Пређи на садржај

Фокофполисиекар

Извор: Wikipedija
Фокофполисиекар
Фокофполисиекар у Амстердаму, Низоземска, свибањ 2011.
Фокофполисиекар у Амстердаму, Низоземска, свибањ 2011.
Подаци
НадимакПолисиекар, Дие Бенде, Фокоф.
МестоБеллвилле, Јужна Африка
Жанрпунк роцк
поп пунк
Активни период2003 – 2007
2009 – данас
Везани чланциВан Цоке Картел, аКИНГ, Дие Хеуwелс Фантастиес, Дие Антwоорд, Јацк Пароw, Де Wаллен
Издавачка кућаРхyтхм Рецордс
Чланови
Францоис "ван Цоке" Баденхорст
Хунтер Кеннедy
Јохннy де Риддер
Wyнанд Мyбургх
Јацо Вентер
Бивши чланови
Јустин Кругер
ВебсајтСлужбена страница

Фокофполисиекар (Африкаанс изговор: [/ˈfɔkɔf puˈlisiˌkɑːr/], "одјебиполицијскиауто") је африканерски алтернативни роцк састав из Беллвиллеа, близу Каапстада, Јужна Африка. Због псовке у имену, обично их се ословљава као Полисиекар или ФПК.

Повијест

[уреди | уреди извор]

Састав је настао у травњу 2003. године, испрва као шала да шокира углавном конзервативну африканерску заједницу својим именом као и појмом африканерског алтернативног састава. Сви чланови су били добро познати у локалним ундергроунд глазбеним круговима због њиховог рада у саставима Неw Wорлд Инсиде, 7тх Бреед и 22 Старс. Објавили су свој први ЕП, Ас Јy Мет Вуур Спеел Сал Јy Бранд (Ако се играш ватром, опржићеш се), убрзо након оснивања и једна од пјесама на њему, Хемел оп дие Платтеланд (Небеса над селима), ушла је у повијест као прва африкаанс пјесма која се пуштала на националном радију 5ФМ. У том тренутку њихов ЕП је био доступан једино на њиховим наступима или је тајно продаван. Једно од ових тајних мјеста била је чувена До Ре Ме Мусиц продавница инструмената и глазбена школа у Сомерсет Wесту гдје је Де-Wет Нагел продавао њихов ЕП да прошири њихову глазбу међу студентима и љубитељима глазбе. Њихов први пун албум, Лугстеуринг (Зрачне сметње), са продуцентом Јохном Паулом Де Стефанијем, је објављен 2004. године.

Популарност састава је стрмоглаво порасла у њиховој домовини, гдје је африкаанс након краја апартхеида маргинализован у корист енглеског језика. Тежак и брз стил и критички стихови, који се односе на типичне јужноафричке појаве попут конзервативних Бура веома привржених Низоземској реформисаној цркви, били су једна посебна особина протагониста африкаанс роцка, који је прије био утјелотворен именима као што су Јоханнес Керкоррел и Коос Комбуис, који су се још тијеком апартхеида критички изјашњавали,[1] али су ипак припадали једном "мекшем" глазбеном стилу.

Још један ЕП излази 2005. године, Монолоог Ин Стерео (Монолог у стереу), који се унутар прве године продао у 28.000 примјерака.[2] Састав је овдје увелико прешао са пунка на један мирнији и спорији стил. У ожујку 2006. Фокофполисиекар је наступио на фестивалу Цоца-Цола Цолаб Массиве Миx Фестивал у стадиону Греен Поинт у Каапстаду, гдје су наступила и међународно позната имена из глазбеног свијета као нпр. Металлица и Фатбоy Слим. Године 2006. су избацили и ЕП, Бранд Суид-Африка (Гори, Јужна Африко), а у рујну и нови албум, Сwанесанг (Лабудова пјесма), који је укључивао хит синглицу Бранд Суид-Африка. Сwанесанг је снимљен у Б-Схарп Студиос у Боксбургу, Јужна Африка, у копродукцији Јохннyја Де Риддера.

Пред крај 2005. године, бубњар Јацо Вентер је искочио из возила у покрету за вријеме саставове јужноафричке турнеје. Задобио је вишеструке озљеде и замијењен је Јустином Кругером, претходним бубњарем ултраконзервативног кршћанског састава, Несхамах. Радио је на њиховом ЕП Бранд Суид-Африка, као и на неким пјесмама њиховог сљедећег албума, Сwанесанг.

Након првог ЕП-а Ас Јy Мет Вуур Спеел Сал Јy Бранд и још популарнијег пуног албума Лугстеуринг, сљедећи албум, Монолоог Ин Стерео, отишао је више у правцу акустичног роцка, насупрот алтернативном роцку њиховог првог албума. Бранд Суид-Африка представља повратак састава њиховим коријенима. Сљедећи пуни албум Сwанесанг, са превладавајућим акустичним елементима, садржао је мање контроверзне стихове од пријашњих албума. Представљао је фузију пунка првих албума и акустичних елемената. Такођер су снимили цовер верзију Депецхе Модеовог Схаке тхе Дисеасе за јужноафрички Депецхе Моде трибуте албум Моде оф Обсцуритy.

Фокофполисиекар су наступали диљем Јужне Африке, а у листопаду 2005. године су имали турнеју по Уједињеном Краљевству, гдје живе многи припадници африканерске дијаспоре. Такођер су наступали у Низоземској и Белгији (због велике сличности у језику) и у Уједињеном Краљевству тијеком студеног 2006. године.[3]

У рујну 2008. године састав је објавио ЕП/ДВД назван Антибиотика (Антибиотици), снимљен у Белвилле Студиос у Каапстаду, у копродукцији Јохннyја Де Риддера. Стилски се ослања на ранију пунк роцк еру. Тај ЕП садржи четири нове пјесме, као и ДВД са свим глазбеним спотовима састава и бехинд-тхе-сценес видеом за документарац у припреми о саставу.

Године 2009. документарац о саставу је објављен. Фокофполисиекар: Форгиве Тхем фор Тхеy Кноw Нот Wхат Тхеy До (Фокофполисиекар: Опрости им, не знају шта раде) је премијерно приказан на Међународном фестивалу документарног филма Енцоунтерс у српњу, гдје је освојио Аудиенце Аwард. Приказивање у кинима диљем Јужне Африке почело је 23. листопада 2009. године.

У ожујку 2011. године, Протеа Боекхуис објављује ауторизовану биографију састава Биографие Ван 'н Бенде (Биографија једне банде). Аутор је Анние Клоппер, а књига истражује повијест састава, њихов животни стил и њихов напад на маинстреам африканерску глазбену сцену данашњице.[4]

Након четири године без објављивања, Фокофполисиекар се враћа 2012. године са албумом Ван Фок Кинг Тастиес, који је, као што се види из назива, заједнички пројекат (сплит албум) Фокофполисиекара и састава аКинг, Ван Цоке Картел и Дие Хеуwелс Фантастиес. Сваки састав је снимио по три пјесме за албум, од тога по двије акустичне верзије већ објављених пјесама и по једна нова пјесма.

Сљедеће, 2013. године је изашао први Ливе-ДВД Форгиве Тхем Фор Тхеy Суцк К*к.

Дана 23. ожујка 2017. године, састав је најавио да ће снимати свој сљедећи студијски албум користећи Тхундафунд да покрију трошкове снимања.[5] Нови албум Селфмедикасие (Самолијечење) представља први пуни албум са новим материјалом након Сwанесанга из 2006. године.

Састав има јединствен звук у успоредби са осталим африканерским саставима. Њихов материјал се може поредити са саставима попут Алкалине Трио. На промоцији ЕП-а Монолоог ин Стерео у Стелленбосцху, Франçоис Ван Цоке је споменуо Qуеенс оф тхе Стоне Аге ДВД који су гледали раније тога дана.

Састав углавном изводи глазбу која се може класификовати као алтернативни роцк, мада варира донекле међу албумима и пјесмама. Њихова музика представља критику свих аспеката јужноафричког живота, а посебно социополитичког миљеа Јужноафриканаца којима је африкаанс матерински језик. Дају разне критике на религију у Јужној Африци, од богохулних алузија па све до личних искустава невјеровања.

У глазбеном смислу су се мијењали са сваким новим албумом, од сировог звука ЕП-ова до зрелијег Сwанесанга са роцк глазбеним утјецајима. Пјесме попут Хеиден Хеиланд, Приоритисеер, Бранд Суид-Африка и Бацкстаге са Сwанесанга су примјер много зрелијег писања стихова, а и боље студијске продукције (нпр. кориштење воцодера као допуне Ван Цокеовом пјевању).

ЕП/ДВД Антибиотика је прогресија звукова које је састав истражио са албумом Сwанесанг и утјецаја других пројеката попут аКинга и Ван Цоке Картела.

Контроверзе

[уреди | уреди извор]

Састав је био уплетен у контроверзе од самога настанка. Испрва су радио постаје оклијевале да пуштају пјесме састава због псовке "Фокоф" ("одјеби") у имену састава. Надимак Полисиекар (полицијски ауто) је убрзо усвојен од стране тога дијела маинстреам медија који нису жељели да изговоре пуно име у страху од приговора из публике.

Много негодовања је такођер изразила и кршћанска заједница у Јужној Африци због наводне упорабе антирелигијских стихова у многим пјесмама. Стихови попут "Кан иеманд далк 'н год бел/Ен вир хом сê онс хет хом ние меер нодиг ние", изравно преведени као "Може ли нетко позвати бога/I рећи му да га више не требамо", из њиховог хита Хемел Оп Дие Платтеланд су наишли на отпор у неким кршћанским групама.

Године 2004. састав је био укључен у тучу у бару, када их је препознала група мушкараца и почела вријеђати Ван Цокеа, називајући га "педерчином".[6] Од тад је састав стекао репутацију за туче које често избијају на њиховим промоцијама CD-ова и наступима. Други примјер је промоција CD-а за Лугстеуринг, када је састав морао скочити с бине да помогну у заустављању туче.[7]

Контроверза која окружује састав је достигла свој врхунац у травњу 2006. године, када је басс гитариста Мyбургх написао ријечи "фок год" ("јебеш бога") на новчанику африкаанс пјевача Боббyја ван Јаарсвелда [8], који је тражио аутограм. Ово се догодило у рано јутро у једном ноћном клубу за вријеме разговора о вјери, када је Мyбургх био пијан након наступа. Вјерске вође из цијеле Јужне Африке су искористили разне медије (укључујући радио интервјуе и писма новинама) да изразе неодобравање вјерских сентимената састава. Ово је замало резултовало искључивањем састава са Националног фестивала умјетности Клеин Кароо.[9] На крају је саставу дозвољен наступ под условом да се ријечи "фок год" не пјевају у њиховим пјесмама. Састав је касније замолио публику за опрост, јер би то било "...оно што би Исус урадио".[10]

Ипак, упркос контроверзама које окружују њихову глазбу (а донекле и због њих) састав остаје веома популаран у Јужној Африци и привлачи бројну публику гдје год да наступе. Такођер су били један од најтраженијих састава на јужноафричком глазбеном ТВ каналу МК.

Дана 13. ожујка 2007. године, Мyбургх је најавио прекид активности Фокофполисиекара у африканерским новинама Раппорт уз ријечи: "Свако од нас жели да ради нешто своје, као нпр. Јохннy који жели да се бави продукцијом и Францоис и ја који радимо на властитим соло пројектима."

Ван Цоке је почео наступати на акустичним сетовима у Стелленбосцху под својим именом у другој половици 2007. године уз Лауда Лиебенберга, прије него што су се обојица посветила својим новим саставима.

Wyнанд Мyбургх и Францоис ван Цоке су започели нови пројекат Ван Цоке Картел са бубњарем Јустином Кругером. Њихов истоимени дебитантски албум Ван Цоке Картел је изашао у просинцу 2007. године[11], а сљедећи албум Wааксаам & Wаккер је изашао у рујну 2008. године.

Јацо Вентер и Хунтер Кеннедy су основали нови састав, аКИНГ, заједно са Хенниејем ван Халеном и Лаудом Лиебенбергом који су наступали са Ван Цокеом на његовим акустичним сетовима. Њихов дебитантски албум, Дутцх Цоураге, изашао је у вељачи 2008. године[12] и постали су вјероватно најуспјешнији од свих састава-насљедника Фокофполисиекара.

Хунтер Кеннедy, Јохннy Де Риддер и Пиерре Греефф су основали нови састав, Дие Хеуwелс Фантастиес, који има електронски звук у стилу Тхе Постал Сервице. У просинцу 2007. године су најавили планове за издавање првога ЕП преко своје продукцијске куће, Супра Фамилиас. Састав је избацио истоимени пуни албум у ожујку 2009. године у продукији Супра Фамилиас. Јохннy Де Риддер је такођер и продуцент. Де Риддер се бави компоновањем по наруџби и продукцијом и заједно са другим људима води продукцијску кућу Софт Лигхт Цитy.[13]

Францоис Ван Цоке је избацио и соло албум именован по себи 2015. године у продукцији Супра Фамилиас.

Фокофполисиекар и даље редовно наступају на разним концертима и фестивалима, обично заједно уз аКИНГ и Ван Цоке Картел. У рујну 2008. године састав је објавио ЕП новог материјала након што су се испрва поигравали идејом издавања компилације "највећих хитова". Велики број обожаватеља је питао да ли је састав још увијек на паузи или су само селективни по питању броја наступа и изјава за медије.

У рујну 2009. године, вокалиста Францоис Ван Цоке је у интервиеwу за ХеадбангТодаy.цом рекао: "Више нисмо на паузи. Имамо 2-5 наступа мјесечно, али више фестивала и већих наступа. Након објаве Антибиотика, уистину бисмо жељели да одрадимо још један пуни албум, вјероватно сљедеће године."

Бранд занатског пива

[уреди | уреди извор]

Године 2014. састав је најавио да ће покренути производњу занатских пива са именима њихових пјесама: Даг Дронк, Антибиотика, Хемел оп дие Платтеланд и Скyн Хеилиг.

Ипак, 2015. године објавили су да се неће више све врсте производити[14] и да ће Фокоф Лагер бити њихово једино занатско пиво. Пиво се производи у Каапстаду у пивари Девил'с Пеак.

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Студијски албуми

[уреди | уреди извор]

Еxтендед Плаyс (ЕП-ови)

[уреди | уреди извор]

Компилацијски албуми

[уреди | уреди извор]

Синглице

[уреди | уреди извор]

Ливе албуми

[уреди | уреди извор]

Сплит албуми

[уреди | уреди извор]
  • Кахн, Р. 2011. ‘Ооп вир мисинтерпретасие’: Соутх Африцан јоурналисм'с таке-уп анд репресентатион оф тхе мусиц оф Фокофполисиекар. Ецqуид Нови: Африцан Јоурналисм Студиес, 32(3), пп.19-33. (ен)
  • Сенекал, Б.А. 2013. Фокофполисиекар ен дие мусиек ван вервреемдинг, Тyдскриф вир Недерландс ен Африкаанс, 20(1), 87-101. (аф)

Дисертације и тезе

[уреди | уреди извор]
  • Клоппер, А.Е. 2009. Дие опкомс ван Африкаансе роцк ен дие литерêре статус ван лириеке, мет спесифиеке верwyсинг на Фокофполисиекар (Университеит ван Стелленбосцх). (аф)
  • Лоубсер, L. 2015. Африканер идентитy ин тхе борн-фрее генератион: Воортреккерс, фармерс анд Фокофполисиекар. (ен)
  • Грундлингх, А.M. ен Хуиген, С. (редс.). 2008. Ван волксмоедер тот Фокофполисиекар: Критиесе опстелле оор Африкаансе хериннерингсплекке. Африцан Сун Медиа. (аф)
  • Клоппер, А. 2011. Биографие ван'н бенде: дие сторие ван Фокофполисиекар. Протеа Боекхуис. (аф)
  1. соутхафрица.инфо: „'Дyлан' оф Африкаанс роцк диес“ (ен)
  2. Де Волкскрант: Кан јy апатие спел. (нл)
  3. „Фокофполисиекар Еуропеан Тоур Новембер 2006”. Рхyтхм Рецордс. Архивирано из оригинала на датум 2016-03-12. Приступљено 2018-04-29.  (ен)
  4. Биографие ван 'н бенде: Фокоф, wе'лл писс wхере wе wант (ен)
  5. [1] Архивирано 2017-09-12 на Wаyбацк Мацхине-у (ен)
  6. „Неwс24: 'Боерс' рев уп Фокофполисиекар”. Архивирано из оригинала на датум 2007-10-01. Приступљено 2018-04-29.  (ен)
  7. „Неwс24: Фистфигхт ат CD лаунцх”. Архивирано из оригинала на датум 2007-09-30. Приступљено 2018-04-29.  (ен)
  8. „Маил & Гуардиан: 10 Yеарс оф цразy фоккен роцк”.  (ен)
  9. „ИОЛ: Пунк Африкаанс банд суфферс Цхристианс' wратх”.  (ен)
  10. „ИОЛ: Цонтроверсиал банд цан плаy ат ККНК”.  (ен)
  11. 24.цом: „Ван Цоке Картел: Тхе Интервиеw“ Архивирано 2008-08-15 на Wаyбацк Мацхине-у (ен)
  12. рхyтхмрецордс.цо.за: „аКИНГ / Дутцх Цоураге“ Архивирано 2008-03-04 на Wаyбацк Мацхине-у (ен)
  13. тумблр: „Интервиеw wитх Јохннy Де Риддер (Фокофполисиекар анд Софт лигхт цитy)“[мртав линк] (ен)
  14. „Цханнел 24: Анд ноw ит’с тиме фор ан ице цолд Фокоф Лагер”.  (ен)
  15. „Ревиеw: ВанФокКингТастиес – Селф-титлед | МусицРевиеw.цо.за - Соутх Африца'с ларгест индепендент мусиц сите”.  (ен)
  16. „Фокофполисиекар Релеасес Неw Сонг, "Параноиа" | МусицРевиеw.цо.за - Соутх Африца'с ларгест индепендент мусиц сите”.  (ен)

Вањске везе

[уреди | уреди извор]