Halštatská doba
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Halštatská doba (lingvisticky nevhodne: doba halštatská[pozn 1]) je názov starej železnej doby (najmä) v širokej strednej Európe. Na Slovensku trvala od 850/800/750/700 pred Kr. do 450/400 pred Kr.
Pomenovaná je podľa halštatskej kultúry, ktorá ovplyvnila vtedy aj okolité kultúry, ale pojem halštatská doba je širší ako pojem halštatská kultúra, pretože zahŕňa aj iné kultúry.
Slovensko
upraviťDoba sa začala početnými konfliktmi, zvýšeným pohybom obyvateľstva a poklesom počtu obyvateľov. Výsledkom bol vznik novej spoločnosti.Na Slovensku v halštatskej dobe existovali tieto kultúry:
- kalenderberská kultúra (súčasť halštatskej kultúry) – len na juhozápadnom Slovensku
- lužická kultúra
- vekerzugská kultúra
- kuštanovická kultúra – východné Slovensko
V tomto období sa vytvorila náčelnícka a bojovnícka vrstva (dôkaz: kniežacie hroby s hodnotnými predmetmi). Útoky kočovníkov z čiernomorských stepí podnietili využívanie koňa na jazdu, ovplyvnili celkový vývoj na Balkáne a v Karpatskej kotline.
Poznámky
upraviť- ↑ Pozri poznámku pod čiarou o slovoslede v článku kamenná doba.
Referencie
upraviťIné projekty
upraviť- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Halštatská doba.