PHP (skriptovací jazyk)
Šablóna:Programovací jazyk (Infobox)
PHP je populárny open source scriptovací programovací jazyk, ktorý sa používa pre programovanie v klient-server aplikáciách (na strane servera) a pre vývoj dynamických internetových stránok.
Medzi známe aplikácie založené na PHP patrí napríklad phpBB a MediaWiki, software na ktorom beží Wikipédia. PHP je alternatívou k:
- systému Microsoft ASP/VBScript/JScript
- systému Macromedia ColdFusion
- systému Sun Microsystems JSP/Java
- systému CGI/Perl
Všeobecný prehľad
PHP bolo inšpirované jazykmi podporujúcimi štrukturované programovanie; najviac vlastností prebralo od jazyka C a jazyka Perl. V neskorších verziách bolo rozšírené o možnosť používať objekty. Jedna zo zaujímavých vlastností PHP je, že umožňuje viac ako bežný skriptovací jazyk. Vďaka modulárnemu návrhu možno PHP používať aj na vývoj aplikácii s užívateľským rozhraním (GUI).
PHP dokáže spolupracovať s relačnými databázami, ako napríklad MySQL, Oracle, IBM DB2, Microsoft SQL Server, PostgreSQL a SQLite, pričom si stále zachováva jednoduchú a priamočiaru syntax. PHP beží na takmer všetkých najrozšírenejších operačných systémoch, vrátane UNIXu, Linuxu, Windowsu a Mac OS X. Spolupracuje s najrozšírenejšími webovými servermi. Architektúra Linux, Apache, MySQL, PHP (zaužívaná skratka je LAMP) sa stala veľmi obľúbenou v internetovom odvetví.
História
PHP bolo pôdovne navrhnuté ako niekoľko skriptov v jazyku Perl, neskôr prepísaných do jazyka C. Autorom bol Rasmus Lerdorf v roku 1994. O rok neskôr svoje skripty zverejnil pod názvom "Personal Home Page Tools". Kombináciou s ďalším jeho programom Form Interpreter vzniklo PHP/FI. Zeev Suraski a Andi Gutmans, dvaja izraelský vývojári prepísali syntaktický analyzátor (parser) v roku 1997 na novšiu verziu, ktorá sa stala základom PHP 3. Krátko po zverejnení verzie PHP 3 bola spustená aj oficiálna stránka. V roku 1999 sa Suraski a Gutmans opäť pustili do prepísania jadra, už pod názvom Zend engine. Založili spoločnosť Zend Technologies, ktorá sa odvtedy podieľa na ďalšom vývoji PHP. V máji 2000 bolo vydané PHP 4, ktorého jadro tvoril nový Zend Engine 1.0. 13. júla 2004 bola vydaná verzia PHP 5, s jadrom "Zend Engine II".
Ukážka kódu
Prvý príklad zobrazí text "Ahoj svet!":
<?php echo "Ahoj svet!\n"; ?>