Пређи на садржај

Хугх Лаурие

Извор: Wikipedija
Хугх Лаурие
Хугх Лаурие
Родно имеЈамес Хугх Цалум Лаурие
Рођење11. 6. 1959.
Енглеска Оxфорд, Енглеска
Године рада1981-данас
Златни глобуси
Најбољи глумац у ТВ серији - драма
2006. Др. Хоусе
2007. Др. Хоусе

Јамес Хугх Цалум Лаурие, познатији као Хугх Лаурие, енглески је глумац, комичар, писац и музичар. Добитник је Реда Британског Царства. Британској је публици познат по улози у хумористичкој серији Црна Гуја, док је свјетску славу стекао тумачећи Грегорyја Хоусеа у америчкој медицинској серији Др. Хоусе. Од аугуста 2010. године најплаћенији је глумац у драмској серији на америчким телевизијама.[1]

Дјетињство и образовање

[уреди | уреди извор]

Лаурие је рођен у Оxфорду.[2] Он је најмлађе од четверо дјеце; има 6 година старијег брата и 2 сестре.[3] Имао је затегнут однос са својом мајком, Патрициом (рођ. Лаидлоw).[2][4] Његов отац, Wиллиам Георге Раналд Мандел "Ран" Лаурие, по занимању је био лијечник, а познат је и по томе што је освојио златну медаљу на ОИ у Лондону 1948. године у веслању, у дисциплини двојац без кормилара.[2][5]

Иако је одгајан као презбитеријанац[2][6], изјавио је: "Не вјерујем у Бога, али имам ту идеју да, ако постоји Бог, или нека врста судбине која гледа на нас одозго, и ако било шта узимаш здраво за готово, Он ће ти то одузети."[7] У Оxфорду је похађао Змајеву школу, престижну приватну школу за дјецу узраста 8 до 13 година, да би затим прешао на Етон, па на колеџ Селwyн у Цамбридгеу, на којем је стекао звање археолога и антрополога. Док је био на Цамбридгеу, био је члан Хермес Цлуба и престижног Хаwкс' Цлуба (друштвени клубови за студенте спортисте).[2] Такођер је био члан и престижног Фоотлигхтс Цлуба (аматерски позоришни клуб), чији је предсједник био 1981. године.

Попут свог оца, Лаурие се бавио веслањем док је ишао у школу, па и касније, на универзитету;[2] 1977. године био је члан јуниорског двојца који је освојио енглеску националну титулу и затим представљао Енглеску у јуниорској конкуренцији на свјетском првенству одржаном исте године. 1980. године с партнером Ј. С. Палмером осваја 2. мјесто у двојцу без кормилара на такмичењу Силвер Гоблетс за веслачки клуб Етон Викингс.[8] Својим учешћем у традиционалној веслачкој трци између тимова Оxфорда и Цамбридгеа исте године освојио је награду Блуе, која се додјељује студентима универзитета у Цамбридгеу који покажу успјех у спортским такмичењима на националном нивоу. Те године Цамбридге је изгубио трку за 1.5 м. У његову част један од бродова који се користе на Селwyну добио је име "Лаурие". Хугх Лаурие данас је члан Леандер Цлуба, једног од најстаријих веслачких клубова на свијету.

Пошто је био принуђен привремено запоставити веслање у вријеме док је боловао од мононуклеозе, постао је члан Цамбридге Фоотлигхтса, који је представљао одскочну даску за многе успјешне британске комичаре. Ту је упознао Емму Тхомпсон, с којом је био у романтичној вези, а и данас су добри пријатељи.[2] Преко ње је упознао Степхена Фрyја, свог будућег партнера-комичара. Лаурие, Фрy и Тхомпсон пародирали су сами себе као представници Фоотлигхтс Цоллегеа из Оxбридгеа у квизу Университy Цхалленге у епизоди Бамби серије Тхе Yоунг Онес, чији је косценарист Бен Елтон употпунио њихову екипу. Током своје посљедње школске године на Цамбридгеу (1980-81) Лаурие је, поред веслања, био и предсједник Фоотлигхтса, с Еммом Тхомпсон као потпредсједницом. Са својом годишњом представом Подрумске траке (Тхе Целлар Тапес), коју су већим дијелом написали Лаурие и Фрy, а глумачка постава укључивала је још и Емму Тхомпсон, Тонyја Слаттерyја, Паула Схеарера и Пеннy Дwyер, наступили су на Единбуршком фестивалу и добили награду Перриер за најбољу комедију.

Каријера

[уреди | уреди извор]

Та награда довела је до тога да се представа Подрумске траке премјести на Wест Енд, а затим и до телевизијске варијанте, која је емитирана у мају 1982. Поред тога, Лаурие, Фрy и Тхомпсон изабрани су да заједно с Беном Елтоном, Роббиејем Цолтранеом и Сиобхан Редмонд напишу и одглуме нову скеч-комедију за телевизију Гранада под називом Алфресцо, која је имала 13 епизода и приказивала се двије сезоне.

Лаурие и Фрy наставили су радити на многим заједничким пројектима током 80-их и 90-их година 20. стољећа. Поред осталог, наступили су у серијалу Црна Гуја, који су написали Бен Елтон и Рицхард Цуртис, с Роwаном Аткинсоном у главној улози (с Лауриејем у различитим улогама, од којих су најзначајније принц Георге и истоимени поручник), као и у ББЦ-јевим скеч-комедијама Дјелић Фрyја и Лауриеја (А Бит оф Фрy анд Лаурие) и Јеевес и Wоостер, која је настала као адаптација прича П. Г. Wодехоусеа. У серијалу Јеевес и Wоостер Лаурие је играо Јеевесовог газду, симпатичног глупака Бертиеја Wоостера. То је била улога за коју се сматрало да је писана за Лаурија, јер је омогућавала да се прикаже његов талент за пјевање и свирање клавира и да употријеби свој чувени глас. С Фрyјем је сарађивао и на различитим хуманитарним представама, као што су Хистерија! 1, 2 и 3 и Треће јаје тајног полицајца (Тхе Сецрет Полицеман'с Тхирд Балл) у организацији покрета Амнестy интернатионал, затим на телевизијским емисијама (Комично олакшање/Цомиц Релиеф/), као и на варијетеу Фрy и Лаурие, домаћини божићне ноћи са звијездама Поново су сарађивали на снимању филма Петерови пријатељи (1992).

Лаурие се појавио у филму телевизије Тхамес Писма пилота бомбардера (1985), који је режирао Давид Ходгсон. То је била озбиљна улога; филм је драматизиран према писмима РАФ-овог пилота Ј. Р. А. "Боба" Ходгсона, који је погинуо у акцији 1943.

Лаурие се појавио у музичком споту за сингл "Wалкинг он Брокен Гласс" пјевачице Анние Ленноx из 1992. (као супарник Јохна Малковицха) у костиму попут оног који је носио у 3. сезони Црне Гује, подсјећајући и на филм Опасне везе (1988). Такођер се појавио у улози научника у споту за пјесму "Еxперимент IV" пјевачице Кате Бусх снимљеном 1986.

Лауриејево касније појављивање у филмовима укључује Разум и осјећајност (Сенсе анд Сенсибилитy, 1995), за који је сценарио адаптирала и главну улогу играла Емма Тхомпсон, Диснеyев филм 101 далматинац (1996), у којем је играо Јаспера, једног од криминалаца унајмљених да киднапују штенце, Елтонову адаптацију властитог романа Инцонцеивабле под називом Можда беба (Маyбе Бабy, 2000), затим филм Дјевојка из Рија (Гирл Фром Рио, 2001); ремаке филма Фениксов лет (Тхе Флигхт оф тхе Пхоениx), снимљен 2004. и три филма о Стуарту Малом.

Лауриејев први роман, Продавач оружја (Тхе Гун Селлер, 1996), интригантан трилер проткан wодехоусеовским хумором, брзо је постао бестселер. Отада Лаурие ради на сценарију за истоимени филм те на свом другом роману Папирни војник (Тхе Папер Солдиер).

1998. године Лаурие је имао кратку улогу у епизоди Тхе Оне wитх Росс'с Wеддинг, Парт Тwо серије Пријатељи, као човјек који сједи поред Рацхел у авиону на путу за Лондон. С растом популарности серије Др. Хоусе кратко појављивање у Пријатељима постало је омиљена сцена за љубитеље обију серија, углавном захваљујући његовом комично-презирном изговору имена Пхоебс.

Од 2002. године Лаурие се појављује у низу британских ТВ-драма и исте године гостује у 2 епизоде 1. сезоне серијала Обавјештајци (Споокс) на ББЦ 1. 2003. године играо је главну улогу у комично-драмској серији Фортyсометхинг, коју је и режирао за независну ТВ-кућу ИТВ. У једној од епизода те серије глуми и Фрy. 2001. године посудио је глас газди бара у анимираној серији Фамилy Гуy (епизода "Оне Иф бy Цлам, Тwо Иф бy Сеа"). Такођер је посудио глас гдину Wолфу у цртаном филму Престонска свиња. Био је члан оцјењивачког жирија у 1. епизоди ТВ-игре , чији је водитељ био Фрy. 2004. године појавио се у хумористичкој емисији Тхе Леннy Хенрy Схоw као професор који је био главни у свемирској сонди Беагле.

Иако је познат у Великој Британији од 1980-их, Лауриеја је америчка публика примијетила тек 2004. године када се појавио у улози циничног специјалисте за дијагностичку медицину др. Грегорyја Хоусеа у популарној серији Др. Хоусе, која се емитира на телевизији ФОX. За ту улогу Лаурие користи амерички акцент.[2] Лаурие је био у Намибији, гдје се снимао филм Фениксов лет, и снимио је траку за аудицију у хотелском купатилу јер је то било једино мјесто на којем је постојало довољно свјетлости.[9] Његов амерички акцент био је толико добар да је извршни продуцент Брyан Сингер, који у то вријеме није био свјестан чињенице да је Лаурие Енглез, истакао Лауриеја као прави примјер америчког глумца каквог је тражио за ту улогу.[9] Лаурие такођер користи амерички акцент на паузама на сету током снимања[10], као и током пробног читања улога, иако је користио енглески акцент кад је режирао епизоду Лоцкдоwн.[10]

Јула 2005. године Лаурие је номиниран за награду Еммy за улогу у Др. Хоусеу. Иако је није освојио, за ту улогу добио је Златни глобус 2006. и 2007 (један је од ријетких глумаца који је освојио ову награду двије године узастопно), као и награду Цеха филмских глумаца за 2007. и 2009. годину. Такођер је добио и значајно повећање хонорара (од цифре која је, према гласинама, била око 50.000 на 350.000 долара по епизоди).[11] Поред тога, његов је уговор продужен за додатних годину дана, чиме је омогућено да се сними бар и 4. сезона. Лаурие није био номиниран за Еммy у 2006. години, што је изазвало бијес главних људи у ФОX-у, али се појавио у уводном дијелу додјеле награда који је снимљен раније према написаном сценарију, а у коме је, пародирајући свој лик из серије, очекивано брзо поставио дијагнозу домаћину додјеле Цонану О'Бриену, да би га затим наставио испипавати кад га је О'Бриен замолио да му помогне да на вријеме стигне на додјелу Еммyја. Касније у току додјеле појавио се на сцени говорећи француски да би, заједно са Хелен Миррен додијелио једну од награда. Након тога номиниран је 2007, 2008, 2009. и 2010. Лауриејев успјех у серији продужио се и на његово финансијко стање: у аугусту 2010. ТВ Гуиде идентифицирао га је као најплаћенијег глумца у драмским серијама, наводећи да прима преко 400.000 $ по епизоди.[12]

Лаурие је био изабран за улогу уредника Даилy Планета, Перрyја Wхитеа, у филму Суперменов повратак (Суперман Ретурнс, 2006), али је морао напустити пројекат због обавеза према ФОX-у, тј. Др. Хоусеу. Занимљиво је да је продуцентска кућа серије Др. Хоусе, Бад Хат Харрy Продуцтионс, у власништву режисера филма Суперменов повратак, Брyана Сингера.

У јулу 2006. године Лаурие се појавио у емисији Инсиде тхе Ацторс Студио, у којој је, свирајући клавир, отпјевао једну од својих пјесама, "Мyстерy".[2] Лауриејев дугогодишњи глумачки партнер Степхен Фрy изразио је жељу да се појави као гост у некој малој улози у Др. Хоусеу, али због својих обавеза у Енглеској досад није био у могућности да то и оствари.[13] Лаурие је био и водитељ Сатурдаy Нигхт Ливеа, у којем се појавио у женској одјећи у скечу о човјеку са сломљеном ногом који оптужује свог лијечника за непоштење (Лаурие је глумио жену тог човјека).

У аугусту 2007. појавио се у документарцу о Степхену Фрyју који је поводом његовог 50. рођендана снимио ББЦ Фоур.

2008. глумио је у филму Краљеви улице (Стреет Кингс), у којем су глумили и Кеану Реевес и Форест Wхитакер, а затим је 2009. глумио ексцентричног др. Цоцкроацха у ДреамWорксовом филму Монстерс вс. Алиенс. Такођер је по други пут био водитељ Сатурдаy Нигхт Ливеа у божићној емисији, у којој је отпјевао микс од неколико божићних пјесама на крају свог монолога.

Исте године поново се вратио у Фамилy Гуy (епизода "Бусинесс Гуy"), у којој је пародирао Грегорyја Хоусеа, те самог себе под претпоставком да је усвојио амерички акцент.

2010. снимио је независни играни филм Тхе Орангес, а гостовао је и у Симпсонима (епизода "Треехоусе оф Хоррор XXI") као бродоломац Рогер који планира убиство на броду током Хомеровог и Маргеиног другог меденог мјесеца.

Лаурие свира клавир, гитару, бубњеве, усну хармонику и саксофон. Показао је свој музички талент у епизодама неколико серија, највише у А Бит оф Фрy & Лаурие, Јеевес и Wоостер, Др. Хоусе и кад је био водитељ Сатурдаy Нигхт Ливеа у октобру 2006. Свира клавијатуре у добротворној роцк-групи из Лос Ангелеса Банд Фром ТВ, а такођер је и вокал те групе. У додатку на то, након што је Меат Лоаф гостовао у епизоди Др. Хоусеа Симпле Еxпланатион, Лаурие је свирао клавир као специјални гост у пјесми "Иф I Цан'т Хаве Yоу" с албума Меат Лоафа из 2010. Ханг Цоол Теддy Беар.[14] Свирао је неколико класичних р 'н' р инструмената у разним епизодама Др. Хоусеа, укључујући Гибсон Флyинг V и Лес Паул. Код куће има електричне оргуље Хаммонд Б-3. У једној епизоди извео је увод у класик Процола Харума "Wхитер Схаде оф Пале". 26. 7. 2010. објављено је да ће Лаурие издати блуес албум након што је потписао уговор с Wарнер Брос. Албум је завршен и бит ће објављен у Уједињеном Краљевству 9. 5. 2011. под називом "Лет Тхем Талк. На њему се налази 15 пјесама:

1. "Ст. Јамес Инфирмарy"

2. "Yоу Дон'т Кноw Мy Минд"

3. "Буддy Болден'с Блуес"

4. "Тхе Wхале Хас Сwаллоwед Ме"

5. "Јохн Хенрy" - (с Ирмом Тхомас)

6. "Тхеy'ре Ред Хот"

7. "Сиx Цолд Феет Ин Тхе Гроунд"

8. "Тхе Баттле Оф Јерицхо"

9. "Афтер Yоу'ве Гоне" - (с Др. Јохном)

10. "Сwанее Ривер"

11. "Полице Дог Блуес"

12. "Типитина"

13. "Wхинин' Боy Блуес"

14. "Бабy Плеасе Маке А Цханге" - (с Томом Јонесом и Ирмом Тхомас)

15. "Лет Тхем Талк".

Заједно с албумом, још неколико бонус пјесама доступно је на иТунесу.

Приватни живот

[уреди | уреди извор]

Лауриејева мајка Патрициа умрла је 1989. у Оxфордсхиреу од болести моторичких неурона. Према његовим ријечима, требале су двије године да подлегне болести и претрпјела је "болну и споронапредујућу парализу"; за то се вријеме о њој бринуо Лауриејев отац, кога он зове "најмилијим човјеком на свијету".[3]

Лаурие је оженио позоришну администраторицу Јо Греен у мају 1989. Живе у сјеверном Лондону са синовима Цхарлиејем (Цхарлес Арцхибалд, р. 1988) и Биллом (Wиллиам Алберт, р. 1991) те кћерком Ребеццом Аугустом (р. 1993).[15] Планирали су да се цијела породица пресели у Лос Ангелес јер је Хугх углавном одвојен од ње 9 мјесеци годишње[16], али су се на крају одлучили против тога.[17] Цхарлие је имао кратку улогу у А Бит оф Фрy анд Лаурие на крају епизоде "Специал Сqуад" (беба Wиллиам, коха Лаурие и Фрy почињу "испитивати" о томе "шта је урадио са стварима", називајући га пропалицом и говорећи му да је био веома злочест дјечак), док је Реббеца имала улогу у филму Wит као петогодишња Вивиан Беаринг. Лаурие је добар пријатељ с глумцем Робертом Сеаном Леонардом из серије Др. Хоусе, а одржава и пријатељство с Еммом Тхомпсон.[18] За вријеме снимања серије Лаурие живи у САД-у. Члан је бенда Банд фром ТВ. Лаурие је до данас пријатељ са Степхеном Фрyјем, кога је упознао на Цамбридгеу. Фрy је његов вјенчани кум, кум његовој дјеци и његов најбољи пријатељ.

Лаурие је 23. 5. 2007. од краљице Елизабете II добио Ред Британског Царства за његов допринос драмској умјетности.[19][20][21]

Лаурие се периодично мучио с озбиљном клиничком депресијом и редовно одлази на третмане код психотерапеута. У једном интервјуу изјавио је да је први пут закључио да има проблем кад је учествовао у добротворном аутородеу 1996; том је приликом схватио да га вожња у близини експлозивних судара није ни узбудила ни уплашила (рекао је да му је, уствари, било досадно).[2][4] "Досада", коментирао је у интервјуу у емисији Инсиде тхе Ацторс Студио, "није одговарајућа реакција на експлозивне аутомобиле".[2]

Лаурие се диви писању П. Г. Wодехоусеа, објаснивши у чланку из Тхе Даилy Телеграпха од 27. 5. 1999. да је читање Wодехоусеових романа спасило његов живот.[22]

Лаурие је и страствени љубитељ мотоцикала. Има два мотоцикла (1 у Лос Ангелесу, 1 у Лондону). Његов мотоцикл у САД-у је Триумпх Бонневилле, његов "слаб покушај да подигне британску заставу".[23]

Еммy
  • 2005 – номиниран – Најбољи главни глумац у драмској серији
  • 2007 – номиниран – Најбољи главни глумац у драмској серији
  • 2008 – номиниран – Најбољи главни глумац у драмској серији
  • 2009 – номиниран – Најбољи главни глумац у драмској серији
  • 2010 – номиниран – Најбољи главни глумац у драмској серији
Златни глобус
  • 2006 – добитник – Најбоља изведба глумца у телевизијској серији – драма
  • 2007 – добитник – Најбоља изведба глумца у телевизијској серији – драма[24]
  • 2008 – номиниран – Најбоља изведба глумца у телевизијској серији – драма
  • 2009 – номиниран – Најбоља изведба глумца у телевизијској серији – драма
  • 2010 – номиниран – Најбоља изведба глумца у телевизијској серији – драма
Награда Сателлите
  • 2005 – добитник – Најбољи глумац у серији, драма
  • 2006 – добитник – Најбољи глумац у серији, драма
  • 2007 – номиниран – Најбољи глумац у серији, драма
Награда Цеха филмских глумаца
  • 2006 – номиниран – Најбоља изведба глумца у драмској серији
  • 2007 – добитник – Најбоља изведба глумца у драмској серији
  • 2008 – номиниран – Најбоља изведба глумца у драмској серији
  • 2009 – добитник – Најбоља изведба глумца у драмској серији
  • 2010 – номиниран – Најбоља изведба глумца у драмској серији
  • 2011 – номиниран – Најбоља изведба глумца у драмској серији
Асоцијација телевизијских критичара
  • 2005 – добитник – Индивидуално постигнуће у драми
  • 2006 – добитник – Индивидуално постигнуће у драми
  • 2007 – номиниран – Индивидуално постигнуће у драми
Награда Теен Цхоице
  • 2006 – номиниран – ТВ-глумац: Драма
  • 2007 – добитник – ТВ-глумац: Драма
Награда Пеопле'с Цхоице
  • 2008 – добитник – Омиљена мушка ТВ-звијезда
  • 2009 – добитник – Омиљена мушка ТВ-звијезда[25]
  • 2010 – добитник - Омиљени глумац у ТВ-драми
  • 2011 - добитник - Омиљени глумац у ТВ-драми
  • 2011 - добитник - Омиљени ТВ-лијечник

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Улога Напомене
1981. Тхе Целлар Тапес разни ликови такођер сценарист
1983. Алфресцо разни ликови такођер сценарист
1983. Тхе Црyстал Цубе Маx Белхавен
разни ликови
1984. Тхе Yоунг Онес Лорд Монтy епизода: "Бамби"
1985. Плентy Мицхаел
1985. Рођендан гђе Цаппер Боббy
1985. Хаппy Фамилиес Јим
1986. Црна Гуја II Симон Партридге (такођер познат као гдин Острицх и Фартерс Партерс)
принц Лудвиг Неуништиви
1986. Платоон војник Тревор
1987. Филтхy Рицх & Цатфлап Н'Бенд
1987. Црна Гуја III Георге, Принц од Wалеса, принц-регент
1988. Божићна пјесма Црне Гује [[Георге (Црна Гу
19891995. А Бит оф Фрy & Лаурие разни ликови такођер сценарист
1989. Црна Гуја IV пор. племенити Георге Цолхурст Ст. Барлеигх
1989. Страплесс Цолин
1989. Државник новог кова конобар
19901993. Јеевес и Wоостер Бертие Wоостер
1992. Петерови пријатељи Рогер Цхарлестон
1993. Алл ор Нотхинг ат Алл Лео Хопкинс ТВ-филм
1993–1995. Легенде о отоку с благом Сqуире Трелаwнеy глас
1994. А Пин фор тхе Буттерфлy ујак ТВ-филм
1995. Разум и осјећајност гдин Палмер
1996. Трацеy Такес Он... Тимотхy Бугге сезона 1
1996. 101 далматинац Јаспер
1997. Спицеwорлд Поирот
1997. Тхе Борроwерс полицајац Оливер Стеадy
1997. Ружно паче Тарqуин глас
1998. Пријатељи човјек у авиону епизода: "Тхе Оне wитх Росс'с Wеддинг"
1998. Полиција Харрап, адвокат
1998. Човјек под жељезном маском Пиерре, краљев савјетник
1998. Родица Бетте барон Хецтор Хулот
1999. Црна Гуја: Назад и напријед виконт Георге Буфтон-Туфтон/Георгиус
1999. Стуарт Мали гдин Фредерицк Литтле
2000. Рандалл & Хопкирк (преминули) др. Лаwyер епизода: "Ментал Аппаритион Дисордер"
2000. Маyбе Бабy Сам Белл
2001. Дјевојка из Рија Раyмонд Wоодс
2001. Живот са Јудy Гарланд: Ја и моје сјене Винценте Миннелли
2001. Фамилy Гуy газда бара глас
еписоде: "Оне Иф бy Цлам, Тwо Иф бy Сеа"
2001. Откривање стварног свијета Харрyја Поттера наратор глас
2002. Стуарт Мали 2 гдин Фредерицк Литтле
2002. Обавјештајци Јоолс Сивитер
2003. Тхе Yоунг Виситерс лорд Бернард Цларк
2003. Фортyсометхинг Паул Слипперy
2003. Стуарт Мали: Анимирана серија' гдин Фредерицк Литтле (глас) епизода: "Тхе Меатлоаф Бандит"
2004–2012 Др. Хоусе др. Грегорy Хоусе главни глумац
такођер режисер епизоде: Лоцкдоwн
2004. Фире Енгине Фред
2004. Фениксов лет Иан
2005. Валиант командант Гутсy глас
2005. Тхе Биг Емптy лијечник #5 кратки филм
2006. Стуарт Мали 3: Зов дивљине гдин Фредерицк Литтле глас
2006, 2008. Сатурдаy Нигхт Ливе водитељ
разни ликови
сезона 32, епизода 4
сезона 34, епизода 11
2008. Стреет Кингс капетан Биггс
2009. Монстерс вс. Алиенс др. Цоцкроацх глас
2009. Монстерс вс. Алиенс: Мутант Пумпкинс фром Оутер Спаце др. Цоцкроацх глас
2010. Фамилy Гуy Грегорy Хоусе/глуми сам себе глас
епизода: "Бусинесс Гуy"
2010. Симпсони Рогер глас
епизода: "Треехоусе оф Хоррор XXI"
2010. Фрy и Лаурие поново заједно глуми сам себе
2011. Хоп гдин Буннy глас
2020 Роадкилл Петер Лауренце

Лаурие је написао један роман, Продавач оружја (Тхе Гун Селлер), који је доживио више издања у неколико издавачких кућа. Његов други роман, Папирни војници (Папер Солдиерс), требао се појавити у септембру 2009, али још се чека на њега.

(ПБ) Арроw Боокс Лтд (новембар 2000); Ново издање (октобар 2004) ИСБН 0-09-941927-0 и ИСБН 0-09-946939-1
(ПБ) Wасхингтон Сqуаре Пресс (новембар 1998) ИСБН 0-671-02082-X
(ПБ) Пенгуин Боокс (28. 9. 2009) ИСБН 0-14-028210-6
  1. Рацхел Хелyер Доналдсон, "Британац Хугх Лаурие на врху листе најплаћенијих глумаца на америчким телевизијама"[мртав линк], Тхе Фирст Пост, 13. 8. 2010.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 "Хугх Лаурие"; водитељ: Јамес Липтон; Инсиде тхе Ацторс Студио; Браво, 31. 7. 2006, сезона 12, бр. 18.
  3. 3,0 3,1 "Интервју"; ГQ магазине, бр. 105, децембар 1992.
  4. 4,0 4,1 "Лица седмице", ББЦ, 20. 1. 2006.
  5. "Биографија Хугха Лауриеја", Филм Референце.
  6. Неил Страусс , "Др. Феелбад" Архивирано 2008-06-20 на Wаyбацк Мацхине-у, Роллинг Стоне, 5. 4. 2007.
  7. "Фаца говори о Хоусеу", Тхе Даилy Телеграпх, 28. 10. 2007.
  8. "Резултати финалних трка регате Хенлеy Роyал - 1946-2003 (1980)" Архивирано 2011-07-16 на Wаyбацк Мацхине-у, РоwингХисторy.нет.
  9. 9,0 9,1 Билл Кевенеy, "Хугх Лаурие улази у Др. Хоусеа", УСА Тодаy, 15. 11. 2004.
  10. 10,0 10,1 Билл Цартер, "Измучени лијечник окреће се режирању", Неw Yорк Тимес, 11. 4. 2010.
  11. "'Прописана' повишица за звијезду Др. Хоусеа" Архивирано 2008-12-31 на Wаyбацк Мацхине-у, ТВ.цом, 23. 2. 2008.
  12. Степхен Баттаглио, "Ко зарађује највише на телевизији?", ТВ Гуиде, 10. 8. 2010.
  13. „"Фрy није у могућности снимити епизоду серије Др. Хоусе с Лауриејем"”. Архивирано из оригинала на датум 2009-06-20. Приступљено 2011-04-12. 
  14. "Ханг Цоол Теддy Беар бy Меат Лоаф" Архивирано 2010-07-29 на Wаyбацк Мацхине-у, Роадруннер Рецордс; преузето: 13. 8. 2010.
  15. "Рођења, бракови и смрти у Енглеској и Wалесу од 1837. до 2006"
  16. "Шта насмијава најмрзовољнијег човјека с ТВ-екрана?", Даилy Маил, 11. 9. 2008.
  17. "Звијезда Др. Хоусеа Хугх Лаурие открива: 'Живљење у Холлywооду створило ми је муку у браку'", Даилy Маил, 18. 4. 2010.
  18. "Разговор с Робертом Сеаном Леонардом" Архивирано 2011-07-23 на Wаyбацк Мацхине-у, Род Рyан Схоw Подцаст.
  19. "Род и Зара најпознатији добитници ордена", ББЦ, 29. 12. 2006.
  20. "Краљица уручила Ред Британског Царства глумцу Лауриеју", ББЦ, 23. 5. 2007.
  21. "Хугх Лаурие добио одликовање од краљице Елизабете II, УСА Тодаy, 23. 5.2007.
  22. "Хугх Лаурие: 'Wодехоусе је спасио мој живот'", пгwодехоусебоокс.цом, преузето из Тхе Даилy Телеграпха од 27. 5. 2008.
  23. Тхе Лате Лате Схоw, 5. 5. 2008.
  24. "Номинације за Златни глобус 2008. за годину завршену 31. 12. 2007." Архивирано 2012-07-22 на Wаyбацк Мацхине-у, Холлywоод Фореигн Пресс Ассоциатион, 13. 12. 2007.
  25. "Погледајте прошле номиниране и добитнике 2009.", Пеопле'с Цхоице.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]