1251: Razlika med redakcijama

Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Vrstica 10:
* → [[Križarski pohod pastirčkov (1251)|Križarski pohod pastirčkov]]: dobi pa vizijo nepomembni madžarski menih živeč v Franciji, ki mu [[Devica Marija]] sporoči, da bo edino vojska pastirjev lahko osvobodila preljubega kralja iz ujetništva poganskih Saracenov in vrnila sveto mesto Jeruzalem nazaj v krščanske roke. Prepričati mu uspe čaz 60.000 kmetov iz severne Francije. Ko pride ta "sveta vojska" v Pariz, jo regentinja in kraljica-mati [[Blanka Kastiljska]] razžene nazaj na domove. Brez vodičev, ki bi jim pokazali pot domov, tavajo po severni Franciji, se zapletajo v lokalne spopade z redovniki in študenti, ki jih smešijo. Ko začnejo napadati [[Židje|židovske]] skupnosti ima kraljica-mati vsega dovolj in tavajoče črede "pastirčkov" na silo zbere ter ob pomoči lokalnega škofa skupinsko izobči. Oborožena skupina, ki jo vodi madžarski menih, je pobita skupaj z njim.
* Zamorje: premagani francoski kralj in ''de facto'' vladar ostanka [[Jeruzalemsko kraljestvo|Jeruzalemskega kraljestva]] Ludvik IX. sklene zavezništvo z egiptovskimi [[mameluki]] proti sirskim [[Ajubidi|Ajubidom]], predvsem proti damaščanskemu emirju [[An-Nasir Jusuf]]u.
** [[André de Longjumeau]], odposlanec Ludvika IX., se vrne z mongolskega dvora. Njegovi zapisi o potovanju so mešanica dejstev in takrat znanih legend. Drugače je njegova misija neuspešna, saj se Mongoli niso hoteli spreobrniti v krščanstvo.
 
===Ostalo===