Przejdź do zawartości

Ogród Zamkowy w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogród Zamkowy i Ogród Różany
Ilustracja
Widok z Zamku (w tle kopuła Collegium Maius)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Dzielnica

Osiedle Stare Miasto

Data założenia

1910

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ogród Zamkowy i Ogród Różany”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ogród Zamkowy i Ogród Różany”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ogród Zamkowy i Ogród Różany”
Ziemia52°24′31,943″N 16°55′06,884″E/52,408873 16,918579

Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru - dawny prywatny ogród rezydencjonalny, zlokalizowany w Dzielnicy Cesarskiej w centrum Poznania, przy północnej elewacji Zamku Cesarskiego. Został założony wraz z zamkiem dla cesarza Wilhelma II w widłach Alei Niepodległości i ul. Fredry. Integralną jego część stanowił Ogród Różany (zwany też Dziedzińcem Różanym). Ogród Zamkowy był dawniej zamknięty i odgrodzony od ulicy kutymi ogrodzeniami.

Ogród opadał od arkadowego podcienia zamku za pośrednictwem sztucznego tarasu widokowego. Główne schody prowadziły do właściwego ogrodu, a boczne (wschodnie) do Ogrodu Różanego, który miał charakter kwaterowy, a jego dominantę stanowiła Fontanna Lwów zbudowana na wzór alhambryjskiej. Sam Ogród Zamkowy miał charakter kameralnego salonu ogrodowego z półkolistym placykiem od strony zamku. Zarys półkola powtarzała aleja lipowa zorganizowana na tle nieregularnie nasadzonych drzew i krzewów wzdłuż ogrodzeń i masztalarni. Ogród Zamkowy od Ogrodu Różanego oddzielało kute ogrodzenie i żywopłot iglasty. Założenie stanowiło lustrzane odbicie Parku Mickiewicza, zlokalizowanego po drugiej stronie Alei Niepodległości.

W latach 2001–2004 dokonano rewitalizacji całego założenia parkowego, które w czasach PRL nie było ogrodzone i popadło w znaczące zaniedbania. Nasadzono m.in. różaneczniki i żywotniki wąskostożkowe (przy arkadowym podcieniu), bukszpan (w postaci żywopłotów), cisy pospolite, jałowce i bluszcz. Wydobyto optyczną różnicę pomiędzy centralną częścią ogrodu a malowniczymi partiami peryferyjnymi. Odtworzono kute ogrodzenia i przywrócono reprezentacyjność miejsca.

Na terenie Ogrodu Zamkowego znajduje się Pomnik Katyński autorstwa Roberta Sobocińskiego oraz ławeczka Józefa Kostrzewskiego (w centrum), a także rzeźba Magdaleny Abakanowicz 5 Figur (Dziedziniec Różany).

Uchwałą nr LXXIV/1186/VI/2014 Rady Miasta Poznania z 14 października 2014 park otrzymał nazwę Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Hanna Hałas-Rakowska, Wybrane założenia zieleni z początku XX wieku: planty, ogrody i parki, w: Renowacje i zabytki, nr 2(42)/2012, ss.126-127, ISSN 1643-2029