Tchaj-pej

hlavné mesto Taiwanu

Tchaj-pej (čín.: 臺北市, pchin-jin: Táiběi Shì – slov. prepis Tchaj-pej ši) je hlavným mestom Taiwanu. Nachádza sa na severe ostrova. Má rozlohu 271,8 km² a vyše 2,6 milióna obyvateľov. V správnom systéme Čínskej republiky je centrálne spravovaným mestom. V meste sa nachádza štvrtá najvyššia budova na svete, Taipei 101.

Tchaj-pej
Hlavné mesto Taiwanu
Vlajka
Erb
Oficiálny názov: 臺北市
Štát Taiwan Taiwan
Región Severný Taiwan
Nadmorská výška 10 m n. m.
Súradnice 25°02′S 121°38′V / 25,03°S 121,63°V / 25.03; 121.63
Rozloha 271,8 km² (27 180 ha)
Obyvateľstvo 2 704 974 (2016)
Hustota 9 952,08 obyv./km²
PSČ 100 – 116
Tel. predvoľba 02
Poloha mesta v rámci Taiwanu
Poloha mesta v rámci Taiwanu
Wikimedia Commons: Taipei
Webová stránka: www.gov.taipei
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hlavnými priemyslovými odvetviami sú elektronický priemysel, textilný priemysel, hutníctvo, stavba lodí a výroba motocyklov.

Geografia

upraviť

Tchaj-pej se nachádza v Tchajpejskej panve (台北盆地) na severe ostrova Taiwan. Na juhu ňou preteká rieka Sin-tien (新店溪), na západe rieka Tan-šuej (淡水河); severné obvody Š'-lin a Pej-tchou zasahujú severne od rieky Ťi-lung (基隆河) a priliehajú k národnému parku Jang-ming-šan (陽明山國家公園).

Podnebie

upraviť

Kvôli svojej údolnej polohe mesto v letných mesiacoch trpí vysokými teplotami a vlhkosťou. Problém zvyšuje husté zaľudnenie a časté používanie klimatizácie. Podnebie v oblasti je subtropické.

Doprava

upraviť

Verejná doprava predstavuje podstatnú časť dopravy na Taiwane. Obyvatelia Tchaj-pej majú najvyššiu mieru využitia verejnej dopravy 34,1%. Individuálna doprava sa skladá z motorových skútrov, osobných automobilov a bicyklov. Motorové skútre a motocykle často kľučkujú medzi autami a občas aj cez protiidúce vozidlá. Dodržiavanie dopravných predpisov v Tchaj-pej je mizivé. Situácia sa zlepšuje zavedením dopravných kamier a rastúcim počtom policajných kontrol.

Tchaj-pejská hlavná železničná stanica slúži ako komplexné centrum pre metro, autobus, prímestské železnice a vysokorýchlostné železnice. Bezkontaktné karty, známe ako EasyCard, môžu byť použité pre všetky druhy verejnej dopravy, rovnako ako niekoľko maloobchodných predajní.

Tchaj-pejské metro (bežne označované ako MRT), obsahuje spojenie metra a ľahkej železnice založeným na vyspelých technológiách VAL a Bombardier. V súčasnej dobe existuje päť liniek metra, ktoré sú označené tromi spôsobmi: farba, číslo linky a názov depa. Metro obsahuje 108 staníc a vyše 131 kilometrov liniek. V roku 2015 prepravilo metro 717 511 809 pasažierov.

Železničná doprava

upraviť

Vznikla v roku 1983, povrchové železničné trate v meste boli presunuté do podzemia ako súčasť Tchaj-pejského metra. Systém Taiwan High Speed Rail bol otvorený v roku 2007. Vysokorýchlostné vlaky jazdia z Tchaj-pej na západné pobrežie mesta Nový Tchaj-pej, Taoyuan, Hsinchu, Tchaj-čung, Chiayi, a Tainan pri rýchlostiach, ktoré znižujú jazdnú dobu o 60% oproti autobusom a klasickým vlakom.

Autobusová doprava

upraviť

Rozsiahly mestský autobusový systém slúži metropolitným oblastiam, ktoré neobsluhuje metro. V týchto oblastiach sa nachádza množstvo BUSpruhov pre uľahčenie dopravy. Hlavne medzimestské autobusové terminály sú umiestnené po celom meste, vrátane autobusovej stanice Tchaj-pej(台北轉運站) a Tchaj-pej City Hall Station (市府轉運站).

Letecká doprava

upraviť

Väčšina medzinárodných letov sa uskutočňuje z letiska Taiwan-Tchao-jüan (IATA: TPE, ICAO: RCTP) ktoré sa nachádza v susediacom meste Taoyuan. Songshan Airport v centre mesta v okrese Songshan slúži pre domácich s pravidelnými letmi na medzinárodné letisko v Tokiu, medzinárodné letisko v Soule a asi 15 destinácií v Čínskej ľudovej republike. Songshan Airport je z mestom spojené metrom linky č.1. Medzinárodné letisko Taiwan-Tchao-jüan je spojené s mestom železnicou, linka metra je vo výstavbe.

 
Tchaj-pej

Vysoké školy a univerzity

upraviť

Tchaj-pej je taktiež centrom vzdelávacích zariadení Taiwanu. V meste sa nachádzajú dôležité štátne a súkromné vysoké školy:

  • National Taiwan University (國立臺灣大學)
  • National Chengchi University (國立政治大學)
  • Chinese Culture University (文化大學)
  • Ming Chuan University (銘傳大學)
  • Shih Chien University (實踐大學)
  • Soochow University (東吳大學)

Vzhľadom na to, že Taiwan bol v minulosti pod vplyvom Ameriky a Japonska, v meste sa stal populárnym basketbal a bejzbal. Tchaj-pej, bol dejiskom ázijského bejzbalového šampionátu v rokoch 1962, 1969, 1997 a 2001. V roku 1997 mesto postavilo Tianmu Baseball Stadium (kap. 10 500). Štadión stojí v blízkosti vysokej cenovej rezidenčnej štvrti vďaka čomu sa smie využívať na bejzbalové zápasy z technických príčin iba cez víkendy.

Taipei Arena sa nachádza na mieste bývalého Taipei Municipal Baseball Stadium (zbúraný v roku 2000), s kapacitou viac ako 15 000. Aréna bola otvorená 1. decembra 2005. Od svojho otvorenia v roku 2005, aréna hostila viac umeleckých a kultúrnych aktivít (napríklad živých koncertov) než športových podujatí, pre ktoré bola pôvodne navrhnutá a postavená. Hlavná aréna má nastaviteľnú podlahovú plochu vďaka ktorej sa v aréne môžu konať aj zápasy ľadového hokeja.

Tchaj-pej má jediný futbalový štadión na Taiwane, Zhongshan Football Stadium, ktorý hostí národný futbalový tím. Vzhľadom na to, že na Taiwane nie sú žiadne profesionálne futbalové ligy, žiadne iné športové podujatia sa tu nekonajú.

Tchaj-pej je centrum pre mnoho televíznych a rozhlasových staníc v Taiwane. Sídlia tu aj niektoré z najväčších novín v krajine.

Televízie

CTS Education and Culture, CTS Recreation, CTV MyLife, CTV News Channel, China Television, Chinese Television System, Chung T'ien Television, Dimo TV, Eastern Television, Era Television, FTV News, Follow Me TV, Formosa TV, Gala Television, Public Television Service, SET Metro, SET News, SET Taiwan, Sanlih E-Television, Shuang Xing, TTV Family, TTV Finance, TTV World, TVBS, TVBS-G, TVBS-NEWS, Taiwan Broadcasting System, Videoland Television Network a Taiwan Television.

Noviny

Apple Daily, Central Daily News, The China Post, China Times, Kinmen Daily News, Liberty Times, Mandarin Daily News, Matsu Daily, Min Sheng Bao, Sharp Daily, Taipei Times, Taiwan Daily, Taiwan News, Taiwan Timesand United Daily News.

Vláda a politika

upraviť

Od roku 2014 je starostom Kche Wen-če (柯文哲).

Na miesto starostu boli ľudia volení od doby zahrnutia Tchaj-pej pod centrálnu vládu v roku 1967 až po prvé verejné voľby, ktoré sa konali v roku 1994. Volí sa raz za 4 roky. Prvým zvoleným starostom bol Čchen Šuej-pien (陳水扁) z Demokratickej pokrokovej strany (民主進步黨; DPP), ktorý je v súčasnosti prezidentom Čínskej republiky.

Podľa výsledkov volieb v predchádzajúcom desaťročí voliči vykazujú určitú náklonnosť k pro-KMT táboru (tzv. „Modrý“ tábor), avšak obhájcovia tábora pro-DPP (tzv. „Zelený“ tábor) reprezentujú nezanedbateľnú časť voličov.

Ako mesto, ktoré je sídlom prezidentského úradu, centrálnej legislatívy a mnoho ďalších administratívnych celkov, je Tchaj-pej často postihovaná veľkými politickými kampaňami a náhodnými zrážkami medzi zástancami odlišných táborov. Masový pochod a následná demonštrácia na bulvári Ketagalan pred prezidentským úradom po voľbách v roku 2004 je vhodným príkladom politického tlaku, ktorý v meste je.

Partnerské mestá

upraviť

Iné projekty

upraviť
  •   Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tchaj-pej

Externé odkazy

upraviť