Karavanserail
Na tomto článku sa práve pracuje. Prosím, nezasahujte. Kým je tu zobrazená táto správa, prosím, neupravujte túto stránku. Vyhnete sa tak prípadným konfliktom pri ukladaní. Redaktor, ktorý sem pridal tento oznam, je uvedený v histórii, ak by ste ho chceli kontaktovať. |
Karavanserail[1][2] (iné termíny pozri nižšie; perz. كاروانسرا – kārvānsarā, tur. kervansaray, azerb. karvan saray) je orientálny zájazdny hostinec pre obchodné karavány, obchodníkov, pútnikov a cestovateľov. Budovali sa pozdĺž obchodných ciest vo vzdialenosti, ktorú karavána prejde za jeden deň,[1] na Blízkom východe, v Strednej Ázii a v niektorých častiach Európy a Severnej Afriky.[3][4] Niektoré sa nachádzali mimo miest. Boli to voľne stojace budovy, ktoré boli opevnené. Najčastejšie mali pravidelný pôdorys a zväčša pevnostný charakter. Spravidla majú jeden hlavný chránený vstup a v perzskej architektúre je to pištak. Veľké nekryté nádvorie lemovali po obvode akrády s ubytovacími, skladovacími priestormi a stajňami pre zvieratá. Niektoré karavanseraily boli dvoj alebo viac poschodové budovy. Zvonka boli obohnané múrmi, ktoré boli posilnené baštami na rohoch. Mali aj viacero nádvorí alebo bohato zdobené portály. Uprostred nádvoria sa nachádza menšia centrálna stavba chrániaca prameň alebo cisternu. Obvykle bola súčasťou karavanserailov mešita alebo modlitebňa, vo väčších karavenserailoch dokonca aj kúpele.[1][5][4]
Terminológia
Tieto termíny sa môžu sa vzťahovať na iné pomenovanie podobných štruktúr. Používanie viacerých výrazov bolo iba odrazom regionálnych rozdielov. Karavaseraily poskytovali bezpečné ubytovanie cestujúcim obchodníkom alebo fungovali, ako obchodné a remeselnícka centrá, aj keď nie všetky budovy tohto typu a funkcie sa nazývali karavaserail. Ďalšie pojmy popisujúce tú istú budovu boli mestské karavanseraily, ktoré slúžili ako cieľ karaván, miesto obchodných transakcií i na uskladnenie tovaru. Boli budované v centrách miest, často priamo v bazároch.[6] V Iráne, Sýrii a Anatólii sa môžeme stretnúť s názvom chán alebo dár.[7] S termínmi vakála a funduk sa môžeme stretnúť v Severnej Afrike.[8][9]
Etymológia
Termín karavanserail sa všeobecne používa, ako zastrešujúci výraz pre viac príbuzných typov. Pochádza z perzských slov کاروان kārvān = karavána a سرای sarāy = palác alebo budova s uzavretým nádvorím.[10] Slovo sarāy má podobný význam ako slovo sergalio z osmanskej turečtiny.[11] V iránčine má slovo thraya význam chrániť, ktorý pochádza z koreňa slova tere čo znamená prejsť alebo prekonať.[10]
Opis
Karavanserialy budovali vysoko postavení úradníci, bohatý jednotlivci alebo dokonca panovníci, zvyčajne v mestách, často priamo v bazároch alebo mimo nich. Podporovali tak rozvoj obchodu a zároveň poskytovali potrebné služby cestujúcim. Počas väčšinu islamského obdobia boli karavanseraily bežným typom hostincov pre obchodné karavány.[1][12][1]Najstaršie karavanseraily pochádzajú z 8. storočia z oblasti Sýrie. Výstavbu podporovali kalifovia Abbásovskej dynastie, ktorí ich umiestňovali pozdĺž pútnickej cesty do Mekky. Výstavba karavanserailov sa rozšírila v 11. a 12. storočí počas vlády Seldžukovcov, z ktorých mnohé sa dnes zachovali v celom Turecku a Iráne. Boli bohato zdobené a zložito architektonicky riešené. Portály boli bohato zdobené kamennými reliéfmi. Slúžili hlavne na podporu medzinárodného obchodu. Mestské karavanseraily sa tiež stali dôležitými centrami hospodárskej činnosti v mestách. K najstaršie zachovaným príkladom mestského karavanserailu patrí Chán al-Mirdžan v Bagdade zo 14. storočia.[1][3] V mnohých častiach moslimského sveta poskytovali príjmy, ktoré sa používali na financovanie charitatívnych alebo náboženských funkcií alebo budov. Tieto príjmy a funkcie boli riadené prostredníctvom chránenej dohody vakf. Mnoho významných náboženských komplexov v Osmanskej ríši a v Mamlúckom sultanáte zahŕňalo karavanseraily, ako napríklad Sulejmanova mešita v Istanbule.[12] Výstavbu v 16. a 17. storočí rovnako podporovali aj panovníci z dynastie Safíjovcov, na obchodných cestách do Indie. Od 16. storočia sa budujú karavanseraily na balkánskych územiach dobytých Osmanskou ríšou. Väčšinou boli postavené na obchodných cestách do Dubrovníckej republiky.[4] Najviac karavanserailov zo 16. – 20. storočia sa zachovali práve v Halabe, Damasku, Burse, Edirne a Istanbule.[1][3]
Karavanserial má najčastejšie štvoruholníkový pôdorys a zväčša pevnostný charakter. Spravidla majú jeden hlavný chránený vstup a v perzskej architektúre je to pištak. Zvonka boli obohnané múrmi, ktoré boli posilnené baštami na rohoch. V hornej časti sa nachádzajú malé okná a v dolnej časti iba niekoľko menších priezorov. Vo vnútri bolo veľké nekryté nádvorie lemovali po obvode akrády s ubytovacími, skladovacími priestormi a stajňami pre zvieratá. Niektoré boli dvoj alebo viac poschodové budovy. Súčasťou týchto stavieb bola mešita, madrasa alebo mauzóleum a vo väčších karavenserailoch dokonca aj kúpele. Niektoré boli dvoj alebo viac poschodové budovy. Mali aj viacero nádvorí alebo bohato zdobené portály. Uprostred nádvoria sa nachádza menšia centrálna stavba chrániaca prameň alebo cisternu.[1][3]
Galéria
Referencie
- ↑ a b c d e f g h i j k karavanserail In: Encyclopaedia Beliana [online]. Slovenská akadémia vied, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online. ISBN 978-80-89524-30-3.
- ↑ karavanserail In: Slovenské slovníky [online]. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ a b c d caravanserai In: Caravansary | building [online]. Encyclopedia Britannica, [cit. 2020-12-12]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ a b c karavan-saraj | Hrvatska enciklopedija [online]. www.enciklopedija.hr, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ caravansaray In: Armenian Architecture - VirtualANI - Glossary [online]. www.virtualani.org, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ caravanserai In: Islamic Art Network - Technical Glossary [online]. www.islamic-art.org, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ khan In: Islamic Art Network - Technical Glossary [online]. www.islamic-art.org, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ wikala In: Islamic Art Network - Technical Glossary [online]. www.islamic-art.org, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ funduq Islamic Art Network - Technical Glossary [online]. www.islamic-art.org, [cit. 2020-12-11]. Dostupné online.
- ↑ a b caravanserai | Origin and meaning of caravanserai by Online Etymology Dictionary [online]. www.etymonline.com, [cit. 2020-12-12]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ Webster's 1913 [online]. www.websters1913.com, [cit. 2020-12-12]. Dostupné online.
- ↑ a b caravanserai In: CARAVANSARY – Encyclopaedia Iranica [online]. iranicaonline.org, [cit. 2020-12-12]. Dostupné online.
Literatúra
Pozri aj
Iné projekty
- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karavanserail