Ontário

kanadská provincia
(Presmerované z Ontario)

Ontário (po angl. a fr. Ontario) je jedna z desiatich kanadských provincií. Je najľudnatejšia a rozlohou druhá najväčšia provincia. Centrom a hlavným mestom provincie je Toronto.

Ontário
Zástava Ontária Znak Ontária
Zástava Znak
Motto: Ut Incepit Fidelis Sic Permanet (Loyal she began, loyal she remains) (Lojálna začala, lojálnou ostáva)
Mapa Kanady s vyznačenou polohou Ontária
Hlavné mesto Toronto
Najväčšie mesto Toronto
Najväčšia anglomerácia Greater Toronto Area
Úradný jazyk Angličtina (de facto)
Vláda
Viceguvernér Elizabeth Dowdeswell
 - Premiér Doug Ford (Progressive Conservative)
Zastúpenie v Kanadskom parlamente
 - Počet miest v snemovni 107
 - Počet miest v senáte 24
Vstup do konfederácie 1. júl 1867 (1. v poradí)
Rozloha  4. v poradí
 - Celková rozloha 1 076 395 km²
 - Súš 917 741 km²
 - Vodná plocha (%) 158 654 km² (14,8%)
Obyvateľstvo  1. v poradí
 - Počet obyvateľov (2008) 12 861 940
 - Hustota obyvateľov 13,9 /km²
Hrubý domáci produkt 1. v poradí
 - Celkovo (2008) 597,2 mld. C$
 - Per capita 43 847 C$

(6. v poradí)

Skratky
 - Poštová ON
 - ISO 3166-2 CA-ON
Časové pásmo UTC -5 a -6
Predpona poštového kódu K L M N P
Kvetina Biely trojlistok
Strom Borovica hladká
Vták Potáplica ľadová
Webová stránka www.ontario.ca

Demografia

upraviť

Etnické zloženie

upraviť

Provicia Ontário je prevažne anglofónna, ale aj napriek tomu má obyvateľstvo veľmi pestrého etnického pôvodu. Najviac obyvateľov sa hlási k anglickému pôvodu (24,7 %). Pomerne veľa obyvateľov sa hlási k škótskemu pôvodu (17,5 %) a k írskemu pôvodu (16,5 %). K francúzskemu pôvodu sa hlási 11,2 % obyvateľov provincie. Časť z nich tvoria frankofónni obyvatelia vo východnej časti Ontária, hlavne v hlavnom meste Kanady Ottawa. Je ich asi 5 %. Ostatní sú potomkovia neskorších prisťahovalcov v iných častiach provincie. Asi 9,5 % obyvateľov sa hlási k nemeckému pôvodu. V provincii žije aj veľa obyvateľov talianskeho pôvodu (7,2 %), holandského pôvodu (4,1 %), poľského pôvodu (3,9 %)a ukrajinského pôvodu (2,8 %). Menšie skupiny sa hlásia k potugalskému (2,4 %), ruskému (1,4 %), španielskemu (1,2 %), maďarskému (1,3 %), gréckemu (1,1 %) a inému európskemu pôvodu.
Je tu aj veľa prisťahovalcov z Ázie. Najviac z nich má čínsky pôvod (5,4 %) a indický pôvod (4,8 %). Filipínsky pôvod udáva 1,8 % obyvateľov provincie a pakistanský pôvod 0,8 % obyvateľov. K obyvateľom iránskeho pôvodu sa hlási 0,6 % obyvateľov.
K indiánskemu pôvodu sa hlási 2,6 % obyvateľov.

Náboženské zloženie

upraviť

Náboženské zloženie je veľmi pestré. Protestanti predstavujú 34,9 % obyvateľov, ale sú veľmi roztrieštení do mnohých denominácií. Najviac protestantov sa hlási k Zjednotenej cirkvi Kanady (12 %) a k anglikánom (9 %). Ostatní sa hlásia k presbyteriánom, baptistom, lutheránom, pentekostalistom, metodistom, Svedkom Jehovovým a k iným skupinám. K protestantom sa hlásia najmä obyvatelia anglického, škótskeho, nemeckého a škandinávskeho pôvodu.
K rímskokatolíckej cirkvi sa hlási 34,7 % obyvateľov Ontária. Ide najmä o frankofónne obyvateľstvo na východe provincie, ale aj potomkov prisťahovalcov írskeho, talianskeho, slovenského, poľského, portugalského, španielskeho a filipínskeho pôvodu. Časť sa hlási aj k ukrajinským katolíkom.
K rôznym pravoslávnym cirkvám sa hlási 2,3 % obyvateľov Ontária. Ide o potomkov prisťahovalcov gréckeho, ruského, ukrajinského a rumunského pôvodu.
Z nekresťanských náboženstiev je tu najviac prívržencov islamu. Tvoria 3,1 % obyvateľov provincie. Islam vyznávajú prisťahovalci z Pakistanu, Iránu a z arabských krajín. K hinduistom sa hlási 1,9 % obyvateľov indického pôvodu. K budhistom (1,1 %) sa hlási časť prisťahovalcov čínskeho pôvodu a prisťahovalci z Vietnamu, Thajska, Japonska. Sikhov je 0,9 %. Je tu aj pomerne veľká komunita židov (1,7 %).

Galéria

upraviť

Iné projekty

upraviť
  •   Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ontário