Пређи на садржај

Cleopatra (film, 1963)

Извор: Wikipedija
Цлеопатра
оригинални кино-постер
РежијаЈосепх L. Манкиеwицз
ПродуцентWалтер Wангер
СценариоЈосепх L. Манкиеwицз
Раналд МацДоугалл
Сиднеy Буцхман
ПредложакТхе Лифе анд Тимес оф Цлеопатра; аутор:
C.M. Франзеро
Хисторије; аутор:
Плутарх, Светоније и Апијан
УлогеЕлизабетх Таyлор
Рицхард Буртон
Реx Харрисон
Роддy МцДоwалл
Мартин Ландау
Хуме Цронyн
Георге Цоле
МузикаАлеx Нортх
ФотографијаЛеон Схамроy
МонтажаДоротхy Спенцер
Дистрибуција20тх Центурy-Фоx
Датум(и) премијере
12. 6. 1963 (1963-06-12) (Неw Yорк)
Трајање248 мин.[1]
Земља Уједињено Краљевство
 Сједињене Државе
 Швицарска
Језикенглески
Буџет31,115 мил. $[2]
Бруто приход57,777.778 $ (САД)[3]

Клеопатра (сх. Цлеопатра) је америчко-британско-швицарски епски хисторијски филм снимљен 1963. године у режији Јосепха L. Манкиеwицза, познат као један од најскупљих, најспектакуларнијих и најгледанијих филмова жанра, али и као једна од највећих комерцијалних катастрофа у хисторији Холлywоода.

Насловна протагонистица, коју тумачи Елизабетх Таyлор је Клеопатра VII, посљедња краљица древног Египта из Птолемејске династије. Радња се одвија од 48. пне. до 30. пне. и приказује њене напоре да дође на власт, а потом очува независност своје државе од Римске Републике, користећи своје заводничке способности тако што прво на своју страну доведе римског државника и војсковођу Јулија Цезара (чији лик тумачи Реx Харрисон), а након Цезарове смрти његовог доглавника Марка Антонија (чији лик тумачи Рицхард Буртон).

Клеопатра је представљала један од најамбициознијих пројеката тадашњег Холлywоода, односно студија 20тх Центурy Фоx. Снимање су, међутим, од самог почетка обиљежили бројни проблеми - свађе оригиналног режисера Реубена Мамоулиана са продуцентима, након којих га је замијенио Манкиеwицз; болест Елизабетх Таyлор због које се снимање морало одгодити на годину дана; деградација сетова и увенуће егзотичних "египатских" биљака у лондонским студијима због којих је снимање премјештено у Рим, те, коначно, бурна љубавна веза Таyлор и Буртон, која је студију донијела негативни публицитет с обзиром да су обоје глумаца тада већ били у браку. 20тх Центурy Фоx је све то зачинио маркетиншком кампањом која је била готово једнако скупа као и сам филм, те је 1962. године, још прије заказане премијере, запао у страховите финанцијске проблеме те морао практички обуставити дјелатност да се спаси од банкрота.

Када је Клеопатра коначно пуштена у кино-дворане, оригинална верзија, која је трајала преко четири сата, је срезана на три сата како би се омогућио што већи број кино-пројекција у једном дану. Тај је потез помогао да Клеопатра постане дотада најгледанији филм свих времена, али ни то није могло надокнадити огромне трошкове. 20тх Центурy Фоx је због тога остао на рубу банкрота из кога ћега извући тек успјех мјузикла Моје пјесме, моји снови. Због тога је Клеопатра постала симболом холлywоодске мегаломаније, али и означила крај ере великих хисторијских спектакала "већих од живота". Још приликом саме продукције је постао предметом бројних пародија као што су француски стрип Астерикс и Клеопатра и британска филмска комедија Царрy Он Цлео.

Критичари су према филму углавном били хладни, при чему се хвалио изузетан труд уложен у реконструкцију древног свијета као и Харрисонова улога, док је са друге стране предметом критике био и сценариј који није добро приказао ликове и догађаје. Те су замјерке дијелом престале након што је 1990-их издана верзија од четири сата.

  1. ЦЛЕОПАТРА (ПГ)”. Бритисх Боард оф Филм Цлассифицатион. 1963-05-30. Приступљено 21. V 2013. 
  2. Халл, Схелдон; Неале, Степхен (2010). Епицс, спецтацлес, анд блоцкбустерс: а Холлywоод хисторy. Wаyне Стате Университy Пресс. стр. 166. ИСБН 978-0-8143-3008-1. »Wитх топ тицкетс сет ат ан алл-тиме хигх оф $5.50,Цлеопатра хад амассед ... муцх ... $20 миллион ин суцх гуарантеес фром еxхибиторс евен бефоре итс премиере. Фоx цлаимед тхе филм хад цост ин тотал $44 миллион, оф wхицх $31,115,000 репресентед тхе дирецт негативе цост анд тхе рест дистрибутион, принт анд адвертисинг еxпенсес. (Тхесе фигурес еxцлудед тхе море тхан $5 миллион спент он тхе продуцтион'с абортиве Бритисх схоот ин 1960–61, приор то итс релоцатион то Италy.) Бy 1966 wорлдwиде ренталс хад реацхед $38,042,000 инцлудинг $23.5 миллион фром тхе Унитед Статес.« 
  3. „Цлеопатра (1963)”. Боx Оффице Мојо. Приступљено 27. III 2013. 

Вањске везе

[уреди | уреди извор]