Preskočiť na obsah

Apalačské vrchy: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ZéroBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: pnb:اپلیچیئن
Xqbot (diskusia | príspevky)
Riadok 98: Riadok 98:
[[Kategória:Pohoria v Kanade]]
[[Kategória:Pohoria v Kanade]]


[[ar:جبال الأبلاش]]
[[ar:جبال الأبالاش]]
[[ast:Apalaches]]
[[ast:Apalaches]]
[[az:Appalaç dağları]]
[[az:Appalaç dağları]]

Verzia z 06:06, 6. marec 2013

Apalačské vrchy
(Appalachian Mountains)
Pohorie
Roklina Linville v Severnej Karolíne.
Štáty USA, Kanada
Najvyšší bod Mount Mitchell
 - výška 2 037 m n. m.
Orogenéza/vrásnenie Kaledónske vrásnenie
Perióda Ordovik
Rozsah Apalačských vrchov.
Rozsah Apalačských vrchov.
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Apalačské vrchy (staršie Appalačské vrchy, Apalače, Appalače; angl. Appalachian Mountains, Appalachians, franc. Appalaches) sú rozsiahly horský systém vo východnej časti Severnej Ameriky. Pohorie sa nachádza prevažne z veľkej časti na území USA, ale zasahuje aj do juhovýchodnej Kanady. Vytvára 160 – 480 km širokú oblasť siahajúcu od ostrova Newfoundland asi 2 400 km juhozápadne do strednej Alabamy. Pohorie je rozdelené na systém hrebeňov, ktorých priemerná výška je okolo 900 m n. m. Najvyššou oblasťou je skupina okolo vrchu Mount Mitchell v Severnej Karolíne, najvyššieho vrchu celého pohoria, dosahujúceho výšku 2 037 m n. m. Celé pohorie je husto zalesnené, vyskytujú sa tu ložiská uhlia, železnej rudy a rúd zinku.

Počas prieskumu pobrežia Floridy v roku 1528 členovia Narváezovej expedície, v ktorej bol aj Álvar Núñez Cabeza de Vaca, objavili mesto pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorého názov bol Apalačen. Týmto menom potom pomenovali kmeň Apalačov, ako aj neďalekú Apalačskú zátoku a rieku Apalachicola. Slovo „Apalače“ sa začalo používať aj ako pomenovanie pohoria.

Geológia

Apalačské vrchy sú jedným z najstarších pohorí Severnej Ameriky. Vznikali počas viacerých fáz od prvohôr. Začiatkom prvohôr sa na území dnešných Apalačských vrchov vytvorilo niekoľko panví oceánu Iapetus, ktoré boli pred asi 440 – 480 miliónmi rokov počas ordoviku postihnutá orogenézou v dôsledku subdukcie oceánu Iapetus pod základ severoamerickej platne, ktorý vtedy tvoril Kanadský štít. Išlo o takomskú fázu kaledónskeho vrásnenia. Vývoj Apalačských vrchov ďalej pokračoval vo viacerých fázach kaledónskeho a hercýnskeho vrásnenia od konca prvohôr do druhohôr. Neskôr bola oblasť čiastočne vyzdvihnutá v kenozoiku.

Pozri aj

Iné projekty