Пређи на садржај

Psycho

Извор: Wikipedija
Датум измене: 15. фебруара 2024. у 18:44; аутор: AcaBot (разговор | доприноси) (Vanjske poveznice: menjam kategoriju šablonom)
(разл) ← Старија измена | Тренутна верзија (разл) | Новија измена → (разл)
Псyцхо
Жанртрилер, хорор
РежијаАлфред Хитцхцоцк
СценариоЈосепх Стефано према роману Псyцхо Роберта Блоцха
УлогеАнтхонy Перкинс
Вера Милес
Јохн Гавин
Мартин Балсам
Јохн МцИнтире
Јанет Леигх
МузикаБернард Херрманн
СтудиоСхамлеy Продуцтионс
ДистрибуцијаПарамоунт Пицтурес (изворно)
Универсал Пицтурес
Датум(и) премијере16. 6. 1960 (1960-06-16)
Трајање109 мин.
Земља Сједињене Америчке Државе
Језикенглески језик
Буџет$806,947
Бруто приход$32,000,000
{{{наслов}}} на Интернет Мовие Датабасе

Психо (енг. Псyцхо) је трилер/хорор филм Алфреда Хитцхцоцка из 1960. темељен на криминалистичком роману Роберта Блоцха из 1959. Сценариј за филм написао је Јосепх Стефано. Инспирација за роман био је серијски убојица из Wисцонсина Ед Геин.

Радња

Марион Цране је радница у агенцији за некретнине из Пхоениxа, држава Аризона која је несретна својим животом. Тијеком пауза за ручак, она се састаје са својим љубавником Самом Лоомисом, с којим се не може вјенчати јер он већину новца троши на алиментацију. Шеф агенције јој повјери $40,000 да их испоручи у банци, но она се спакира и одлучи отићи у Фаирваил, Калифорнију. Уморна од вожње, Марион се одлучи одморити у мотелу Батес којег води Норман Батес.

Најславнија сцена из филма која приказује силуету Нормана Батеса одјевеног у лик своје покојне мајке неколико тренутака прије него је у тушу заклао Марион Цране. Због своје популарности, ова сцена се често издваја под називом "сцена туша" (енг. схоwер сцене).

Она изнајми собу и оде у њу. Након неког времена Норман јој донесе вечеру и они причају, но Марион је уморна и Норман изађе из собе. Након вечере Марион одлази у купаоницу, но док се она купа у купаоницу уђе Норман, прерушен у своју мајку и убије Марион. Ово де догодило за вријеме познате "сцене у кади" гдје се тијеком убојства пуштала позната глазба Бернарда Херрманна. Тада је стави у њезин аутомобил и баци је у мочвару у близини мотела. Не знајући за новац, Норман је и новац послао у мочвару.

У Аризони се сазнаје за нестанак новца и банка ангажира приватног детектива Милтона Арбогаста да пронађе новац. Он испита Марионину сестру Лилу и Сама, но они не знају ништа. Детектив сазнаје гдје је била и одлази до мотела. Ту испита Нормана, који се прави да не зна ништа, и онда одлази у кућу да испита гђу. Батес. Ту бива избоден од Нормана који је поново прерушен у своју мајку.

Лила и Сам се забрину када им се детектив не јави и упозоре локалног шерифа. Они упорно тврде да у кући има старија жена, но сазнају да је гђа. Батес мртва већ 10 година. Тада Лила и Сам одлазе у мотел како би пронашли доказе о Марион и нађу папирић гдје је писало 40,000. То доказује да је Марион била овдје, што је Норман вјешто порицао.

Прија тога, чули смо свађу између Нормана и његове мајке и видјели како је он односи у подрум у страху да је нетко не нађе. Лила се тада одлучи отићи у кућу, а Сам разговара са Норманом како би Лили дао времена. Но, њихов разговор брзо ескалира и Норман онесвијести Сама и оде у кућу.

У кући, Лила је пронашла мајку у подруму, но била је окренута према зиду тако да Лила није видјела њезино лице. Када јој је пришла видјела је да је то само костур са одјећом и вриснула је. Тада је дошао Норман одјевен у своју мајку с циљем да убије Лилу, но Сам је повратио свијест, дотрчао у кућу и спасио Лилу.

Норман је ухићен и одведен код психијатра др. Рицхмонда. Након вјештаћења он објасни Лили и Саму да је Норман имао једино мајку у свом животу те да је био јако љубоморан када је она нашла љубавника. Тада је убио и њу и њега. Како би заборавио на злочин оживио је мајку укравши трупло и створио је другу особу у себи - особу мајке за коју је он мислио да постоји. Како је Норман био љубоморан на мајчине везе, мајка Батес је била љубоморна на било коју жену која се свиђа Норману и зато их убија. Норманова психа спрјечава њега да зна за мајчине злочине, а спрјечава га и да зна да му је мајка мртва.

У задњој сцени видимо Нормана како сједи на столици и чујемо његову мајку како говори у његовим мислима. Планира за све окривити Нормана и приказати да је он убио Марион и детектива, а не она. Након тог кратког монолога видимо како се Норман задовољно смије.

У кратком епилогу, видимо како полиција из мочваре извлачи Марионин аутомобил.

Глумачка постава

Хитцхцоцков камео

Као у сваком од својих филмова Алфред Хитцхцоцк има камео наступ. У Психу се може видјети како носи шешир и стоји испред уреда Марион Цране.

Награде

Занимљивости

  • Све до своје смрти глумица Јанет Леигх је добивала пријетеће поруке, позиве па чак и снимке које приказују што би јој пошиљатељ радио. Једно писмо било је толико гротескно да је стигло чак и до ФБИ-а који је ипак ухватио пошиљатеље и рекао Леигх да им јави ако би добила још сличнх писама.
  • Глас мајци Нормана Батеса посудили су Паул Јасмин, Виргиниа Грегг и Јеанетте Нолан чији су звукови мијењани и спајани како би се добио глас мајке Батес. Та миксана верзија користила се у цијелом филму осим на крају, када је глас којим је говорила мајка Батес био само глас Виргиније Грегг.
  • У вријеме снимања постојале су гласине како је за улогу дет. Арбогаста заправо изабран Георге Реевес и како је већ започео снимање филма. Но, те гласине су неточне. Реевес је умро 16. липња 1959. године, 4 мјесеца прије него је сценариј Психа довршен, а 5 мјесеци прије него је снимање почело.

Вањске повезнице