Przejdź do zawartości

Habakuk (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Habakuk (grupa muzyczna))
Habakuk
Rok założenia

1990

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

reggae

Wydawnictwo

W Moich Oczach, Gigant Records, Lou & Rocked Boys, Mystic Production

Skład
Wojciech Turbiarz
Wojciech Cyndecki
Kordian Nowicki
Jaromir Puszek
Damian Kluźniak
Błażej Koza
Damian Socha
Byli członkowie
Krzysztof Niedźwiecki
Piotr Wolski
Dominik Ludwin
Marek Makles
Wojciech Kowalski

Habakuk – polski zespół reggae wywodzący się z Częstochowy.

Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki formacji sięgają 1989 roku, gdy na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy Engaddi z Częstochowy i Samuel z pobliskiego Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka – Wojciecha „Brodę” Turbiarza, natomiast Samuela tworzyli Jacek i Mariusz Karolewscy.

W 1990 roku spotkania te zaowocowały powstaniem Habakuka. Początkowo nazwa zespołu brzmiała THC Habakuk. W pierwszym składzie znaleźli się: Wojciech Turbiarz (git., wok.), Jacek Karolewski (git., wok.), Mariusz Karolewski (bas), Irena Toborek (wok.), Paweł „Smerda” Derda (instr. klaw.). W tym czasie przez zespół przewinęło się bardzo wiele osób, głównie perkusistów (m.in. Dariusz Litera i Grzegorz Kwiczoł).

W 1991 roku do zespołu dołączyła sekcja dęta: Wojciech Kowalski (sax.) i Piotr „Fi” Hutny (trąbka) oraz Artur Szumlas (dub master), który wkrótce stał się osobą w głównej mierze tworzącą specyficzny habakukowski klimat, pisząc teksty utworów, malując obrazy, robiąc koszulki, naklejki, okładki i plakaty. W tym składzie Habakuk zagrał m.in. na festiwalach: Reggae Nad Wartą (1992), Reggae Christmas (Piotrków Trybunalski, 1992), Reggae Messages (Warszawa, 1992) czy Africa Is Hungry (Toruń, 1992 i 1993) oraz jesienią 1993 r. na Arts & Culture w Berlinie.

Jesienią 1991 r. powstała kaseta demo Party, będąca autentycznym zapisem reggae’owej „balangi” w studenckim radiu Klika w Częstochowie.

W 1993 Habakuk zawiesił działalność koncertową poszukując nowego oblicza, zarówno personalnego jak i artystycznego, a Artur Szumlas i Wojciech Turbiarz pod szyldem Family Front zaczęli tworzyć imprezy Ragga Party, będące jednocześnie sound systemem i performancem. Równocześnie powstała nowa twarz Habakuka – teatr Rub Ritual i happeningi Dziecinada tu, czyli łyk swobody dla dobrej pogody oraz Ziemia jest święta – instalacja przestrzenna, ja i ja jedno tchnienie.

W 1994 zespół zaczął ponownie koncertować. Muzyka zyskała bardziej rockowe oblicze, jednak cały czas z rozpoznawalnym reggae’owym pulsem. W tym czasie w formacji grali: Wojciech Turbiarz (git., wok.), Paweł Derda (git.), Wojciech Cyndecki (bas), Dominik Ludwin (perk.), Andrzej „Harry” Łozowski (instr. perk.) i Artur Szumlas (sztuka ulotna, toasty).

W 1997 nastąpiły kolejne zmiany personalne – w lutym miejsce Dominika Ludwina zajął Jaromir Puszek. Doszedł również Piotr „Dziki” Chrząstek (instr. klaw., wok.) – założyciel i lider częstochowskiej formacji hip-hopowej Sektor B, co zaowocowało wprowadzeniem rapu do muzyki Habakuka (festiwal Odjazdy w 1997 r.).

W listopadzie 1997 Pawła Derdę zastąpił na gitarze Michał Walczak. W międzyczasie Habakuk nagrał w zaprzyjaźnionym częstochowskim Studio Radioaktywni materiał noszący tytuł Rub Ritual. W nagraniach uczestniczyła grająca na flecie poprzecznym Ewa Kołecka, współpracująca również z Pidżamą Porno i THC-X. Później kilka utworów z tej sesji znalazło się na albumie grupy Rub Pulse (Serce, Jedność). W tym czasie zespół wiele koncertował, a jego członkowie byli współorganizatorami takich imprez jak: Reggae Meeting (1997 i 1998), Rym Częstochowski – Hip Hop Festiwal (1998) oraz Marleyki (1998).

Rok 1998 przyniósł kolejne zmiany składu. Wówczas zespół tworzyli: Wojciech Turbiarz (git. wok.), Wojciech Cyndecki (bas), Jaromir Puszek (perk.), Krzysztof „Kiczu” Niedźwiecki (git., wok.), Jacek Otręba (instr. klaw.) i Artur Szumlas (sztuka ulotna).

W tym składzie, w styczniu 1999, Habakuk dokonał nagrań w katowickim cyberstudio. W sesji brali również udział Ewa Kołecka (flet) i Michał Walczak (git.). Owocem nagrań było 12 utworów utrzymanych w klimacie rootsowo-rockowym. Materiał nosił tytuł Mniam! Mniam! REGE i ukazał się w marcu 1999 r., nakładem bytomskiej wytwórni W Moich Oczach. Płyta spotkała się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych.

Latem 1999 zespół występował jako support przed gwiazdami światowego reggae, Mad Professorem i Macka B. Koncerty odbyły się w Chorzowie i Warszawie.

Po koncertach, zaangażowany w wiele innych projektów Jacek Otręba opuścił zespół. Zastąpił go Daniel Pomorski, grający również na trąbce. Dołączył także Mikołaj Kopeć, który odpowiadał za brzmienie zespołu na żywo (live-mix). W tym samym roku występ Habakuka na żywo mogła zobaczyć cała Polska – festiwal Tam Gdzie Biją Źródła na Równicy w Ustroniu był transmitowany przez drugi program TVP. Habakuk grał tam obok m.in. Zion Train i Juniora Delgado.

W 2000 zespół uczcił jubileusz 10-lecie istnienia wydawnictwem Rub Pulse. Zawierało ono nagrania z lat 1996-2000, ale krążek był mocno wzbogacony brzmieniem elektronicznym. Grupa została też doceniona przez Gazetę Wyborczą, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z większych nadziei polskiej muzyki. W sierpniu do zespołu doszedł klawiszowiec Marek Makles, zastępując Daniela Pomorskiego. W tym jubileuszowym roku najważniejszymi koncertami Habakuka były: Marleyki w Łodzi (obok zespołów Daab, Bakszysz, Maleo Reggae Rockers i innych), koncert na Regałowisku w Bielawie. Poza tym zespół zagrał kilkadziesiąt mniejszych koncertów.

W 2001 wspólne występy z Habakukiem rozpoczęła znana postać polskiego reggae, Monika Biczysko z grup Bakshish i Credon. Zespół wystąpił m.in. na festiwalu Afryka w Toruniu, na Punkowej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie oraz w charakterze gwiazdy na finałowym koncercie festiwalu Wiosna Reggae – Marleyki 2001 we Wrocławiu. Wielkim przeżyciem był występ dla 250 tys. ludzi na Przystanku Woodstock w Żarach.

Jesienią 2001 r. grupa rozstała się z Mikołajem Kopciem, który poświęcił się swej działalności, a odpowiedzialność za brzmienie zespół oddał w ręce Adama Celińskiego. Wyrazem uznania dla grupy był występ podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2002 na żywo w studiu telewizyjnym przy ul. Woronicza w Warszawie.

Pod koniec 2002 roku Habakuk wydał trzecią, bardzo przebojową płytę Muzyka, słowo, liczba, kolor, na której utrzymany był muzyczny kierunek obrany na poprzednich krążkach. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Antoni Gralak oraz Mateusz Pospieszalski i Anna Patynek na instrumentach perkusyjnych, a także wielu innych zaprzyjaźnionych muzyków. W prasie ukazały się pochlebne recenzje, w różnych stacjach telewizyjnych prezentowany był teledysk do utworu Wrażenia.

Pod koniec 2003 roku zespół przejechał niemal całą Polskę w ramach trasy Rege Tonite. 37 koncertów zgromadziło prawie 8-tysięczną publiczność.

Wiosną 2004 roku grupa wspólnie z płockim Farben Lehre oraz pabianickim Proletaryatem odbyła cieszącą się dużą frekwencją trasę Punky Reggae Party.

Muzycy Habakuka występowali też z Muńkiem Staszczykiem (T.Love jako projekt Rege Inna Polish Stylee).

Pod koniec 2005 roku Habakuk powrócił winylowym wydawnictwem Hub-a-dub, na którym znalazły się nagrania zespołu w remiksach Wszystkich Wschodów Słońca, Kadubry, Activatora i Adama Celińskiego.

Grudzień 2005 przyniósł najnowszy album grupy zatytułowany 4 Life, poprzedzony singlem Życia Rytm. Wśród zaproszonych gości na płycie pojawili się m.in.: Muniek Staszczyk, Pablopavo, Reggaenerator (oboje Vavamuffin), Bob One, DaBass (oboje Rub Pulse Sound System), Janusz „Yanina” Iwański i inni. Teksty do kilku piosenek napisał Sławomir Gołaszewski.

8 stycznia 2006 Habakuk zagrał koncert w Studiu Programu 3 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

3 sierpnia 2007 zespół po raz drugi w karierze wystąpił podczas Przystanku Woodstock, tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Występ, podczas którego usłyszeć można było zarówno stare kawałki jak i piosenki pochodzące z najnowszej płyty, spotkał się z ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. W tym samym roku Habakuk wystąpił również m.in. w Mysłowicach podczas festiwalu Off Festival oraz na festiwalu w Glastonbury.

Muzycy

[edytuj | edytuj kod]
Obecny skład zespołu
  • Wojciech „Broda” Turbiarz (gitara, wokal)
  • Wojciech Cyndecki (gitara basowa)
  • Kordian Nowicki (gitara, wokal)
  • Jaromir Puszek (perkusja)
  • Damian Kluźniak (instrumenty klawiszowe)
  • Błażej Koza (saksofon)
  • Damian Socha (trąbka)
  • Mikołaj Kopeć (reżyser dźwięku)

Rege Inna Polish Stylee

[edytuj | edytuj kod]

Rege Inna Polish Stylee to projekt powołany do życia w 1999 r. przez członków zespołu Habakuk i Muńka Staszczyka (wokalistę zespołu T.Love).

Pierwszy wspólny występ miał miejsce 6 września 2001 w Częstochowie.

Repertuar koncertowy to przede wszystkim covery takich wykonawców jak: Izrael, Brygada Kryzys, The Police, The Clash, Bob Marley, Offspring, Marek Grechuta, a także kompozycje Habakuka.

Na scenie obok Muńka i Habakuka czasem pojawiali się zapraszani goście, np. Andrzej Zeńczewski (Daab), Grzegorz Nowicki (The Naturals).

Lista polskich coverów grywanych na koncertach przez RIPS:

  • Deadlock Ambicja
  • Kryzys Armagedon
  • Brygada Kryzys To co czujesz
  • Brygada Kryzys Babilon upadł
  • Brygada Kryzys Ganja
  • Bakszysz Samotność
  • Marek Grechuta Dni, których nie znamy
  • Dżem Naiwne pytania
  • Izrael Leave Me Alone
  • Izrael Wojna w Babilonie
  • Izrael Biada biada
  • Izrael Children on the Road
  • Izrael Nikt
  • Izrael Wolny naród
  • Izrael Jump Out
  • Kultura Żyję w tym mieście
  • T.Love I Love You
  • Tomek Lipiński Fale łaski
  • Tilt Runął już ostatni mur
  • Voo Voo Nim stanie się tak
  • Rebels Tradycja Babilonu
  • Immanuel Cywilizacja
  • Immanuel Jedno prawo
  • Immanuel Kocham cię tak samo

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
Albumy
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
1999 Mniam! Mniam! REGE
  • Data: 1999
  • Wydawca: W Moich Oczach
2000 Rub_Pulse
  • Data: 2000
  • Wydawca: W Moich Oczach
2002 Muzyka, słowo, liczba, kolor
  • Data: 2002
  • Wydawca: Gigant Records
2005 Hub-A-Dub
  • Data: 29 sierpnia 2005[1]
  • Wydawca: Gigant Records
4 Life
  • Data: 5 grudnia 2005[2]
  • Wydawca: Gigant Records
2007 A ty siej
  • Data: 5 marca 2007[3]
  • Wydawca: EMI Music Poland
3[4]
2008 Przystanek Woodstock 2006
  • Data: 21 stycznia 2008[5]
  • Wydawca: Złoty Melon
Family Front
  • Data: 12 maja 2008[6]
  • Wydawca: Lou & Rocked Boys
50[7]
2011 Sztuka ulotna
  • Data: 21 marca 2011[8]
  • Wydawca: Mystic Production
21[9]
2015 Regrowth
  • Data: 6 czerwca 2015[10]
  • Wydawca: Mystic Production
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście
SLiP
[11]
LP3
[12]
2004 "Rozczochrany Łeb"
2005 "Życia Rytm"
"Dobry Riddim"
2007 "Mury" 16 15
"Wędrówka z cieniem" 5 47
"Źródło" 29 13
2008 „Miasto” (oraz Muniek)
„Jesteś Drogą” (oraz Renata Przemyk)
2011 "Słoik" 26
"Bob Marley" 50
2015 "Siadaj nie gadaj"
Dema
Rok Tytuł
1991 Party
1994 Kambekturuts
Ragga Party
Urban Jungle Music
1998 Rub Ritual

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Habakuk – „Hub-A-Dub”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  2. Habakuk – „4 Life”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  3. Habakuk – „A ty siej...”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  4. OLiS – sprzedaż w okresie 16.04.2007 – 22.04.2007. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  5. Habakuk – „Przystanek Woodstock 2006”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  6. Habakuk – „Family Front”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  7. OLiS – sprzedaż w okresie 19.05.2008 – 25.05.2008. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  8. Habakuk – „Sztuka ulotna”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  9. OLiS – sprzedaż w okresie 28.03.2011 – 03.04.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  10. Habakuk & Kalokagathos „Siadaj, nie gadaj” – posłuchaj piosenki. polskieradio.pl. [dostęp 2015-07-06]. (pol.).
  11. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Habakuk. www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
  12. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Habakuk. www.lp3.pl. [dostęp 2012-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)]. (pol.).