Пређи на садржај

Цхер

Извор: Wikipedija
Датум измене: 5. јуна 2023. у 10:27; аутор: InternetArchiveBot (разговор | доприноси) (Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.9.5)
(разл) ← Старија измена | Тренутна верзија (разл) | Новија измена → (разл)
За остала значења, види Цхер (разврставање).
Цхер
Лични подаци
Име по рођењуЦхерyл Саркисиан ЛаПиерре
Датум рођења20. мај, 1946.
Мјесто рођењаСједињене Америчке Државе Ел Цонтро, Цалифорниа, САД
ЗанимањеПевачица, Кантауторка, Глумица, Музичка продуценткиња, Филмска продуценткиња, Играчица, Модна креаторка
Музички рад
Период активности1964 -
ЖанрПоп, Данце, Роцк, Дисцо, Цоунтрy
Дискографска кућаАцто, Цасабланца, Цолумбиа, ЕМИ, Геффен, Империал, Капп, МЦА, Wарнер Бросс.
Повезани извођачиСонy & Цхер

Цхер (Шер; рођена као Цхерилyн Саркисиан ЛаПиерре 20.5. 1946.) је Америчка пјевачица и глумица. Побјегла од куће као тинејџерка и упознала Соннyја Бону (ч. Сони Боно), који јој је био муж од 1964. до 1975. и који је тада радио као асистент продуценту Пхилу Спецтору (ч. Фил Спектор). Пјевала је бек-вокале (бацк воцал) за Спецторове групе Ронеттес и Црyсталс. Први свој сингл снимила је 1964. "Ринго, I Лове Yоу" (Ринго, волим те), под именом Бонние Јо Масон. Цхер и Боно су потом почели наступати као Цаесар & Цлео, а потом као Соннy анд Цхер. Низали су хитове "Бабy, Дон'т Го" (Бејби, не иди) и "Тхе Беат Гоес Он" шездесетих година прошлог стољећа. Цхер је већ тада почела снимати соло, а након развода од Соннyја постала је успјешна соло-пјевачица, али и глумица. За улогу у драми"Силкwоод" (1983) номинирана је за "Оскара", а освојила га је за филм "Моонструцк".

Биографија

[уреди | уреди извор]

Цхер је рођена у граду Ел Центро, Цалифорниа, 20. маја, 1946. године у 7:25 ујутру. Њена мајка, Цеогрина Холт (рођена Јацке Јеан Цроуцх[1]), глумица и модел, била је черокијског, ирског, немачког и енглеског порекла[2][3]. Њен отац, Јохн Саркисиан био је арменијски избеглица. Њени родитељи су се развели када је Цхер била мала и одрастала је углавном уз мајку. Због финансијских проблема у почетку, мајка је морала да је да у хранитељску породицу на краће време. Цхер је била одушевљена када је видела своју мајку на свени и решила је да једног дана постане веома позната. Касније јој је Георгиа обезбедила часове глуме који су јој помогли у каријери[4]. У то време Цхер се забављала са глумцем Wарреном Беаттyјем [5]. Због изражене и недијагностификоване дислексије, Цхер је напустила средњу школу са шеснаест година[6].

Статус геј иконе

[уреди | уреди извор]

Цхер се већ дуго сматра геј иконом. Већ деценијама је драг qуеенсице имитирају широм света. Њен прелаз на данце музику и друштвени активизам последњих година још више су допринели њеној иконској популарности у ЛГБТ заједници.

Популарни ситкомWилл & Граце“ одао је признање њеном статусу геј иконе, учинивши је идолом Јацка МцФарланда. Цхер се појављује два пута у овом ситкому: 2000. године Цхер се појављује у епизоди у којој Јацк мисли да је она драг qуеен и тврди да он може боље да имитира Цхер од ње; 2002. године Цхер глуми Бога у Јацковом замишљеном рају.

Њеном статусу геј иконе можда је допринла подршка коју даје својој ћерци, Цхаститy Боно, која је отворено лезбејка. Иако није била подржавајућа одмах по цоминг оуту своје ћерке, Цхер је касније постала једна од најгласнијих заговорница ЛГБТ права.

Године 1998. Цхер је добила ГЛААД Медиа Аwард (Гаy анд Лесбиан Аллианце Агаинст Дефаматион), а новембра 1999., Тхе Адвоцате ју је прогласио једном од „25 жена, које су највише цоол“. Октобра 2005. емисија Греат Тхингс Абоут Беинг… на „Браво телевизији прогласила је Цхер #1 „најбољом ствари када си геј“. У емисији се помиње да „сваки геј мушкарац може да уради пристојну имитацију Цхер“.[7].

Њено трајање и опстајање Јиммy Јамес, познати геј имитатор, најбоље је изразио у реченици: „После нуклеарног погубљења остаће само бубашвабе и Цхер.“

  1. Анцестрy оф Цхер
  2. „цхер'с трип то армениа”. Архивирано из оригинала на датум 2007-08-07. Приступљено 2007-08-17. 
  3. Тхе Верy Бест оф Цхер
  4. Цхер Био Архивирано 2008-09-05 на Wаyбацк Мацхине-у на ТВ.цом
  5. „Цхер Биограпхy”. Yахоо! Мовиес. Приступљено 28. 01. 2007. 
  6. „Фамоус Пеопле Wхо Оверцаме Дyслеxиа”. Тхе Дyслеxиа Ментор. Архивирано из оригинала на датум 2007-04-07. Приступљено 28.1.2007. 
  7. Греат Тхингс Абоут Беинг Qуеер снимак на Yоутубе.цом