Пређи на садржај

Les Girls

Извор: Wikipedija
Лес Гирлс
промотивна фотографија за филм
РежијаГеорге Цукор
ПродуцентСол C. Сиегел
Саул Цхаплин (придружени продуцент)
СценариоЈохн Патрицк
синопсис: Вера Цаспарy
УлогеГене Келлy
Каy Кендалл
Митзи Гаyнор
Таина Елг
Јацqуес Бергерац
Леслие Пхиллипс
МузикаЦоле Портер (музика и стихови)
ФотографијаРоберт Суртеес
МонтажаФеррис Wебстер
ДистрибуцијаМетро-Голдwyн-Маyер
Датум(и) премијере
3. 10. 1957 (1957-10-03)
Трајање114 мин.
Земља Сједињене Државе
Језикенглески
Буџет3,384.000 $[1]
Бруто приход3,865.000 $[1]

Лес Гирлс је амерички филмски мјузикл снимљен 1957. године у режији Георгеа Цукора. Једна од насловних протагонистица, чији лик тумачи Каy Кендалл, је бивша плесачица која одлучи написати мемоарску књигу о својој каријери у плесној трупи, а због чега је двије бивше колегице, које тумаче Митзи Гаyнор и Таина Елг туже суду, бојећи се за своју репутацију. Радња приказује како свака од њих даје властиту верзију догађаја, а како додатну конфузију ствара њихов шеф кога тумачи Гене Келлy.

Лес Гирлс је настао у продукцији студија МГМ, који је у то вријеме уживао врхунац угледа због спектакуларних и квалитетних мјузикала. Предложак за сценарио је дала истоимена књига Вере Цаспарy, списатељице која се због комунистичке прошлости дотада била налазила на тзв. "сивој листи". Иако ју је ангажман скинуо са листе и тако прекинуо по њене колеге још увијек актуалне прогоне, Цаспарy се жалила да коначни филм нимало не сличи на књигу, те се шалила како је постала "најбоље плаћени писац на свијету", с обзиром да је хонорар од 80.000 УС$ остварила за само двије ријечи "Лес Гирлс".[2]

За МГМ је далеко важнији био ангажман Цолеа Портера који је написао музику, али и Генеа Келлyја којему је управо тада истицао уговор са студијем. Лес Гирлс се, пак, највише истицао необичном наративном структуром, односно приказивањем истих догађаја из различитих перспектива по узору на јапански филм Расхомон. На крају није постигао комерцијални успјех; успркос релативно велике гледаности је завршио у "минусу", и то због великих трошкова продукције. Сљедеће је године, пак, награђен Златним глобусом за најбољи мјузикл или комедију.

  1. 1,0 1,1 Тхе Еддие Манниx Ледгер, Лос Ангелес: Маргарет Херрицк Либрарy, Центер фор Мотион Пицтуре Студy .
  2. п.249 МцГиллиган, Патрицк Георге Цукор: А Доубле Лифе Лондон: Фабер анд Фабер 1992

Вањске везе

[уреди | уреди извор]