Przejdź do zawartości

Dyskusja:Temperatura

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Podstawowe skale temperatury to stopnie Celsjusza, używane w Europie oraz stopnie Fahrenheita, używane w Stanach Zjednoczonych.

Na ich bazie stworzono dodatkowe skale, w których temperatura absolutnego zera wynosi dokładnie 0 na skali temperatur. Są to odpowiednio kelwiny oraz stopnie Rankine'a.

Kelwin jest standardową jednostką temperatury przyjętą w Układzie SI.


Z tego nikt nic nie zrozumie. Od kiedy stopnie Celsjusza są skalą temperatury. Pomieszano jednostki miary z miarą. Jednostką temperatury w skali Celsjusza jest stopień Celsjusza. Skala Celsjusza i stopień Celsjusza nie są tożsame.

Stopnie Celsjusza i Fahrenheita nie są jednostkami podstawowymi, lecz pozaukładowymi w krajach, które przyjęły układ SI.

Skala Kelwina nie jest dodatkową skalą.


M-i 21:05, 12 lut 2004 (CET)[odpowiedz]

To były porawki na modem może jest źle ale poprzednie sformułaowania też nie były dobre.

temperatura punktu rosy

[edytuj kod]

Brak temperatury punktu rosy. (meteorologia) Szumyk 20:53, 7 lis 2004 (CET)[odpowiedz]

Przeróbka

[edytuj kod]

Przeróbka mi się ogólnie podoba - szkoda tylko, że przy okazji poznikały linki do istniejących artykułów opisujących poszczególe skale temperatur. Warto by je ponownie odnaleźć i podlinkować do tabelki... Polimerek 10:56, 23 sty 2005 (CET)[odpowiedz]

"temperatura maksymalna"

[edytuj kod]

skoro jest temperatura minimalna to czy istnieje temperatura maksymalna?

nie, tak jak nie ma minimalnej. istnieja uklady o ujemnej temperaturze i uklady o temp. wyzszej niz nieskonczona (wyrazonej w K). artykul wymaga znaczacego dopracowania. --Dzieko 00:38, 19 lut 2007 (CET)[odpowiedz]


Ujemne temperatury bezwzględne znane są od 50 lat. Wniosek: pojęcie temperatury minimalnej (ok. 0 K) to jest naciąganie rzeczywistości do 19 wiecznych teorii. Le On 01 kwi 2007, ; 09:55 (CET)

Zapomniałeś, ze dzisiaj prima-aprylis ???

Co to??

[edytuj kod]

Czym jest temperatura; nie wiadomo. Nie jest prawdziwe twierdzenie: "Temperatura jest miarą "chęci" do dzielenia się ciepłem. Jeśli dwa ciała mają tę samą temperaturę, to w bezpośrednim kontakcie nie przekazują sobie ciepła, gdy zaś mają różną temperaturę, to następuje przekazywanie ciepła z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej - aż do wyrównania się temperatur obu ciał".

Znane są przecież sytuacje, gdy energia (ciepło) przepływa od ciała o niższej temperaturze do ciała o wyższej temperaturze.

Ale wiadomo jest czym jest entropia. Jednak w tym artykule brak jest dostatecznie poważnego potraktowania słowa "entropia".

Zacytuję fragment z niemieckiej wersji: "Die Temperatur ... verliert bei Betrachtungen auf Teilchenebene ihren Sinn." Ale to nie zgadza się z wersją polską. Dlatego moja ocena: niedostateczny+. --83.5.142.95 17:19, 31 mar 2007 (CEST)[odpowiedz]


Moim zdaniem Temperatura jest wyjaśniona tylko z Fizycznego punktu widzenia. Brakuje mi tu Geograficznego punktu widzenia. Autor artykułu proszony o poprawkę.

Nieścisłości...

[edytuj kod]

"Skala bezwzględna temperatury określa temperaturę zerową jako taką temperaturę gazu idealnego, w której gaz przy zadanym ciśnieniu będzie miał zerową objętość, co odpowiada temu, że w tej temperaturze wszelki ruch cząsteczek gazu ustaje."

Co to jest "temperatura zerowa"? I wcale nie określamy takiej temperatury, w której gaz będzie miał zerową objętość. Przejście do granicy wynika tu z własności gazów rzeczywistych, które mają tym mniejszy wpływ na wynik pomiaru temperatury, im mniejsze jest ich ciśnienie (czyli spada ilość oddziaływań pomiędzy cząstkami).


"...co odpowiada temu, że w tej temperaturze wszelki ruch cząsteczek gazu ustaje."

Autor sam sobie następnie zaprzecza (zresztą, słusznie) pisząc, że w zerze bezwględnym ruch cząstek nie ustaje, tj. ich energia kinetyczna nie wynosi zero, ale osiąga wartość minimalną różną od zera.


"W rzeczywistości jednak objętości cząsteczek gazu są niezerowe, oznacza to, że rzeczywistym termometrem gazowym nie można mierzyć dowolnie niskich temperatur."

Termometrem gazowym nie można mierzyć dowolnie niskich temperatur, bo w praktyce nie można mieć gazu o temperaturze niższej niż 1 K.


(Odpowiednią ilość informacji można znaleźć w książce R. Resnicka i D. Hallidaya Fizyka (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996, str. 525-531).

Liczba mnoga

[edytuj kod]

Temperatura ma oczywiście liczbę mnogą (zob. [1]). O ile w pewnych kontekstach, rzeczywiście można użyć liczby pojedynczej z mnogą, o tyle w innych jest to niedopuszczalne, mylące i sprzeczne z obyczajem. Nie można np. powiedzieć "temperatura przejść fazowych", ponieważ są to różne temperatury. Zwyczajowo mówi się o "fizyce niskich temperatur" itd. --zu. Mpfiz (dyskusja) 19:52, 12 kwi 2010 (CEST)[odpowiedz]

Temperaturę określa się na podstawie pomiaru ciśnienia i objętości gazu idealnego.

[edytuj kod]

Gaz doskonały to model. Gaz taki nie istnieje. Nie można zatem wykonywać eksperymentów z takim gazem nie można więc zmierzyć jego objętości ani jego ciśnienia.Tadeusz Malinowski (dyskusja) 12:37, 22 maj 2016 (CEST)[odpowiedz]

Coś w tym jest, zmieniłem. StoK (dyskusja) 07:23, 4 lip 2016 (CEST)[odpowiedz]

Stan cieplny

[edytuj kod]

Pojęcie to występuje dwa razy. Nie znam tego pojęcia, nie znalazłem go też w dostępnej literaturze. Jest to pewnie jakiś skrót myślowy, ale mocno miesza w głowach zwłaszcza uczniów, którzy szukają definicji temperatury i mieszają rozumienie ciepła i temperatury. Proponuje zamianę na "stan energii wewnętrznej ciała" lub poszukanie innego rozwiązania problemu.