Toftir (dán. Tofte) je dedina v obci Nes na ostrove Eysturoy, na Faerských ostrovoch. Toftir je súčasťou reťazca dedín rozpínajúcich sa na dĺžke 10 kilometrov, na východ od Skálafjørður (fjord) na Eysturoy.

Toftir
obec
Štát Dánsko Dánsko
Autonómna provincia Faerské ostrovy Faerské ostrovy
Súradnice 62°5′20″S 6°44′8″Z / 62,08889°S 6,73556°Z / 62.08889; -6.73556
Obyvateľstvo 823 (2 009)
Poloha obce v rámci Faerských ostrovov
Poloha obce v rámci Faerských ostrovov
Wikimedia Commons: Tortif
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Najvyšší vrch v Toftir sa volá Húkslond, ktorý je len 129 metrov vysoký a aj preto je Nes komunita jedinou oblasťou na Faerských ostrovoch, kde sa nenachádzajú žiadne hory (vrch vyšší ako 200 m).

Dejiny

História osídlenia siaha až do landnámskeho obdobia. Podľa miestnej legendy iba jedna žena prežila epidémiu čiernej smrti (1348-1350) a opustila dedinu, ktorá bola v troskách (odtiaľ meno Toftir, čo znamená, zrúcanina). Obec sa ešte pred epidémiou čiernej smrti volala Hella, čo znamená, svah, to sa týka postupne klesajúcej stráni, na ktorej je dedina postavená.

Hospodárstvo

Toftir má jeden hlavný obchod s neskorým koncom otváracích hodín, jednu kaviareň Í Hópinum, ktorá sa špecializuje na likéry a obchod Navi, ktorý predáva výrobky z vlny a tiež suveníry. Obmedzené nákupné možnosti vysvetľuje hlavne tesná blízkosť obce s obcou Runavík (3 km), ktorá je hlavným nákupným centrom ostrova Eysturoy. Toftir má pomerne veľký prístav s filetovacou továrňou, ktorá funguje od roku 1969. Prístav je aj domovom riaditeľstva Faerského rybieho obchodu, ktorý ako jediný na ostrovoch organizuje skutočnú rybiu aukciu. V posledných rokoch takisto vzrástol počet ďalších priemyselných odvetví.

Budovy a stavby

v Toftir sa nachádza pomerne nový kostol Fríðrikskirkjan, ktorý bol postavený v roku 1994.

Životné prostredie

 
Toftavatn

V obci sa nachádza Toftavatnské jazero, ktoré bolo v 60-tych rokoch 20.storočia vyhlásené za Prírodnú rezerváciu a bola to vôbec prvé chránené územie v rámci celých Faerských ostrovov. V roku 2006 sa Nes komunita v rámci spolupráce so susednou komunitou Runavík pripojila k sieti miestnych orgánov v severských krajinách, ktoré pracovali na osobitných projektoch, ktorých cieľom bolo zastaviť úbytok biodiverzity v týchto miestnych oblastiach.

Šport

 
Futbalový štadión B68 Toftir

Hlavné športové centrum v Toftire je atletický štadión Svangaskarð, prvý, ktorý bol postavené na Faerských ostrovoch. Ako väčšina miest Faerských ostrovov, Toftir sa národnej veslárskej súťaže na Faerských ostrovoch, ale skončil svoju účasť v tomto športe v 80-tych rokoch. V obci je futbalové družstvo s názvom B68 Toftir, bolo založené v roku 1962 a Faerskú národnú ligu vyhralo 3 krát, v roku 1984, 1985 a 1992. Miestny plavecký klub Flot bol založený v roku 1984, a zúčastňuje sa národnej plaveckej súťaže na ostrovoch. V roku 2009 bol založený volejbalový tím Toftiru, v roku 2010 bol zvolený pre tím názov Ternana. Toftir je tiež domovom pre jeden z prvých šachových klubov na ostrovoch, Tofta Talvfelag ktorý vyhral Šachový šampionát ostrovov raz. Toftirská lodná asociácia Bátafelagið bola založená 13. marca 2005, a o dva mesiace neskôr sa v obci konal prvý lodný festival a koná sa až do teraz každý rok v prvý májový víkend.

Osobnosti obce

Iné projekty

  •   Commons ponúka multimediálne súbory na tému Toftir

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Toftir na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy

Oficiálna stránky obce