Centrálna os Pekingu
Výrazom Centrálna os Pekingu[1] (), alebo centrálna os () sa označuje historická časť cesty v Pekingu, hlavnom meste Číny. Centrálna os Pekingu zahŕňa súbor budov postavených podľa tradičných čínskych kozmologických a architektonických predstáv a spoločne reprezentujú ideálny poriadok čínskeho hlavného mesta. Komplex ma dĺžku 7,8 kilometra a smeruje od bubnovej a zvonovej veže na severe až po bránu Jung-ting-men na juhu.
Centrálna os Pekingu zahŕňa slávnostné a ikonické budovy z 13. storočia, postavené počas trvania dynastie Juan. Tieto stavby s charakteristickými črtami slúžia ako príklady starovekej čínskej architektúry. Spájajúc množstvo duchovného a materiálneho dedičstva, komplex budov predstavuje príbeh čínskej civilizácie, proces zjednocovania v čínskej histórii, ako aj stručný prehľad čínskej estetiky.
Pamiatky
Pekingská centrálna os je zase zo severu na juh, Bubnová a zvonová veža, most Wan-ning, park Ťing-šan, Zakázané mesto, Oltár zeme a obilia, Imperiálny chrám predkov, Tuan-men, Brána nebeského pokoja, vonkajšie mosty Ťin-šuej, námestie Tchien-an-men, Brána správneho svetla (Čeng-jang-men), Chrám nebies, Oltár boha poľnohospodárstva, Archeologické náleziská južnej časti cesty, a Brána večného mieru(Jung-ting-men).
-
Zvonová veža (钟楼)
-
Bubnová veža (鼓楼)
-
Park Ťing-šan(景山)
-
Pohľad na Zakázané mesto (故宫).
-
Brána najvyššej harmónie (太和门)
-
Poludňová brána(午门)
-
Tchien-an-men (天安门)
-
Veža Brány správneho svetla (正阳门门楼)
-
Lukostrelecká veža Brány správneho svetla (正阳门箭楼)
-
Brána správneho svetla (永定门)