Przejdź do zawartości

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1991

Status

OPP

Zasięg

ogólnopolskie Stowarzyszenie posiadające 119 kół terenowych

Prezes Zarządu Głównego

Monika Zima-Parjaszewska

Członkowie

11 241

Nr KRS

0000162757

Data rejestracji

28 maja 2003

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) – pozarządowa, samopomocowa, niedochodowa organizacja społeczna, zajmująca się pomocą dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną, która do marca 2016 funkcjonowała pod nazwą Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Powstała w 1991 roku, po oddzieleniu się od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci specjalistycznej struktury o nazwie Komitet i Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski – pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej ogólnokrajowego ruchu rodziców reprezentujących interesy dzieci specjalnej troski.

Zasadniczym celem statutowym organizacji jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin (za Statutem).

Od 1970 roku organizacja jest członkiem Międzynarodowej Ligi Stowarzyszeń na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – (ang. ILSMH, obecnie Inclusion International). W kręgu organizacji powstał tzw. system stargardzki, służący wspieraniu osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Od czerwca 2016 roku Prezesem Zarządu Głównego PSONI jest Monika Zima-Parjaszewska, a prezesem honorowym – Krystyna Mrugalska, wieloletnia prezes PSONI[1].

Stowarzyszenie od 2005 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. władze stowarzyszenia – PSONI. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. [dostęp 2020-07-27]. (pol.).
  2. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym | Rzecznik Praw Obywatelskich [online], bip.brpo.gov.pl [dostęp 2023-12-22].