Preskočiť na obsah

Elizabeth Taylorová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Elizabeth Taylor)
Elizabeth Taylorová
Celé menoElizabeth Rosemond Taylor
Narodenie 27. február 1932
Hampstead, Spojené kráľovstvo
Úmrtie23. marec 2011 (79 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty
Povolanieherečka,speváčka
Roky pôsobenia1942 – 2007
Deti4

Elizabeth Taylorová, zvaná tiež Liz Taylorová, celým rodným menom Elizabeth Rosemond Taylorová (* 27. február 1932, Hampstead, Spojené kráľovstvo – † 23. marec 2011, Los Angeles, Kalifornia, USA) bola americká herečka, jedna z veľkých hollywoodskych hviezd strieborného plátna 20. storočia, dvojnásobná držiteľka ceny Americkej filmovej akadémie Oscar, ktorá sa stala jedným z filmových sex-symbolov svojej doby.

Pochádzala z americkej rodiny, ktorá pred druhou svetovou vojnou trvalo žila v Londýne. Od útleho detstva sa učila tancovať. Už vo veku deviatich rokov sa prvýkrát objavila vo filme. V roku 1943 uzavrela svoju prvú zmluvu so spoločnosťou Metro-Goldwyn-Mayer, kde sa stala detskou filmovou hviezdou 40. rokov 20. storočia.

Medzi jej najznámejšie filmové úlohy patrí dvojdielny veľkofilm Kleopatra z roku 1963, kde si zahrala spolu s Rexom Harrisonom a svojim neskorším manželom Richardom Burtonom, či film Skrotenie zlej ženy nakrútený na motívy rovnomennej divadelnej hry Williama Shakespeara. Za umelecky najhodnotnejšie sú považované jej filmy BUtterfield 8 z roku 1960 a Kto sa bojí Virginie Woolfovej ? z roku 1966, za ktoré bola ocenená Oscarom.

Bola celkovo osemkrát vydatá, z toho dvakrát za Richarda Burtona.

Úspešne uviedla na trh rad parfumov a voňaviek.

Narodila sa na predmestí Londýna, ale obaja jej rodičia (Francis Taylor a Sara Viola Warmbrodtová) boli rodenými Američanmi. Do školy pre najmenších začala chodiť ešte v Anglicku, ale keď sa v roku 1939 rodina Taylorových vrátila z Európy, Liz aj jej starší brat Howard pokračovali v školskej dochádzke v Kalifornii. Tu si Francis otvoril galériu s obrazmi.

V čase jej dospievania sa o ňu začali zaujímať média, čo sa prejavovalo najmä špekuláciami o zásnubách s mnohými známymi mužmi. Prvým z nich bol Glen Davis, avšak skutočným prvým snúbencom bol až William Pawley ml., s ktorým sa zasnúbila v júni 1949. Na jeseň toho roku bolo ale zrušené. Na novinové články o druhom zrušenom zasnúbení a striedaní mužov reagovala slovami: „Keby som bola taká, ako ma vylíčili, nenávidela by som sa.“[chýba zdroj]

V máji 1950 sa konala veľkolepá svadba, pri ktorej sa stal jej manželom o 5 rokov starší Nick Hilton, dedič hotelovej siete. O tomto sobáši jeden z jej priateľov prehlásil: „Matka Elizabeth nepripravila na manželstvo s bohatým frackom, ktorý jednal po svojom -to nebolo v scenári.“ A samotná Liz: „Naozaj som si myslela, že na manželstvo stačí biela chalúpka a nadýchaná zástera.“[chýba zdroj] K svojmu súkromiu dodala: „Iní mladí ľudia sa pokojne môžu hádať. Lenže než my sa stačíme pobozkať a pomeriť, už sú toho plné noviny.“[chýba zdroj]

V januári 1951 prebehol rozvod, majetkové vyrovnanie (predovšetkým o svadobné dary) trvalo o niekoľko mesiacov dlhšie.

Vo februári 1952 sa Liz v Anglicku vydala za anglického herca Michaela Wildinga, o 19 rokov staršieho. 6. januára sa im narodil prvý potomok Michael Howard Wilding. Druhý syn, Christopher Edward Wilding, sa narodil 27. februára 1955, v deň narodenín svojej matky. Oba pôrody prebehli cisárskym rezom.

V januári 1957 sa Elizabeth s Wildingem rozviedla, niekoľko dní na to sa stala ženou Mikea Todda, oba oficiálne akty prebehli v Mexiku. 6. augusta 1957 sa im predčasne narodila dcérka Elizabeth Frances, nazývaná Liza. 23. mája 1958 Mike Todd zahynul pri leteckom nešťastí. Z tejto straty sa dlho spamätávala, hrozilo, že spácha samovraždu. Žiaľ sa snažila prekonať prácou na filme Mačka na rozpálenej plechovej streche (1958), ale s vyrovnaním sa so situáciou skutočnej pomohol až Mikov priateľ a svedok zo svadby, Eddie Fisher. Ten sa stal Elizabethiným manželom 12. mája 1959 a Liz kvôli nemu konvertovala na judaizmus.

Pri nakrúcaní Kleopatry sa stretla so ženatým Richardom Burtonom. Obaja sa kvôli svojmu vzťahu rozviedli a v marci 1964 sa zosobášili. Približne v čase aféry okolo rozvodu s Fisherom sa jej podarilo adoptovať Mariu. V roku 1968 prekonala gynekologickú operáciu po ktorej už nemohla otehotnieť.

V júni 1974 sa s Burtonom rozviedli, v októbri 1975 znovu vzali, najmä preto, že ani jeden z nich nechcel byť sám.[chýba zdroj] Richard na tom nebol zdravotne najlepšie. Toto manželstvo vydržalo iba do júla [1976] niekoľko mesiacov, Richard sa znovu oženil a jej ďalším manželom sa stal v decembri 1976 budúci senátor John Warner. Zúčastnila sa jeho volebnej kampane, v novembri 1982 sa ale rozviedli.

Jej ôsmym manželom sa stal v roku 1991 Larry Fortensky (rozviedli sa v roku 1995).

Počas cesty loďou do Ameriky navštívila prvýkrát kino, konkrétne išlo o film Malá princezná so Shirley Temple. Shirley bola populárna detská herečka.

Sara v mladosti získala divadelné skúsenosti a preto obe deti presadzovala ako hercov. Prvá Elizabethina zmluva s filmovou spoločnosťou, Universal Pictures, z apríla 1941 mala byť na sedem rokov. Do roka bola ale zrušená zo strany spoločnosti, pretože zrejme nenašli vhodnú úlohu. Z predchádzajúcich rokovaní si ju pamätal Benny Thau a na jeseň 1942 jej MGM ponúklo zmluvu. Vo filme Lassie Come Home nahradila herečku Máriu Flynnovú. V malých úlohách sa objavila vo filmoch Jana Eyrová a The White Cliffs of Dover, než vytvorila hlavnú úlohu vo filme National Velvet, ktorý mal premiéru na Vianoce 1944.

V tej dobe už nenavštevovala klasickú školu, ale učila sa počas nakrúcania s pedagogickým dozorom štúdia MGM. Život Liz neurčovalo len štúdio, ale aj rodičia. Poznať bol výrazný vplyv matky na výber rolí, oblečenie aj pravidelný sprievod na nakrúcanie.

V roku 1945 vyšla detská knižka Nibbles and Me, ktorej autorstvo je pripisované Elizabeth, kde sú hlavnými postavami dievča a jej veveričkin kamarát.

Londýnske noviny Sundey Pictorial o nej napísali: „Elizabeth Taylor je živým argumentom proti zamestnávaniu detí vo filme.“[chýba zdroj] Svetovú hviezdu urobil z Liz film A Place in the Sun, upravená verzia Dreiserovej Americkej tragédie, ktorý mal premiéru na jeseň 1951. Montgomery Clift, ktorý tu hral jej partnera, sa stal Elizabethiným verným priateľom. „Poznám len dvoch hercov (Montgomery Clift a Richard Burton), s ktorými sa cítim takmer fyzicky zrastená, akoby pupočnou šnúrou, elektrizovaná a elektrizujúca“ vyhlásila Liz.[chýba zdroj]

Počas svojich manželstva sa venovala najmä materstvu, filmovanie odsunula bokom. Kvôli jej zdravotným problémom (okrem iného pľúcnym ťažkostiam a anémii) sa natáčania filmu Kleopatra dlho odkladalo. Tu stretla Richarda Burtona, neskoršieho manžela, s ktorým natočila celkom 11 filmov.

V roku 1982 vystupovala na divadelných doskách i inde.

Filmoví partneri

[upraviť | upraviť zdroj]

Jej filmovými partnermi bolo veľa známych hercov - Mickey Rooney (O veľkú cenu), Janet Leigh (Malé ženy), Spencer Tracy (Otec nevesty, Otcov malý úrok), Montgomery Clift (Miesto na výslní, Raintree County, Náhle minulého leta), Joan Fontaine (Ivanhoe), Rock Hudson (Gigant, Rozbité zrkadlo), James Dean (Gigant), Dennis Hopper (Gigant), Paul Newman (Mačka na rozpálenej plechovej streche), Katharine Hepburnová (Náhle minulého leta), Richard Burton (Kleopatra, Veľmi dôležité osoby, Piesočný vtáčik, Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, Skrotenie zlej ženy, Komedianti, Doktor Faust, Bum!, Tisíc dní s Annou, Hammersmith Jje vonku, Pod mliečnym lesom, Jeho rozvod, jej rozvod), Rex Harrison (Kleopatra), Charles Bronson (Piesočný vtáčik), Michael York (Skrotenie zlej ženy), Marlon Brando (Odrazy v zlatom oku), Mia Farrowová (Tajný obrad), Robert Mitchum (Tajný obrad), Warren Beatty (Jediná herňa v meste), Michael Caine (Zee a spol.), Peter O'Toole (Pod mliečnym lesom), Henry Fonda (Popolcová streda), Andy Warhol (Identikit), Jane Fonda (Modrý vták), Ava Gardnerová (Modrý vták), Burt Lancaster Anthony Hopkins (Víťazstvo pri Entebbe), Jeff Bridges, Eli Wallach (Zimné zabíjanie), Geraldine Chaplinová, Angela Lansbury (Rozbité zrkadlo), Philippe Noiret (Mladý Toscanini).

Najslávnejšie úlohy

[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi jej najvýraznejšie úlohy patrí Maggie v Mačke na rozpálenej plechovej streche (1958), titulná úloha v Kleopatre (1963), Angela v A Place in the Sun (1952), detská úloha Velvet vo filme O veľkú cenu (1944), Catherine v Náhle minulého leta( 1959), Gloria v BUtterfield 8(1960), Melissa v Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966), skrotená Katarína v Skrotení zlej ženy (1967).

Filmografia (výber)

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Walker, Alexander: Elizabeth, X-EGEM, Praha, 1994

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elizabeth Taylorová na českej Wikipédii.