Tibor Bártfay

Verzia z 08:28, 20. január 2012, ktorú vytvoril Pescan (diskusia | príspevky) (Revízia 4026428 používateľa 178.40.255.7 (diskusia) bola vrátená)

Tibor Bártfay (* 12. máj 1922, Nitra) je slovenský sochár. Syn Júliusa Bártfaya.

Žiak K. Pokorného; štýlovo smeruje od realizmu k znakovému symbolu. Prostredníctvom dobovo aktuálnej výpovede založenej na vypätej obsahovej komunistickej angažovanosti a pevnej realistickej forme sa Bartfay stáva jedným z tých sochárov, ktorí vytvárali dôležité stupne novej tradície memoriálnej plastiky socializmu, odkrývania jej nových socialistických spoločenských funkcií. Druhovo aj tematicky mnohostranná tvorba zahrňuje portréty (Ľudovít Štúr), Klement Gottwald, komornú, voľnú aj architektonickú plastiku s historickými (pomník obetiam Mauthausenu atď.) a športovými námetmi a hlavne monumentálne pomníkové súsošia slúžiace socialistickému režimu na presadzovanie svojej ideológie. Je autorom známej Fontány mieru na Hodžovom námestí v Bratislave.

Rovnako je autorom súsošia stalinistu Klementa Gottwalda na dnešnom námestí Slobody v Bratislave. Po revolúcii v roku 1989 bolo dielo z verejného priestoru odstránené. Gottwaldovská tematika aj v období intenzívnej prípravy a realizácie kolektívneho diela na pamätník zostávala aktuálna aj v individuálnej aktivite Tibora Bártfaya. Štúdie Gottwaldovej podobizne prerástli do interiérovej sústavy pylónovej stavby nazvanej Šesť februárových dní pre Museum SNB a vojska Ministerstva vnútra v Prahe.

Iné projekty

Galéria