Пређи на садржај

Dracula (film, 1958)

Извор: Wikipedija
Драцула
Цхристопхер Лее у насловној улози
РежијаТеренце Фисхер
ПродуцентАнтхонy Хиндс
СценариоЈиммy Сангстер
ПредложакДрацула; аутор:
Брам Стокер
УлогеЦхристопхер Лее
Петер Цусхинг
Мицхаел Гоугх
Мелисса Стриблинг
МузикаЈамес Бернард
ФотографијаЈацк Асхер
МонтажаБилл Леннy
СтудиоХаммер Филм Продуцтионс
ДистрибуцијаРанк Органисатион (УК)
Датум(и) премијере
8. 5. 1958 (1958-05-08)
Трајање82 мин. (оригинална цензурирана верзија)
Земља Уједињено Краљевство
Језикенглески
Буџет81.000 £
Кронологија
Претходи: Сл(иј)еди:
Тхе Бридес оф Драцула (1960)

Драцула је британски хорор филм снимљен 1958. године у режији Теренцеа Фисхера, познат као једно од најуспјешнијих остварења знамените филмске куће Хаммер Филм Продуцтионс, први велики хит у каријери Цхристопхера Лееја, зачетак истоимене популарне филмске серије, али и једно од најважнијих и најутицајнијних остварења у хисторији жанра.

Представља адаптацију истоименог романа Брама Стокера. У њему Лее тумачи грофа Драцулу, вампира који се вијековима храни крвљу становника Трансилваније. Радња је смјештена у 1885. годину и приказује како ће се Драцулиној страховлади супроставити ловац на вампире др. Ван Хелсинг (чији лик тумачи Петер Цусхинг).

Слично као и с претходним филмом Тхе Цурсе оф Франкенстеин, продуценти су се изузетно трудили филм учинити што различитијим од истоименог класичног филма холлywоодског студија Универсал Пицтурес. То је постигнуто прије свега тако што се сценариј Јиммyја Сангстера далеко више држао књижевног предлошка, али и далеко експлицитније сцене насиља (укључујући пролијевање крви, која је посебно бола очи захваљујући филму у боји) те имплицитну еротику. Посебна је пажња посвећена сценама у којима вампире уништава изложеност сунцу, а што је постигнуто домишљатим кориштењем шминке и једноставним специјалним ефектима. За тадашње вријеме "проблематични" садржај је на Драцулу навукао пажњу цензора, укључујући британски ББФЦ, који му је дао X рејтинг, али и то тек након значајних краћења. Успркос тога, Драцула је постигао изузетан успјех те двије године касније потакао снимање наставка Тхе Бридес оф Драцула, односно изузетно популарне филмске серије која се снимала до средине 1970-их. Дуго времена је била доступно једино цензурирана верзија, али је 2012. рестаурирана много дужа верзија, са исјеченим "проблематичним" сценама које су се прије тога сматрале изгубљеним.

Вањске везе

[уреди | уреди извор]