Аугустин од Цантербурyја

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Аугустине
надбискуп Цантербурyја
Иллуминатед манусцрипт wитх а форwард-фацинг ман ин тхе миддле оф тхе ларге Х. Ман ис царрyинг а црозиер анд хис хеад ис сурроундед бy а хало.
Портрет с натписом "АУГУСТИНУС" из 8. вијека Беда из Санкт Петербурга, иако се можда под њиме подразумевао Гргур Велики.[нотес 1]
Надбискупија/архиепископијаКентерберијска надбискупија
Столовање завршиловероватно 26. маја 604
ПретходникНема
НасљедникЛаврентије Кентерберијски
Остале функцијеприор Опатије светог Андреје
Редови
Консекрацијацца. 597
Лични детаљи
Име по рођењуАвгустин
Рођење6. век
Рим
Смртвероватно 25. мај 604
Цантербурy, Кент, Енглеска
СахрањенКатедрала у Кентерберију
Светост
Датум славе26. мај (англиканци)
26. мај (православци)
27. мај (римокатолици)
28. мај (римокатолички календар 1882–1969)
Штовање уРимокатоличка црква
англиканска заједница
православна црква
КанонизацијаПре-конгрегацијски
Канонизација одПре-конгрегацијски
СветиштаОпатија Ст. Аугустине'с, Цантербурy

Августин Кентерберијски (прва трећина 6. века26. мај 604) био је бенедиктински монах који је постао први бискуп Кентерберија 598. године. Сматра се за Апостола Енглеске и оснивача цркве у Енглеској. Био је један од чланова Грегоријанске мисије.

У време његовој доласка су источним делом Британије владали Англосаксонци, потомци германских досељеника из 5. века који се, за разлику од брито-римских домородаца нису покрстили. Један од њихових владара, Етелберт, краљ Кента се оженио за Берту, кћер франачког краља Хариберта која је била хришћанка и која се са собом довела бискупа Лиудхарда. Њих двоје су почели покрштавати Етелбертове поданике, а убрзо потом замолили краља да позове мисионаре. Етелберт, који је био паган, је на то пристао те послао писмо папи Гргуру Великом.

Папа је 595. за мисију одабрао Августина, приора опатије Светог Андреје у Риму. Верује се како је Августин за мисију одабран због свог доброг познавања Библије. Пре мисије је папа послао писмо франачким краљевима Теудерику II, Теодеберту II, Клотару II и краљици Брунхилди од којих је тражио помоћ. Она је пружена, како у новцу и намирницама, тако и у преводитељима.

Августин се у Британију искрцао на челу групе од 40 људи, углавном монаха. У сам Кент су дошли око 597. где им је краљ дозволио да проповедају у његовој престоници Кентербери на темељима некадашње римске цркве св. Матина. Августин је недавно по одласку основао опатију Светог Андреје у Кентерберију, која се често назива првом бенедиктинском опатијом изван Италије. Сам краљ се покрстио између 597. и 601. После тога је Августин рукоположен за првог кентерберијског бискупа, односно надбискупа.

Августин је основао бискупије у Лондону и Рочестеру, али његови покушаји да свој ауторитет прошири на остатак Британије нису имали успеха. Као разлог се наводи оклевање хришћанских Брита да се покоре надбискупу иза кога је стајао донедавно пагански англосаксонски краљ, као и разлике у обредима између римске Цркве коју је представљао Августин са једне и локалних хришћанских традиција познатих као келтско хришћанство са друге стране. Августинова надбискупија се, са друге стране, по налогу папе јасно стављена изван надлежности франачких бискупа, чиме је Етелбертова држава потврдила своју независност.

Августин је пре своје смрти у кентерберијском манастиру основао школу, на чијем се месту данас налази тзв. Краљева школа, која се због тога често назива најстаријом школом у Енглеској.

Августин је покопан у кентерберијској катедрали, а касније слављен као светац. За време Енглеске реформације је његово светиште уништено, а мошти разбацане.

Напомене

[уреди | уреди извор]
  1. Натпис је у ауреоли и накнадно унесен. Лик је идентифициран са свештеничком тонзуром.[1] Теза да представља Грегорија је недавно изнесена у чланку Дагласа Дејлса.[2]
  1. Сцхапиро "Децоратион оф тхе Ленинград Манусцрипт оф Беде" Селецтед Паперс: Волуме 3 пп. 199; 212–214
  2. Далес "Апостле оф тхе Енглисх" L'ередитà спиритуале ди Грегорио Магно тра Оцциденте е Ориенте п. 299

Вањске везе

[уреди | уреди извор]
Римокатоличке црквене титуле
Нова титула Надбискуп Цантербурyја
597–604
Слиједи:
Лаврентије