Preskočiť na obsah

The Doors: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
preklepy
TXiKiBoT (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: cy:The Doors
Riadok 74: Riadok 74:
[[ca:The Doors]]
[[ca:The Doors]]
[[cs:The Doors]]
[[cs:The Doors]]
[[cy:The Doors]]
[[da:The Doors]]
[[da:The Doors]]
[[de:The Doors]]
[[de:The Doors]]

Verzia z 16:57, 27. október 2009

The Doors
Grafit Jima Morrisona
Grafit Jima Morrisona
Základné informácie
Pôvod  Los Angeles, California, USA
Žáner(-re) psychedelický rock, blues rock, hard rock
Pôsobenie 1965 - 1973
Vydavateľstvá Elektra
Webstránka The Doors.com
Členovia skupiny
Robby Krieger
Jim Morrison
Ray Manzarek

John Densmore

The Doors bola legendárna americká rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1965 z Los Angeles, preslávená tým, že vyniesla hudbu undergroundu z podzemia na výslnie. Ide o umelecky výnimočnú a jednu z historicky najvýznamnejších formácií rockovej hudby, ktorá svojou produkciou ovplyvnila mnoho umelcov v ďalšej histórii tejto hudobnej sféry.

História skupiny

Stretnutie Jima Morrisona s Rayeom Manzarekeom v roku 1965 sa stalo základom pre vznik súboru, ktorého meno bolo inšpirované esejou o drogách s názvom Dvere vnímania (The Door Of Perception) od Aldousa Huxleyho. Toho zas inšpiroval výrok Williama Blakea:

Keď sa dvere vnímania otvoria dokorán, človek uvidí veci v pravej podobe: nekonečné.

Debutové album nesúce prostý názov The Doors, vyšlo v januári roku 1967. Dodnes sa zdá byť najobjavnejšou a umelecky najpresvedčivejšou platňou skupiny. Morrisonov sugestívny a charizmatický spev spolu s psychedelickou existenciálnou poéziou textov, strieborný a oduševnený zvuk Manzarekových klávesov a jazzovo nápaditá kresba gitarových rifov Rob Kriegera okamžite zasiahla a ovplyvnila celú generáciu poslucháčov rockovej hudby a nemožno spochybniť aj istý vplyv na najrôznejšie hnutia, prelievajúce sa z amerického kontinentu na európsky.

Štýl a zvuk skupiny bol od začiatku úplne originálny, vyžaroval podivuhodnú duševnú silu a schopnosť preniknúť hlbšie pod povrch vecí. Svojou omamnou vôňou unášal dušu mladého poslucháča do nevšedných krajín. Ďalšie albumy Strange Days a Waiting For The Sun iba potvrdili vyzretosť a jedinečnosť ich hudby.

Problémy nastali vo chvíli, keď Jim Morrison prepadol alkoholu a neskôr tiež drogám. Výsledkom bolo nepodarené album The Soft Parade vydané v roku 1969. Nasledujúci titul Morrison Hotel renomé kapely napravil iba málo, ale predsa len znovu ucítili svoju šancu. Morrisonovi sa podarilo vymaniť sa z područia drog a v roku 1971 sa skupina opäť prebila na vrchol. Vydala vynikajúci album L.A.Woman, ktorý sa stal legendou trvalými skvostami, medzi ktorými vyniká skladba „Riders On The Storm“.

Po tejto úspešnej nahrávke sa unavený Morrison uchýlil do Paríža, kde sa sústredil na písanie poézie, tu však náhle umiera vo svojom byte 3. júla 1971. Jeho smrť zostáva doposiaľ nevyjasnená, oficiálne bola jej príčina označená ako infarkt myokardu. Zvyšní členovia ešte stihli nahrať dva nie príliš podarené tituly a potom sa rozpadli. Ray Manzarek vydal niekoľko sólových projektov, aby sa neskôr rozhodol pre producentskú dráhu, v ktorej pôsobí dodnes.

Vplyv The Doors

The Doors boli asi najvýznamnejšou americkou skupinou 60.rokov a inšpirovali mnoho rockových umelcov (od Iggyho Popa v šesťdesiatych, cez Joy Division v sedemdesiatych až po Young Gods v osemdesiatych rokoch), ich prehľad by bol pravdepodobne dlhší, než celý tento článok.

Film

O skupine bol v roku 1991 natočený film The Doors, režírovaný Oliverom Stoneom.

Diskografia

Externé odkazy

Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA