Anglicky hovoriaci svet

Anglicky hovoriaci svet sa skladá z 88 krajín a teritórií, v ktorých je angličtina oficiálnym, úradným alebo kultúrnym jazykom. Na začiatku 21. storočia hovorila po anglicky 1 až 2 miliardy ľudí,[1][2] takže angličtina predstavovala jazyk s najväčším počtom hovoriacich, tretí najväčší podľa počtu rodených hovoriacich, a geograficky najrozšírenejším jazykom. Krajiny, v ktorých je angličtina materinským jazykom väčšiny populácie, sa niekedy označujú ako Anglosféra. Anglicky hovoriaci sa označujú ako anglofóni.

Distribúcia anglického jazyka
     Väčšinový materinský jazyk
     Oficiálny alebo úradný jazyk, ale nie materinský jazyk

Spojené kráľovstvo a Spojené štáty s 60 miliónmi respektíve 230 miliónmi majú najviac rodených hovoriacich. Ďalej je to 38 miliónov v Kanade, 25,7 miliónov v Austrálii, 5 miliónov na Novom Zélande a 5 miliónov v Írsku.

Anglicko, súčasť Spojeného kráľovstva, je rodiskom anglického jazyka a moderná podoba jazyka sa šíri po celom svete od 17. storočia vďaka celosvetovému vplyvu Spojeného kráľovstva a v poslednej dobe aj Spojených štátov. Prostredníctvom všetkých druhov tlačených a elektronických médií týchto krajín sa angličtina stala popredným jazykom medzinárodného diskurzu a lingua franca v mnohých regiónoch a profesionálnych kontextoch, ako sú veda, navigácia a právo. Spojené kráľovstvo zostáva najväčšou anglicky hovoriacou krajinou v Európe.

Odhady, ktoré zahŕňajú osoby hovoriace angličtinou ako druhým jazykom, sa veľmi líšia, od 470 miliónov do viac ako 2 miliardy. David Crystal počíta, že od roku 2003 počet obyvateľov, ktorí nie sú rodenými hovorcami, prevýšil počet rodených hovoriacich v pomere 3 ku 1. Pri kombinovaní rodených a nerodených hovoriacich je angličtina najrozšírenejším jazykom na svete.

Okrem hlavných odrôd angličtiny, ako je americká angličtina, britská angličtina, kanadská angličtina, austrálska angličtina, írska angličtina, novozélandská angličtina a ich poddruhy, krajiny ako Južná Afrika, India, Nigéria, Filipíny, Jamajka a Trinidad a Tobago majú tiež milióny rodených hovoriacich s rôznymi formami dialektov. Ostatné krajiny, napríklad Ghana a Uganda, tiež používajú angličtinu ako svoj hlavný úradný jazyk.

Od roku 2012 India tvrdí, že má druhú najväčšiu anglicky hovoriacu populáciu na svete. Najspoľahlivejší odhad je asi 10% jeho populácie (125 miliónov ľudí), druhý za USA a v nasledujúcom desaťročí sa očakáva štvornásobný nárast.

Väčšina anglicky hovoriacich krajín

upraviť

Angličtina je hlavným natívnym jazykom vo viacerých krajinách a teritóriách. Päť z najväčších z nich sa niekedy označuje ako „jadro Anglosféry“; sú to Spojené štáty americké (s najmenej 231 miliónmi rodených hovoriacich anglicky), Spojené kráľovstvo (60 miliónov), Kanada (najmenej 20 miliónov), Austrália (najmenej 17 miliónov) a Nový Zéland (4,8 milióna). Angličtina je tiež primárne natívnym jazykom v Írskej republike, na Jamajke, Trinidade a Tobagu, Guyane, na Bahamách, v Belize, Grenade, Barbadose, na Amerických Panenských ostrovoch, Normanských ostrovoch, Antigui a Barbude, Dominike, Bermudách, v Svätom Vincente a Grenadíny, na ostrove Man, na ostrovoch Turks a Caicos, v Svätom Krištofe a Nevise, na Kajmaních ostrovoch, Guame, Gibraltári, na Britských Panenských ostrovoch, Anguilli, Falklandských ostrovoch, Montserrate, Svätej Helene, Britskom teritóriu Indického oceánu, Pitcairnových ostrovoch a Južnej Georgie a Južných Sandwichových ostrovoch.

Referencie

upraviť
  1. CRYSTAL, David. The language revolution. [s.l.] : John Wiley & Sons, 2004. Dostupné online. ISBN 978-0-745-63313-8. (po anglicky)
  2. Two thousand million?. English Today, 2008, s. 3–6. DOI10.1017/S0266078408000023. (po anglicky)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku English-speaking world na anglickej Wikipédii.