Dyskusja:Kradzież
Brakuje w tym temacie jednej sprawy, a mianowicie: Kiedy i kogo można nazwać bezkarnie złodziejem
Złodziejem, można nazwać osobę SKAZANĄ PRAWOMOCNYM wyrokiem sądu. Do chwili wydania takiego wyroku każda wypowiedź publiczna w temacie jest niczym innym jak oszczerstwem, bądź pomówieniem które to przestępstwa są ścigane z oskarżenia prywatnego, na wniosek osoby pokrzywdzonej. O czym stanowi Art. 212. par.1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. par.2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 za pomocą środków masowego komunikowania,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. par.3. W razie skazania za przestępstwo określone w par.1 lub par.2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. par.4. Ściganie przestępstwa określonego w par.1 lub par.2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
- Z oskarżenia prywatnego nie znaczy na wniosek. Pokrzywdzony sam musi oskarżyć o pomówienie przed sądem. Na rozprawie nie ma prokuratora. Wyjątkowo może być postępowanie z urzędu, ale tylko gdy przemawia za tym interes społeczny. Przestępstwami ściganymi na wniosek prokurator i Policja się zajmują, ale bez wniosku nic (poza zabezpieczeniem dowodów) nie wolno im zrobić. Sebek A. (dyskusja) 16:50, 24 paź 2017 (CEST)
Nieencyklopedyczne. A do listy znanych złodziei można wpisać carów Rosji (ukradli nam koronę), Jimbo Walesa (kradnie czas) i wielu, wielu innych... :-) Togo 08:32, 7 cze 2005 (CEST)
- {{ek}} 4Cuwagi 08:37, 7 cze 2005 (CEST)
- He, od kiedy definicja hasla jest nieencyklopedyczna? Zrobilem osobne haslo zamiast redira na kradziez, bo sadze, ze mozna tu napisac wiecej o napadach stulecia itp., tzn. wlasnie o kulturowej postaci zlodzieja (Robin Hood: ksiaze zlodziei, jakas gra RPG chyba jest itp., zreszta na en: widac ze jest az disambig), a nie o prawie karnym. Jesli jednak w glosowaniu wyjdzie zeby skasowac, to rozumiem, ze taki redir powstanie. -- kocio ✉ 09:33, 7 cze 2005 (CEST)
To może rozbuduj, bo na razie to nie za wiele. Można dać typy złodzieji - kasiarz, włamywacz, doliniarz. Tylko że tego nie ma.Przykuta 00:35, 8 cze 2005 (CEST)- nie czuje sie specjalista od kryminalistyki =} , dlatego dalem jako stub. ale mozna tu opisac wlasnie te typy i dorobic redirect. -- kocio ✉ 15:24, 8 cze 2005 (CEST)
- Może jestem przewrażliwiony, ale wychodzi na to, że złodziej to fajny gość, jakiś Prometeusz albo Robin Hood. Togo 15:28, 8 cze 2005 (CEST)
- zostawić i do kategorii: Kategoria:Zajęcie bo tam znajdują się różności nie pasujące bezpośrednio do Kategoria:Zawód, co więcej można dopisać np. kodeks złodziejski, zwyczaje złodziejskie z 20 lecia międzywojennego, można opisać sposoby kradzenia - czego nijak nie da rady w prawnym haśle kradzież, można też historię łotrzykowską dać od średniowiecza czy wręcz mitologię i mitologicznych złodziei... można długi esej stworzyć, bo to podobno jeden z najstarszych zawodów świata... więc za zostawieniem jako stubem Kwiecień
- wlasnie jest w tej kategorii; zeby bylo zabawniej to zlodziej jest umieszczony na liscie zawodow... -- kocio ✉ 15:24, 8 cze 2005 (CEST)
- usunąć, nieencyklopedyczne, a treść (spis) nie do końca odpowiada tytułowi --Julo 23:02, 7 cze 2005 (CEST)
- Zostawić. Fajne. Trzeba by poszerzyc ciutkę. Niki ♣ 00:49, 8 cze 2005 (CEST)
- Skasować - chyba że ktoś szybko to rozwinie do jakiejś sensowanej postaci - w obecnej formie to jest całkowicie trywialne i nie wnosi żadnych konkretnych treści encyklopedycznych. Polimerek 22:39, 8 cze 2005 (CEST)
- skasować / tsca ✉ 23:35, 8 cze 2005 (CEST)
- Usunąć. Banały i w ogóle pożal się Boże. P 18:37, 9 cze 2005 (CEST)
- usunąć Kpjas ⇔ 19:46, 9 cze 2005 (CEST)
- Zostawić, ale trzeba ciut-ciut poszerzyć --G-dam ♦ 15:18, 11 cze 2005 (CEST)
- Zostawić , ale carów nie wpisywać Vuvar1 18:06, 12 cze 2005 (CEST)
- Zostawić. W opisie może mało, ale zestaw postaci interesujący. -- PeWu 23:18, 12 cze 2005 (CEST)
- zostawić Przykuta 22:06, 13 cze 2005 (CEST)
- zostawić nie wiedziałem, że polskie prawo jest tak chaotyczne i głupie nawet w przypadku takiej prostej sprawy.
Integracja z kradzieżą z włamaniem
[edytuj kod]- To zły pomysł jest. Wprawdzie kradzież z włamaniem jest kwalifikowaną kradzieżą,jednak tradycyjnie zawsze rozgranicza się oba typy, co zresztą widać choćby w redakcji tekstu ustawy. Istniejace różnice pomiędzy oboma typami(brak przepołowienia włamania, kwestie recydywy specjalnej wielokrotnej, chwiejne stanowisko SN co do paserstwa fantow z włamania, typy uprzywilejowane obu rodzajow kradziezy) musza byc uwzglednione w haslach. W jednym artykule stworzyloby to metlik. Poza tym w razie integracji nalezaloby isc za ciosem - zintegrowac tez kradziez rozbojnicza, bo to tez typ kwalifikowany przez przemoc, a kto wie, moze i kradziez lesna jako odmianę kradzieży zwykłej. Jednym slowem wyszlo by pomieszanie z poplataniem. Mysle, ze wystarcza dotychczasowe odnosniki w poszczegolnych haslach. --Ptasiek 20:51, 16 sie 2006 (CEST)
- Redakcja ustawy, jaka jest, każdy widzi. :') Ale może trochę się z tym zagalopowałem. Faktycznie, zapomniałem o 64. § 2. K.k. Akurat kradzież rozbójnicza to oddzielny typ (inna strona przedmiotowa). Cofka. :') OldEnt § 21:49, 16 sie 2006 (CEST)
Program komputerowy
[edytuj kod]"W przypadku programu komputerowego kradzież polega na uzyskaniu go w jakikolwiek sposób"
- Na przykład drogą kupna?
- Czy są jakieś źródła na to, że można ukraść program komputerowy i być oskarżonym przez prokuraturę o kradzież, w inny sposób niż kradzież nośnika?--82.177.146.21 (dyskusja) 13:50, 27 maj 2011 (CEST)
"zza parawanu"
[edytuj kod]Czy kradzież "zza parawanu" jest tym samym czym "zza parkanu"? Jak dla mnie brzmi podobnie, jednakże "zza parkanu" to kradzież z wewnętrznej kieszeni ubrania (np. marynarki). Merlin (dyskusja) 19:21, 12 maj 2009 (CEST)