Przejdź do zawartości

RŠD Hajduk Sarajewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z RŠD Hajduk)
Hajduk Sarajewo
RŠD Hajduk
Pełna nazwa

Radničko športsko društvo Hajduk
(Robotnicze Sportowe Stowarzyszenie Hajduk)

Przydomek

Radnički (robotnicy)

Barwy

       

Data założenia

1912

Data rozwiązania

1945

Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Część składowa

Federacja Bośni i Hercegowiny

Adres

71000 Sarajevo

Stadion

Stadion na Skenderiji, Sarajewo

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

RŠD Hajdukbośniacki klub piłkarski, mający siedzibę w stolicy kraju, mieście Sarajewo. Reprezentował wieloetniczną społeczność robotniczą w stolicy Bośni i Hercegowiny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Chronologia nazw:

  • 1912: RŠD Hajduk
  • 6.06.1945: klub rozwiązano

Klub piłkarski RŠD Hajduk został założony w miejscowości Sarajewo w roku 1912[1]. Również nazywano go Sarajevski. Jest to obok Zrinjskiego Mostar, Osmanem Sarajewo, Slaviją Sarajewo, NK SAŠK Napredak i NK Đerzelez jeden z najstarszych klubów w Bośni i Hercegowinie[2].

Najpierw klub grał spotkania towarzyskie. W sezonie 1920/21 po założeniu pododdziału jugosłowiańskiego związku piłkarskiego w Sarajewie zwanego Sarajevska fudbalska sjedišta klub startował w pierwszych mistrzostwach Sarajewskiego pododdziału, gdzie zajął pierwsze miejsce wśród 7 klubów. W kolejnych dwóch sezonach był również w pierwszej trójce. W 1923 startowała pierwsza edycja mistrzostw Jugosławii, do których awansowały kluby które zwyciężały w swoich pododdziałach. Klub do 1939 nie wygrał mistrzostwa Sarajewskiego pododdziału dlatego nie uczestniczył potem w rozgrywkach o tytuł mistrza Jugosławii. Dopiero w sezonie 1939/40 zdobył mistrzostwo Sarajewskiego pododdziału, ale potem po wygraniu barażów w 1 i 2 rundzie, przegrał w półfinale z przyszłym zwycięzcą eliminacji OFK Jugoslavija Jabuka. W sezonie 1940/41 ponownie wygrał w 1. Razred mistrzostw Sarajewskiego pododdziału, zapewniając sobie miejsce wśród najlepszych klubów Królestwa Jugosławii. Hajduk jest w następnym sezonie 1941/42 powinien grać w mistrzostwach Królestwa Jugosławii, ale po inwazji państw Osi w 1941 roku, Królestwo Jugosławii rozpadło. Podczas okupacji niemieckiej Jugosławii w latach 1941-1944 klub w sezonie 1944 uczestniczył w mistrzostwach Chorwacji, gdzie zajął drugie miejsce, ale potem przegrał w barażach. W 1945 po utworzeniu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii komunistyczne władze zakazały działalność klubów, uczestniczących w mistrzostwach faszystowskiej Chorwacji. Dlatego, 6 czerwca 1945 klub został rozwiązany.

Sukcesy

[edytuj | edytuj kod]

Trofea międzynarodowe

[edytuj | edytuj kod]

Nie uczestniczył w rozgrywkach europejskich (stan na 31-05-2018).

Trofea krajowe

[edytuj | edytuj kod]
Jugosławia

Stadion

[edytuj | edytuj kod]

Klub rozgrywał swoje mecze domowe na stadionie na Skenderiji w Sarajewie, który może pomieścić 1000 widzów.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]