Przejdź do zawartości

Madin al-asrar fi ilm al-bihar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Madin al-asrar fi ilm al-bihar (arab. معدن الاسرار في علم البحار, Maʿdin al-asrār fī ʿilm al-biḥār) – manuskrypt sporządzony przez omańskiego kapitana Nasira ibn Alego ibn Nasira al-Chadduriego, wpisany w 2017 roku na listę Pamięci Świata[1].

Nasir ibn Ali ibn Nasir al-Chadduri, żyjący w latach 1870–1968, był marynarzem i kapitanem na statkach omańskich pływających po Zatoce Perskiej, Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym[2].

W późnych latach swego życia (pierwsza księga została ukończona w 1941 roku, druga w 1945 roku i trzecia w 1951 roku), osiadłszy w Surze, spisał ogólne informacje o żegludze i nawigacji oraz o portach i akwenach[2].

Opisał budowę i użycie kompasu, sekstantu, astrolabium, logów. W dziele zawarte są informacje o topografii dna morskiego, astronawigacji, szerokości i długości geograficznej, meteorologii, opisy portów, tabele odległości między nimi i czasy podróży, szkice portów. Szczególną wartość temu dziełu nadają zawarte w nim informacje o plemionach i społeczeństwach oraz miejscach istniejących na przełomie wieków, a drastycznie zmienionych w wyniku zmian cywilizacyjnych wywołanych wydobycie ropy[2].

Trzy rękopisy nie zostały wydane drukiem ani skopiowane. Są w posiadaniu ministerstwa kultury Omanu, przechowywane w archiwum i zabezpieczone przed zniszczeniem. Sporządzono ich fotokopie oraz skany. Ministerstwo zachęca do ich badania, jako wskazujących na dużą rolę marynarzy omańskich w rozwoju światowej żeglugi[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Made Al Asrar Fi Elm Al Behar manuscript. UNESCO, 2017. [dostęp 2018-01-31]. (ang.).
  2. a b c d Nomination form International Memory of the World Register. 2017. [dostęp 2018-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).