Цодеx Тхеодосианус

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Цодеx Тхеодосианус или Теодозијев законик је назив за велику збирку едиката који су чинили извор римског права, а које је дао саставити и године 438. објавио источноримски цар Теодозије II. Садржавале је све законе Римског Царства донесене од године 313. до 437. године, односно у доба када је кршћанство било службено прихваћено као једна од религија, односно државна религија Царства. Теодозије је источноримском Сенату 26. марта 429. објавио како започиње рад на Цодеxу, кога су сљедећих осам година састављала 22 водећа правна стручњака у двије групе. Резултат њихових напора је била збирка од преко 2500 различитих правних прописа распоређених у 16 књига. Она је службено објављена 15. фебруара 438. а 1. јануара 439. је западноримски цар Валентинијан III објавио како важи и за западни дио Царства.

Цодеx Тхеодосианус је представљао најопсежнију кодификацију римског права од времена Закона дванаест таблица, као и настојање да се римско право примијени економским, политичким и културним околностима касне антике римског Доминат, гдје је ауторитет цара морао бити што потпуније поткријепљен писаном ријечи. Теодозије је, такођер, као горљиви кршћанин, настојао учврстити кршћански карактер Царства, односно сузбити херезу, па велики дио садржаја чине и едикти канонског права.

Цодеx Тхеодосианус је послије пропасти Западног Царства 476. послужио новонасталим барбарским државама и њиховим владарима као подлога за њихове властите законике. На Истоку је, пак, у 6. вијеку постао темељ много опсежније и утицајније Јустинијанове кодификације римског права познате као Цорпус иурис цивилис.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]