Przejdź do zawartości

Mihran Hakobjan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mihran Hakobyan)
Mihran Hakobjan
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 lutego 1984
Stepanakert

Narodowość

Ormianin

Dziedzina sztuki

rzeźba

Strona internetowa
Pomnik Wikipedii w Słubicach

Mihran Hakobjan (orm. Միհրան Հակոբյան, wym. [mihˈɾɑn hɑkɔpʰˈjɑn]; ur. 18 lutego 1984 w Stepanakercie, N-KOA, Azerbejdżańska SRR, ZSRR, obecnie Górski Karabach) – ormiański rzeźbiarz i reżyser filmów animowanych, mieszkający w Polsce, autor pomnika Wikipedii w Słubicach, pierwszego pomnika tego rodzaju na świecie[1].

Pochodzenie

[edytuj | edytuj kod]

Mihran Hakobjan urodził się w Stepanakercie, stolicy Nagorno-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego, należącego wówczas do Azerbejdżańskiej SRR. W trakcie wojny o Górski Karabach zginął jego ojciec, rzeźbiarz ormiański Armen Hakobjan (1941–1990)[2].

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Mihran Hakobjan studiował rzeźbę w latach 2000–2006 na Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Erywaniu[3]. W roku 2001 został członkiem Związku Artystów Górskiego Karabachu. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów artystycznych działał w swoim zawodzie w Armenii i Rosji[3][4], biorąc udział w wystawach[5], m.in. w Stepanakercie i Erywaniu[2][6][7].

W latach 2010 do 2013 studiował filologię polską jako obcą w Collegium Polonicum w Słubicach. W roku 2012 został stypendystą Funduszu Rodziny Kulczyków[8].

Działalność artystyczna

[edytuj | edytuj kod]

Jako rzeźbiarz tworzy dzieła w kamieniu i drewnie, a także w brązie i tworzywach sztucznych. W roku 2011 uczestniczył w międzynarodowym sympozjum rzeźbiarskim w Szuszy w Górskim Karabachu[3][9]. Prace Mihrana Hakobjana można oglądać na jego stronie internetowej.

Z inicjatywy dyrektora administracyjnego Collegium Polonicum, dr. Krzysztofa Wojciechowskiego stworzył pierwszy w świecie pomnik Wikipedii przedstawiający cztery postacie ludzkie dźwigające nieukończoną kulę, składającą się z wielu zazębiających się elementów. Pomnik ten został wykonany z tworzywa zbrojonego włóknem szklanym i liczy około 2,5 m wysokości. Znajduje się na Placu Frankfurckim w pobliżu granicy. Jego fundatorem była Gmina Słubice[1][10].

Poza twórczością rzeźbiarską zajmuje się filmem animowanym[3], zarówno rysunkowym, jak i kukiełkowym z figurami z plasteliny[11][12][13]. Jego film rysunkowy Parasol poświęcony pamięci ormiańskiego artysty cyrkowego i mima Leonida Jengibarowa(inne języki) został nagrodzony w roku 2013 na moskiewskim festiwalu Short Film Fund[3][14][15]. Stworzył też filmy kukiełkowe promujące Collegium Polonicum[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]