Dire Straits
Dire Straits boli britská rocková skupina, sformovaná v roku 1977 frontmanom Markom Knopflerom (gitara a spev), jeho bratom Davidom Knopflerom (gitara), Johnom Illsleym (basgitara) a Pickom Withersom (bicie) ku ktorým sa pridal manažér Ed Bicknell. Hoci bola skupina utvorená v časoch, kedy vládol punk rock, Dire Straits tvorili podľa zásad „tradičného“ rocku, i keď s okliešteným zvukom, ktorý bol príťažlivý pre poslucháčov presýtených nadmernou produkciou „štadiónového rocku“. O Markovi Knopflerovi sa v časoch začiatku skupiny hovorilo, že žiadal manažérov krčiem, aby znížili výkon zosilňovačov tak, aby sa zákazníci mohli medzi sebou rozprávať, aj keď skupina hrala. Napriek tomuto skromnému prístupu k rock and rollu sa Dire Straits stali veľmi populárnymi.
Dire Straits | |
---|---|
| |
Základné informácie | |
Pôvod | Newcastle upon Tyne, Anglicko |
Žáner(-re) | Rock Classic rock Country rock |
Pôsobenie | 1977 – 1995 |
Vydavateľstvá | Phonogram Vertigo Warner Bros. (U.S.) |
Členovia skupiny | |
Mark Knopfler John Illsley Alan Clark Guy Fletcher | |
Bývalí členovia | |
David Knopfler Pick Withers Hal Lindes Terry Williams Jack Sonni Omar Hakim | |
Ich najznámejšie pesničky sú „Sultans of Swing“, „Romeo and Juliet“, „Money for Nothing“, „Tunnel of Love“, „Walk of Life“ a „Brothers in Arms“.
História
upraviťDire Straits nahrali a vydali svoj prvý samostatný album s rovnomenným názvom v 1978, ktorý síce nevyvolal veľký ohlas, ale singel „Sultans of Swing“, vydaný o päť mesiacov neskôr sa stal nečakane hitom a predaj albumu vzrástol. Čoskoro ho nasledoval druhý album Communiqué v roku 1979. Oba albumy sú charakterizované prirodzeným zvukom a boli nahrané v pôvodnom zložení kapely s bratmi Knopflerovými, Illsleym a Withersom.
Počas nahrávania tretieho albumu Making Movies David Knopfler 25. júla 1980 po nezhodách najmä s bratom kapelu opustil. Album bol nahrávaný v New Yorku (Power Station) a predstavil klaviristu Roya Bittana (zo skupiny Bruca Springsteena). Druhú gitaru hral na albume Sid McGinnis. Album naznačil posun ku komplexnejšiemu aranžmán a produkcii, ktoré už pokračovali počas ich celej karéry. Pred nastávajúcim turné On Location tour (október 1980 - júl 1981) prišli do kapely dvaja noví členovia. Gitarista Hal Lindes (ako náhrada za Davida Knopflera), ktorý v kapele zotrval do nahrávania Brothers in Arms (1985). Novým členom na klávesoch sa stal Alan Clark, ktorý v nej zotrval až do konca (1992).[1]
V septembri 1982 skupina vydala album Love Over Gold, v ktorom boli naplno rozvinuté rozsiahle melodické gitarovo-klávesové aranžmány, hlboko vykreslená nálada a atmosféra. Album obsahuje len 5 skladieb. Najdlhšia skladba Telegraph Road trvá 14:18 a najkratšia Industrial Disease trvá 5:50. Album obsahuje aj Private Investigations, ktorá sa stala obľúbenou pesničkou v rádiu a stala sa číslom 2 v UK hitparáde. Po nahraní albumu skupinu opustil druhý pôvodný člen Pick Withers (bicie).[2]
Posledné dva koncerty (22.7. a 23.7.1983) turné Love over Gold boli nafilmované a nahrané. Kapela ich vydala ako živý dvojalbum s názvom Alchemy Live v roku 1984. Na bicích hrá už Terry Williams. Album obsahuje fantastické verzie skladieb z predošlých štúdiových albumov, ktoré sa prirodzene počas predošlých rokov koncertovaní vyvinuli do dlhých prepracovaných kompozícií. Album zachytáva kapelu vo fantastickej kondícii, kde sa jednotliví členovia skvele dopĺňajú a takmer každý okamih je hraný do dokonalosti. Skladby sú plné Knopflerových gitarových sól, Clarkových klávesov (na druhých klávesoch hral na turné Tommy Mandel) a podporené skvelým výkonom Terryho Williamsa za bicími. Populárnou pesničkou sa stala live verzia Sultans of Swing, kde kapela naplno rozbalila svoje umenie. Pesnička trvá 10:47, oproti pôvodnej štúdiovej verzii je predĺžená o 5 minút.[3]
V 1985 vydaný album Brothers in Arms sa stal medzinárodným hitom a podnietil produkciu niekoľkých singlov vrátane hitu „Money for Nothing“, ktorý bol prvým videoklipom vysielaným na MTV v Británii.
Komerčnému úspechu Brothers in Arms veľmi pomohlo aj to, že to bol prvý plne digitálne nahraný a produkovaný album dostupný na (vtedy) novom formáte CD, čo pre užívateľov novej technológie z neho robilo „povinný“ album vo veľmi obmedzenej škále hudby vtedy dostupnej na CD. Navyše nový formát ponúkol vynikajúci priestor na prezentáciu Knopflerových precíznych produkčných schopností z predchádzajúcich albumov, čo viedlo mnohých priaznivcov ku kúpe všetkých ich nahrávok. Vďaka tomu spolu s úspešným vystúpením na Live Aid sa Dire Straits stali najpredávanejšou skupinou sveta v polovici osemdesiatych rokov. Popularita skupiny prekročila hranice Spojeného kráľovstva a USA: v mnohých častiach sveta ako India, Juhovýchodná Ázia a Afrika, sa Dire Straits stali jednou z dobre známych a obdivovaných skupín.
Aj keď už po úspechu „Sultans of Swing“ malo Dire Straits slušnú základňu fanúšikov, mnohí ľudia poukazujú na to, že až vystúpenie na Live Aid s pesničkou „Money For Nothing“ bol zlomový moment v kariére Dire Straits. Bol to zriedkavý čas, keď Dire Straits hrali túto pesničku spolu so Stingom. Toto predstavenie bolo považované za zlatý klinec Live Aid a odštartovalo medzinárodný úspech piesne a skupiny. Po tomto úspechu nasledovalo dlhé obdobie nečinnosti. Počas nasledujúcich šiestich rokov vydali len zbierku hitov a jednu živú nahrávku. Posledný štúdiový album skupiny On Every Street bol vydaný v 1991, vyvolal zmiešané ohlasy kritikov a mal primeraný úspech. Mark Knopfler sa neskôr začal venovať sólovým projektom a soundtrackom k filmom. Členovia Dire Straits sa rozhodli skupinu v 1995 po vydaní Live at the BBC rozpustiť a všetkých deväť sa vydalo na sólovú dráhu.
Zloženie skupiny sa počas rokov menilo. Stálymi členmi boli len Mark Knopfler a John Illsley. Knopfler zostal základnou hybnou silou skupiny a napísal väčšinu jej piesní. Najlepší z albumov Sultans of Swing obsahoval len dve piesne ktoré nezložil Knopfler sám: „Money for Nothing,“ zloženú spolu so Stingom, a „Tunnel of Love“, ktorá obsahovala inštrumentálne časti založené na hudbe z muzikáluCarousel. V pesničke „The Bug“ z On Every Street spieva Vince Gill, ktorý neprijal pozvanie na pridanie sa ku kapele nastálo.
Členovia Dire Straits
upraviť- Mark Knopfler – spev, gitara
- John Illsley – basgitara, spev
- David Knopfler – gitara, klávesy (1977 – 1980)
- Pick Withers – bicie (1977 – 1982)
- Alan Clark – klávesy (1980 – do konca)
- Hal Lindes – gitara (1980 – 1985)
- Terry Williams – bicie (1982 – 1988)
- Guy Fletcher – klávesy (1984 – do konca)
- Jack Sonni – gitara (1985 – 1986)
Diskografia
upraviťHlavné albumy
upraviť- 1978 Dire Straits (predaj v USA: 2 mil.)
- 1979 Communiqué (predaj v USA: 0,5 mil.)
- 1980 Making Movies (predaj v USA: 1 mil.)
- 1982 Love Over Gold (predaj v USA: 0.5 mil.)
- 1983 ExtendedancEPlay
- 1985 Brothers in Arms (predaj v USA: 9 mil., predaj vo svete: 25 mil.)
- 1991 On Every Street (predaj v USA: 1 mil.)
Živé nahrávky
upraviťKompilácie
upraviť- 1988 Money for Nothing (predaj v USA: 1 mil.)
- 1998 Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits (aj na DVD)
- 2005 The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations
Najúspešnejšie single
upraviť- „Sultans of Swing“ (1979) #8 UK; #4 US
- „Lady Writer“ (1979) #51 UK
- „Romeo and Juliet“ (1981) #8 UK
- „Skateaway“ (1981) #37 UK
- „Private Investigations“ (1982) #2 UK
- „Twisting by the Pool“ (1983) #14 UK
- „So Far Away“ (1985) #20 UK; #19 US
- „Money for Nothing“ (1985) #1 UK; #2 US
- „Brothers in Arms“ (1985) #16 UK
- „Walk of Life“ (1986) #2 UK; #7 US
- „Your Latest Trick“ (1986) #26 UK
- „Calling Elvis“ (1991) #21 UK
- „Encores EP“ (1993) #31 UK
Pozri aj
upraviťIné projekty
upraviť- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dire Straits
Externé odkazy
upraviť- Mark Knopfler's official website
- David Knopfler's official website
- Hal Lindes' official website
- Guy Fletcher's official website
- ↑ Timeline | DireStraits.com [online]. www.direstraits.com, [cit. 2023-01-02]. Dostupné online. Archivované 2023-01-28 z originálu.
- ↑ Dire Straits FAQ Listing - Version 1.1 [online]. www.superseventies.com, [cit. 2023-01-02]. Dostupné online.
- ↑ CONNOLLY, Dave. [Review] Dire Straits: Alchemy (1984) [online]. Progrography, 2019-02-19, [cit. 2023-01-02]. Dostupné online. (po anglicky)