Rio Bravo (film)

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Рио Браво
слијева надесно: Рицкy Нелсон, Деан Мартин и Јохн Wаyне као протагонисти у сцени из филма
РежијаХоwард Хаwкс
ПродуцентХоwард Хаwкс
Сценарио
Предложак"Рио Браво"; аутор:
Б. Х. МцЦампбелл
Улоге
МузикаДимитри Тиомкин
ФотографијаРусселл Харлан
МонтажаФолмар Блангстед
СтудиоWарнер Брос.
ДистрибуцијаWарнер Брос.
Датум(и) премијере
18. 3. 1959 (1959-03-18)
Трајање141 мин.
Земља Сједињене Државе
Језикенглески
Бруто приход5,2 мил. $ (кино-улазнице у САД и Канади)[1]

Рио Браво је амерички вестерн филм снимљен у режији Хоwарда Хаwкса и премијерно приказан 1959. године, које се сматра једним од најбољих остварења у Хаwксовој филмографији, односно једним од највећих класика жанра у цјелокупној хисторији филма.

Радња се догађа 1860-их у тексашком градићу Рио Браво и приказује како локални шериф Јохн Т. Цханцеа (чији лик тумачи Јохн Wаyне) због убиства хапси насилника (чији лик тумачи Цлауде Акинс), а након чега његов брат, богати локални ранчер (чији лик тумачи Јохн Русселл), ангажира малу војску професионалних револвераша како би га избавили из затвора. Уз Цханцеа су протагонисти филма група необичних и живописних ликова који одлучују помоћи шерифу да се одупре опсади његовог уреда - Стумпy, његов стари, обогаљени замјеник (кога глуми Wалтер Бреннан); Дуде, бивши помоћник који се одао пићу (чији лик тумачи Деан Мартин); млади каубој по имену Цолорадо (кога глуми Рицкy Нелсон); као и локална забављачица Феатхерс (чији лик тумачи Ангие Дицкинсон).

Рио Браво је постигао комерцијални успјех, а што се тумачи тиме што је Хаwкс на располагању имао прилично разнородну и живописну глумачку екипу, од које је успио извући максимум. То се, између осталог, односи и на пјевачке способности Мартина и Нелсона који су тада били на врхунцу популарности , чији ликови, у ишчекивању завршног обрачуна, у филму изводе знамените пјесме Мy Рифле, Мy Понy анд Ме и Циндy. Музика, коју је компонирао Димитри Тиомкин је, с друге стране, имала важну улогу и у радњи филма, а за што је најбољи примјер традиционална мексичка мелодија Ел Дегüелло, коју негативци у филму користе као средство застрашивања протагониста, те која ће неколико година касније инспирирати италијанског композитора Еннија Моррицонеа за завршне сцене у Леонеовој трилогији спагхетти-wестерна.

Један од разлога за снимање филма је, пак, био и политичке, односно идеолошке природе. Wаyне, познат по својим десничарским ставовима, је годинама настојао судјеловати у филму који је требао бити својеврсни одговор и антитеза на класични вестерн Хигх Ноон (Точно у подне), кога је сматрао "комунистичком и антиамеричком пропагандом". Сценариј филма, у коме шерифу живописна група помоћника помаже обранити град и америчке вриједности од негативаца, се понекад тумачи као "извртање" заплета ранијег филма.

Успјех Рио Брава је Хаwкса потакао да током година сними још два филма, која, с обзиром на сличност ликова и радње, као и то да главну улогу такођер тумачи Wаyне, критичари и хисторичари сматрају ремакеовима, односно другим и трећим дијелом трилогије - Ел Дорадо из 1966. и Рио Лобо из 1970. године. Рио Браво је стекао велики углед не само код критичара, него и код бројних синеаста, од којих су многи у својим дјелима Хаwксовом филму имплицитно или експлицитно давали хомаге. Један од најпознатијих примјера је Јохн Царпентер чији је знаменити филм Ассаулт ат Прецинт 13 из 1976. године био инспириран Рио Бравом, слично као и француски филм Нид де гуêпес (Осињак) из 2002. године.

  1. "1959: Пробабле Доместиц Таке", Вариетy, 6 Јануарy 1960 п. 34.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]