Brixton
Brixton je štvrť nachádzajúca sa v juhozápadnom Londýne, v mestskom obvode Lambeth. Susedí so štvrťami Stockwell, Kennington, Camberwell, Tulse Hill a Herne Hill. Nachádza sa približne 5,3 km smerom na juhozápad od pamätníku Charing Cross.
Brixton je známy je predovšetkým početnou karibskou komunitou, bohémskym spôsobom života, ale i drogami, vysokou kriminalitou a násilnosťami z prvej polovice 80. rokov.
História
upraviťPrvá zmienka o Brixtone pochádza z roku 1067, kde sa spomína Brixistane (slovo znamenajúce „pri kameni Brightsige“).[1] Až do začiatku 19. storočia bolo okolie Brixtonu pusté. Potom nastal rozvoj s osídlovaním okolia Stockwellu, Brixton Hill a Coldharbour Lane. Prudký rozvoj nastal až po otvorení Vauxhall Bridge, vďaka ktorému sa výrazne zlepšilo dopravné spojenie s centrálnym Londýnom, čo podnietilo ďalší rozvoj predmestksého osídlenia.
V 20. storočí sa sem nasťahovali prisťahovalci z Karibiku a Brixton sa stal neoficiálnym hlavným mestom jamajskej a karibskej komunity vo Veľkej Británii.
Nepokoje v Brixtone
upraviťBrixton sa stal v apríli 1981 a v septembri 1985 dejiskom násilných nepokojov namierených proti metropolitnej polícii. Vzbura vypukla ako reakcia členov britskej černošskej komunity (podporovaných mladými bielimi Britmi) na neustále a neraz i násilné prehliadky a razie vedené londýnskou políciou. Pri vzbure bolo zranených skoro 300 policajtov a 65 civilistov, vyše 100 aút bolo vypálených, vrátane 56 policajných vozidiel. Skoro 150 budov bolo poškodených, 30 bolo úplne vypálených. Zatknutých bolo 82 ľudí.[2]
- Pozri aj: Nepokoje v Brixtone
Brixton dnes
upraviťV Brixtone sa nachádza šesť významných sídlisk (tzv. housing estates) Myatts Field na Vassall Road; Angell Town na Brixton Road, na hranici s Camberwellom; Loughborough v centre Brixtonu; Moorlands Estate na Coldharbour Lane, St. Matthew's nachádzajúci sa na zázcestí medzi Brixton Hill and Effra Road a ďalej na juh od St Matthew's sa nachádza Tulse Hill. Na týchto šiestich miestach žije pomerná väčšina obyvateľov Brixtonu.
Do Brixtonu chodia mnohí ľudia nakupovať na rušný trh, ktorý sa nachádza v okolí ulíc Electric Avenue a Brixton Station Road. Brixton je taktiež centrom nočného života a v nedeľu ráno sa na brixtonských uliciach stretávajú poslední návštevníci klubov s prvými veriacimi, ktorí sú na ceste na bohoslužby.
Za posledných 20 rokov sa do Brixtonu sťahuje čoraz viac príslušníkov strednej vrstvy, čo prispieva ku džentrifikácii oblasti a rastu cien nehnuteľností. Napriek tomu má Brixton stále povesť „drsného“ miesta, a to najmä kvôli nepokojom v rokoch 1981 a 1985. Naďalej považovaný za nebezpečné miesto, kde násilie a predaj drog ešte úplne nevymizli.[3] 17. apríla 1999 vybuchla pred supermarketom Iceland na Brixton Road, klincová bomba. Pri výbuchu boli vážne zranené štyri osoby, vrátane novorodenca, ďalšie osoby boli zranené ľahko. Výbuch v Brixtone bol prvým zo série troch bombových útokov – ďalšie sa odohrali v nasledujúcich týždňoch na Brick Lane a v Soho. Útoky mal na svedomý pravicový extrémista David Copeland. Súd ho odsúdil na doživotný trest.[4] 28. septembra 2006 posterelili v pobočke rýchlého občerstvenia McDonald's dvoch ľudí. Jeden bol zranený ťažko, druhý ľahko.[5]
Brixton v populárnej kultúre
upraviťVo filme
upraviť- Vo filmovej komédii Princ a tenečnica z roku 1957, v hlavnej úlohe s Laurencom Olivierom a Marilyn Monroe; sa Olivierova postva pýta Elsie, ktorú hrá Monroe, kde býva. Odpoveď znela: „Coldharbour Lane, Brixton.“
- V úvodných (fraškovitých) titulkoch film Monty Python a Svätý Grál z roku 1975 sa spomína „Reg Llama of Brixton“ ako jeden z režisérov filmu
- Brixton sa spomína ako miesto, kde začali prvé nepokoje v sci-fi filme z roku 2006 V ako Vendetta
- Dej gansterského filmu z roku 2006 Johnny Was sa odohráva v Brixtone
V hudbe
upraviť- Pieseň "Guns of Brixton", z albumu London Calling (1979) punkovej skupiny The Clash, hovorí o násilnom vynucovaní práva v Brixtone. Členovia skupiny Paul Simonon a Mick Jones vyrastali v Brixtone.
- Na začiatku piesne "Waiting For The Worms" z albumu The Wall (1979) od skupiny Pink Floyd jej protagonista Pink, sťa fašistický diktátor prehovára k davu cez megafón, jeho prvé slová znejú: „We have been ordered to convene outside Brixton town hall...“
- Americká punková skupina The Misfits sa zaplietla do bitky a bola na istý čas umiestnená do brixtonskej väznice. Táto skúsenosť ich inšpirovala k napísaniu skladby "London Dungeon"
- Album Killer on the Rampage (1983) speváka Eddyho Granta obsahovala skladbu "Electric Avenue", ktorá sa viaže k jednej z brixtonských ulíc. Pieseň evokuje chudobu, násilie, ale zároveň oslavuje ducha štvte.
- Brixton sa taktiež spomína v piesni "Has It Come To This?" od The Streets z jeho debutového albumu Original Pirate Material (2002)
Významní obyvatelia
upraviť- Vincent van Gogh, holandský maliar, istý čas žil v Boarding House na Hackford Road[6]
- Havelock Ellis, priekopník sexuológie, žil na Canterbury Crescent v Dover Mansions[7]
- Harold Macmillan, bývalý britský ministerský predseda, sa narodil v Brixtone
- John Major, bývalý britský ministerský predseda, prežil svoje detstvo na Coldharbour Lane a svoju politickú kariéru začal ako člen mestského zastupiteľstva v Lambethe
- Ken Livingstone, bývalý londýnsky starosta, vyrastal a dlhú dobu žil v Brixtone
- David Bowie, britský spevák, sa narodil na Stansfield Road v Brixtone
- Sharon Osbourne, manželka Ozzyho Osbournea, sa narodila v Brixtone
- Paul Simonon a Mick Jones, členovia britskej hudobnej skupiny The Clash, pochádzajú z Brixtonu
- Skin, bývala speváčka Skunk Anansie, vyrastala v Brixtone
- Dilinja, britský producent drum and bass, pochádza z Brixtonu
- v roku 2000 sa sem presťahoval raper Mike Skinner, známy ako The Streets, ktorého tvorba sa okrem iného zaoberá aj životom v Brixtone
- v Brixtone vznikli a pôsobia hudobné skupiny Basement Jaxx a Stereo MC's
Zaujímavé miesta
upraviť- Electric Avenue: prvá londýnska ulica, na ktorej bolo namontované elektrické pouličné osvetlenie, taktiež je miestom, kde sa konajú brixtonské trhy
- Brixton Academy: jedna z najpopulárnejších koncertných sál v Londýne[8]
- kino The Ritzy: podľa časopisu Time Out jedno z najlepších nezávislých kín v Londýne[9]
- Brockwell Park: s veľkosťou 128,5 akra patrí medzi najväčšie parky v južnom Londýne
- Brixton Windmill: jeden z troch veterných mlynov, ktoré sa nachádzajú na území Londýna
- galérie Brixton Art Gallery a Photofusion
- nočné kluby 414, Fridge alebo The Mass, ktorý sa nachádza v kostole St Matthew's
- Stockwell Skatepark
Dopravné spojenie
upraviťNajbližšie stanice londýnskeho metra:
Najbližšia železničná stanica National Rail:
Referencie
upraviť- ↑ Mathúna, Seán Mac: London's sacred sites
- ↑ Metropolitan Police: Brixton Riots
- ↑ Yahoo! Answers: What do you think is the worst area of London; the one area you wanna stay away from? Archivované 2008-05-18 na Wayback Machine
- ↑ BBC On This Day: 1999: Dozens hurt in London bomb blast
- ↑ BBC News: Two teenagers shot in McDonald's
- ↑ English Herritage
- ↑ tamže
- ↑ Brixton-Academy.co.uk: Venue Information [online]. [Cit. 2007-02-08]. Dostupné online. Archivované 2008-09-01 z originálu.
- ↑ CinemaTreasures.org
Externé odkazy
upraviť- Brixton Society
- Urban 75; e-Zine sídliaci v Brixtone