Пацификација Кубе

Пацификација Кубе
Провисионал Говернмент оф Цуба
Војна окупација Сједињених Држава
  
1906. – 1909.   
Застава Грб
Застава Грб
Локација Пацификације Кубе
Локација Пацификације Кубе
Главни град Хавана
Језик/ци шпањолски, енглески
Влада Војна окупација
Привремени управитељ
 - 1906. Wиллиам Х. Тафт
 - 1906. – 1909. Цхарлес Е. Магоон
Хисторија Модерно доба
 - Војна окупација рујан 1906.
 - Повлачење трупа вељача 1909.
Данас дио  Куба

Пацификација Кубе, знана и као Друга окупација Кубе, била је велика америчка војна операција која је формално започела у рујну 1906. године, а сматра се дијелом Банана ратова. Након што је режим Томáса Естраде Палме био пред колапсом, овај је затражио помоћ Сједињених Држава, које су биле спремне интервенирати како би заштитиле своје интересе.

Предсједник Тхеодоре Роосевелт, запримивши Палмину молбу, шаље свогтајника за рат, Wиллиама Хоwарда Тафта, и замјеника државног тајника, Роберта Бацона, на Кубу како би договорили дипломатско рјешење. Међутим, Тафт се на Куби позвао на одредбе Кубанско-америчког споразума из 1903. те је успоставио привремену владу на чијем је челу кратко био он, а након њега Цхарлес Едwард Магоон. Американци су интервенирали на Куби с циљем спрјечавања грађанских немира и одржавања слободних избора, али примарно како би заштитили властите економске интересе на Куби.

Након готово четири године окупације, америчке трупе су коначно напустиле Кубу након процјене да је избор Јосéа Мигуела Гóмеза за предсједника знак довољне политичке стабилности. Повлачење трупа закључено је у вељачи 1909. године.

Сатирична илустрација часописа Пуцк из 1909. године која приказује предсједника Тхеодореа Роосевелта како предаје своју политику Wиллиаму Хоwарду Тафту. Лијево се налази Wиллиам Лоеб, Јр., који држи Роосевелтову "Велику палицу".