokracije [[rock]] [[glasbenik]]ov ter množica privržencev, ki so jo sestavljali uporniki življenjskega stila. V [[Združene države Amerike|ZDA]] je leta [[1969]] hipijevska subkultura dosegla svoj višek s [[festival]]om [[Woodstock]] in od tedaj velja za pomemben del [[Združene države Amerike#Povojno obdobje znotraj ZDA|povojne ameriške zgodovine]].
'''Hipi''' je izraz, ki pokriva neizmerno množico [[boem]]skih in [[študent]]skih [[Subkultura|subkultur]]. Zgodovinsko gledano so bili hipiji gibanje, ki se je pojavilo v 60. letih [[20. stoletje|20. stoletja]]. Hipiji so protestirali proti vojnam ter se postavljali po robu [[kapitalizem|kapitalizmu]]. Znotraj gibanja je obstajalo čvrsto jedro umetniškoliterarne inteligence in aristokracije [[rock]] [[glasbenik]]ov ter množica privržencev, ki so jo sestavljali uporniki življenjskega stila. V [[Združene države Amerike|ZDA]] je leta [[1969]] hipijevska subkultura dosegla svoj višek s [[festival]]om [[Woodstock]] in od tedaj velja za pomemben del [[Združene države Amerike#Povojno obdobje znotraj ZDA|povojne ameriške zgodovine]].


Dandanes so hipiji splošno pojmovani kot izstopniki iz izobraževanja, kot protislovne osebnosti, ki so iskale vrnitev k nedolžnemu otroštvu. Uporaba [[mamila|mamil]] je bila dobro raziskana{{cn}}. Hipiji so dali boemstvu novo, takojšnjo ekspresivnost. Predstavljajo bolj kontrakulturno kot pa politično gibanje. Nekateri to razumejo kot pobeg od patriarhalne instrumentalne kulture k matriarhalni, ekspresivni kulturi, kar ima za posledico kulturni prepad{{cn}}. To pa postavlja hipijevske vrednote razumsko in čustveno izven razumevanja njihovih štaršev. Glavna spremenljivka je bilo uživanje mamil, še posebno halucinogenov.
Dandanes so hipiji splošno pojmovani kot izstopniki iz izobraževanja, kot protislovne osebnosti, ki so iskale vrnitev k nedolžnemu otroštvu. Uporaba [[mamila|mamil]] je bila dobro raziskana. Hipiji so dali boemstvu novo, takojšnjo ekspresivnost. Predstavljajo bolj kontrakulturno kot pa politično gibanje. Nekateri to razumejo kot pobeg od patriarhalne instrumentalne kulture k matriarhalni, ekspresivni kulturi, kar ima za posledico kulturni prepad. To pa postavlja hipijevske vrednote razumsko in čustveno izven razumevanja njihovih staršev. Glavna spremenljivka je bilo uživanje mamil, še posebno halucinogenov.{{normativna kontrola}}{{Sociološka škrbina}}
[[Kategorija:Subkulture]]


{{Sociološka škrbina}}

[[Kategorija:Sociologija]]

[[ar:هيبيز]]
[[ast:Hippie]]
[[be-x-old:Гіпі]]
[[bg:Хипи]]
[[br:Hippie]]
[[ca:Hippie]]
[[ckb:ھیپی]]
[[cs:Hippies]]
[[da:Hippie]]
[[de:Hippie]]
[[en:Hippie]]
[[eo:Hipio]]
[[es:Hippie]]
[[et:Hipiliikumine]]
[[fa:هیپی]]
[[fi:Hippiliike]]
[[fr:Hippie]]
[[ga:Hipí]]
[[gl:Hippie]]
[[he:ילדי הפרחים]]
[[hr:Hippie]]
[[hu:Hippi]]
[[ia:Hippi]]
[[is:Hippi]]
[[it:Hippy]]
[[ja:ヒッピー]]
[[ka:ჰიპები]]
[[ko:히피]]
[[lt:Hipis]]
[[ms:Hippie]]
[[nl:Hippiecultuur]]
[[no:Hippie]]
[[pl:Ruch hippisowski]]
[[pt:Hippie]]
[[ro:Hippie]]
[[ru:Хиппи]]
[[sh:Hipici]]
[[simple:Hippie]]
[[sk:Hippies]]
[[sr:Hipici]]
[[sv:Hippie]]
[[ta:கிப்பி]]
[[th:ฮิปปี้]]
[[tr:Hippi]]
[[uk:Хіпі]]
[[uz:Hippi]]
[[zh:嬉皮士]]

Trenutna redakcija s časom 02:45, 20. marec 2021

Pripadnik sodobnega hipijevskega gibanja v Rusiji

Hipi je izraz, ki pokriva neizmerno množico boemskih in študentskih subkultur. Zgodovinsko gledano so bili hipiji gibanje, ki se je pojavilo v 60. letih 20. stoletja. Hipiji so protestirali proti vojnam ter se postavljali po robu kapitalizmu. Znotraj gibanja je obstajalo čvrsto jedro umetniškoliterarne inteligence in aristokracije rock glasbenikov ter množica privržencev, ki so jo sestavljali uporniki življenjskega stila. V ZDA je leta 1969 hipijevska subkultura dosegla svoj višek s festivalom Woodstock in od tedaj velja za pomemben del povojne ameriške zgodovine.

Dandanes so hipiji splošno pojmovani kot izstopniki iz izobraževanja, kot protislovne osebnosti, ki so iskale vrnitev k nedolžnemu otroštvu. Uporaba mamil je bila dobro raziskana. Hipiji so dali boemstvu novo, takojšnjo ekspresivnost. Predstavljajo bolj kontrakulturno kot pa politično gibanje. Nekateri to razumejo kot pobeg od patriarhalne instrumentalne kulture k matriarhalni, ekspresivni kulturi, kar ima za posledico kulturni prepad. To pa postavlja hipijevske vrednote razumsko in čustveno izven razumevanja njihovih staršev. Glavna spremenljivka je bilo uživanje mamil, še posebno halucinogenov.