ЈПЕГ

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Верзија за штампање више није подржана. Користите уобичајену функцију штампања у прегледачу.
Слика цвијета сажета ЈПЕГ сажимањем при чему је омјер сажимања повећаван с лијева на десно

ЈПЕГ (((енг.))) Јоинт Пхотограпхиц Еxпертс Гроуп), је метода сажимања слика (првенствено дигиталних фотографија) које су у облику рачуналне растерске графике, уз губитак података, а такођер и тип датотека које садржавају податке сажете дотичном методом.

ЈПЕГ сажимање намијењено је за фото-реалистичне слике, што укључује фотографске слике и фото-реалистичну рачуналну графику. У питању су слике без наглих промјена интензитета. Потјече из 1992. г., те је нормирано ИСО и ИТУ нормама.

ЈПЕГ метода сажимања покушава установити који дијелови информацијског садржаја слике су перцепцијски значајни (за човјеков визуални сустав), те ће покушати одбацити из слике све информације које не утјечу значајно на изглед слике. У односу на несажете изворнике у ПЦМ или другим облицима, ЈПЕГ најчешће сажима слике на 1/5 до 1/20 информацијске величине изворника. Квалитета сажетих слика, поготово при мањим омјерима сажимања је често близу перцепцијске истовјетности.

ЈПЕГ сажимање у значајном се темељи на претварању података из просторне у фреквенцијску домену. У фреквенцијској домени лакше се проналазе перцепцијски безначајне информације, које се појављују у облику високих фреквенција. Високе фреквенције се тада квантизирају са већим коефицијентима него ниске фреквенције, чиме се одбацује већи дио информацијског садржаја високих фреквенција. Осим претварања у фреквенцијску домену, ЈПЕГ метода такођер користи и промјену простора боја, подузорковање боја (изборно), те Хуффман-ово или аритметичко кодирање.