Лав IX

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Лав IX.
Леон IX

Право име Бруно Хугонис
Папинство почело 1049.
Папинство завршило 1054.
Претходник Дамаз II.
( 1048.- 1049.)
Насљедник Виктор II.
(1054. - 1057.)
Рођен 21. липња 1002.
Егуисхеим, Елзас
Умро 19. травња 1054.
Рим
Остали папе имена Лав

Свети Лав IX. био је папа од 1049. до 1054. године, познат прије свега по улози у догађајима који ће довести до великог Црквеног раскола између католика и православаца 1054. године.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рођен је у Елзасу као Бруно вон Егисхеим-Дагсбург, као син локалног грофа по имену Хуго, а који је био у сродству с њемачким краљем Конрадом II. Бруно се образовао у Тоулу, гдје је прво служио као каноник, а потом као бискуп од 1026. године. С тог је мјеста касније обављао дипломатске мисије за краља и цара Хеинрицха III.

Његов долазак на мјесто папе је услиједио неколико мјесеци по смрти папе Дамаза II, чији је кратки понтификат био означио прекид с периодом анархије у Риму изазваним међусобно супротстављеним папама из супарничких аристократских кланова. I као његов претходник, уживао је подршку Хеинрицха III, али и делегата из самог Рима, који су цијенили његово опредијељење за клинијевске реформе. У децембру 1048. га је за новог папу изабрала скупштина у Wормсу. Бруно је, међутим, инзистирао на томе да папом постане у складу с одредбама канонског права, односно од стране римских бискупа и народа. Стога се из Wормса запутио прво у Бесанçон, гдје се сусрео с утицајним опатом Хугом од Цлунyја, а потом га је реформски настројени редовник Хилдебранд (будући папа Гргур VII) пратио у Рим. Тамо је стигао у фебруару 1049. гдје је уз одушевљење грађана формално изабран за папу те узео име Лав IX.

Већ за неколико мјесеци, односно за Ускрс је у Риму организирао велики црквени синод на коме је донио нове одредбе усмјерене против симоније као и за увођење обавезног свећеничког целибата. Потом се упутио на путовање по Француској, Италији и Њемачкој гдје је предсједао на локалним синодима. Године 1050. је, пак, организирао синод посвећен контроверзним учењима Беренгара од Тоурса. Године 1052. је још једном путовао у Њемачку, настојећи осигурати подршку цара Хеинрицха III против Нормана који су почели угрожавати јужне границе папске државе.

Хеинрицх, међутим, није имао разумијевања за тај проблем, па се Лав окренуо Бизантинцима и цару Константину IX Мономаха. На Нормане, окупљене око грофа Апулије Онфрои де Хаутевиллеа, је кренула бизантска војска под Аргиром, док је сам Лав IX организирао и водио војску коју су чинили контингенти италијанских градова-држава, лангобардских кнежева и швапских витезова. Лавово настојање да Нормане уклони оружаном силом је доживјело фијаско у битци код Цивитатеа 1053. приликом које је савезничка војска разбијена, а сам папа заробљен.

Лав је неколико мјесеци провео у кућном притвору у Беневентоу прије него што је пуштен. Тада се посветио спору који је изазвало понашање бизантских функционара у јужној Италији. Цариградском патријарху је Михаилу Керуларију послао писмо у коме тврди да једино римска Црква посједује духовни и свјетовни империум, а као аргумент користио контроверзну Константинову даровницу. Писмо је у Цариград почетком 1054. однио кардинал Хумберт од Силва Цандиде који је умјесто преговора на Михаила бацио анатему, а на што је Михаило анатемизирао њега; тиме је створена Западно-источна шизма која још увијек траје.

Лав IX је у међувремену умро, а наслиједио га је његов сународњак Виктор II.