Wikipedia:Konsultacje w sprawie stron dyskusji
Przez pierwsze pół roku 2019 odbywały się konsultacje w sprawie stron dyskusji. Rozmawialiśmy o sposobach prowadzenia dyskusji na wiki oraz narzędziach wspomagających ten proces. Rezultatem tych rozmów ma być stworzenie nowej struktury stron dyskusji. Konsultacje odbywały się w całej społeczności Wikimedia.
W sierpniu opublikowano wnioski z całej dyskusji. Nie będzie stworzony nowy system dyskusji odmienny od wikikodu taki jak np. Flow. Wszelkie udogodnienia, które będą tworzone będą musiały być oparte o zwykłe strony dyskusji, a także z dalszą możliwością korzystania z tych stron bez nowych narzędzi. Więcej informacji w raporcie.
Za jakiś czas zaczną się prace nad tworzeniem nowych narzędzi zgodnie z oczekiwaniami Wikipedystów z całego świata. Dalsze, konkretne działania będa opisywane tutaj. Poniżej znajduje się opis odbytych konsultacji, a także przedstawienie problematyki stron dyskusji.
Obecne rodzaje komunikacji
[edytuj | edytuj kod]Oto nasze różne formy komunikacji czyli rodzaje dyskusji, ich zasięg, uczestnicy, narzędzia i miejsca:
- Pomoc:Pytania nowicjuszy - strona do zadawania pytań dla początkujących; dzięki wykorzystaniu prostszego systemu dyskusji zawsze będą wiedzieli jak założyć wątek bez konieczności natychmiastowego opanowania naszego specyficznego systemu
- Istnieją gadżety usprawniające zakładanie wątków w różnych działach, np. zgłoś błąd, do poczekalni
- Kawiarenki - miejsce odbywania się wielu dyskusji, mocno rozbudowanych, podejmowane są decyzje wpływające na całą Wikipedię
- Strony zgłoszeń, np. PdA
- Ocena jakości i poprawa: poczekalnia, zgłaszanie do wyróżnień
- Głosowania różne
- Strony dyskusji artykułów najmniej aktywne (na pojedynczą stronę), jednak należy zwrócić uwagę, że są też zbiorem szablonów informacyjnych, które nie są wątkami dyskusyjnymi
- Wikiprojekty
- Kontakt z użytkownikami – jest publiczny, ale istnieje konieczność prowadzenia dyskusji na dwóch stronach jednocześnie
- Grupy na Facebooku, gdzie również spotykają się użytkownicy
- Inne kanały: IRC, listy dyskusyjne, komunikatory, spotkania na żywo
Faza 1
[edytuj | edytuj kod]Faza 1 dyskusji trwała od końca lutego do początku kwietnia 2019. W czasie jej trwania użytkownicy dyskutowali o potrzebnych zmianach w mechanizmach komunikacji wiki.
Zbieranie informacji:
- Zgłaszanie miejsc, gdzie odbywać się będą dyskusje oraz tworzenie listy narzędzi, jakimi posługuje się społeczność do komunikacji na temat rozwoju wiki
- Dyskusje z różnymi grupami (projekty, wersje językowe, organizatorzy szkoleń i wydarzeń, grupy w mediach społecznościowych)
- Zebranie wszystkich opinii w jedno miejsce
Co było omawiane?
[edytuj | edytuj kod]Obecne strony dyskusji (w czystym wikikodzie) mają szereg wad, które sprawiają, że są uciążliwe w obsłudze. Dotyczy to m.in. sposobów archiwizacji i linkowania, dostępności dla niedoświadczonych użytkowników, konieczności wstawiania podpisów i szablonów zamiast automatyzacji, utrudnione śledzenie zmian w dyskusjach itp. Bywa też, że mimo to, niektórzy użytkownicy protestują przeciwko zmianom na takie systemy jak np. Flow. Należy uwzględnić wszystkie za i przeciw takim rozwiązaniom oraz zaproponować mechanizmy, które zniwelują wszystkie wady i nie będą jednocześnie tworzyć nowych utrudnień.
Oto pytania, na jakie potrzebujemy waszych odpowiedzi:
- Gdy chcesz przedyskutować jakiś temat ze społecznością, jakich narzędzi do tego brakuje, jakie problemy napotykasz?
- Jak nowicjusze/niedoświadczeni (dotyczy także czytelników) użytkownicy radzą sobie z uczestnictwem w dyskusjach, z komunikacją z Wikipedystami?
- Z jakimi trudnościami trzeba się zmierzyć przy korzystaniu, zarządzaniu stronami dyskusji?
- Jakie są ograniczenia techniczne, brakujące narzędzia?
- Jakie są ważne aspekty dyskutowania na/o wiki?
Rezultaty
[edytuj | edytuj kod]Faza 2
[edytuj | edytuj kod]W poprzednim etapie konsultacji dyskutowaliśmy o tym, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić do naszego systemu komunikacji, czyli stron dyskusji. Opublikowano już wnioski z tych rozmów. Głównym stwierdzeniem jest, żeby budować nowe narzędzia w oparciu o już istniejące strony dyskusji w wikikodzie, bez tworzenia nowego systemu.
Gdy rozpoczął się etap drugi, można było odnieść się do i sprecyzować główne ustalenia tej dyskusji. Należało odpowiedzieć na te pytania. Odpowiedzi znalazły się w języku polskim na stronie dyskusji (przycisk niżej) lub na mediawiki.org.
Pytania
[edytuj | edytuj kod]Oto pytania zadawane podczas fazy drugiej:
- Co sądzisz o kierunku rozwoju oprogramowania do dyskusji wiki: "stworzenie nowego, przejrzystego designu opartego na istniejącym systemie stron dyskusji w wikikodzie. Będzie oferował narzędzia ułatwiające dodawanie odpowiedzi, wcięć i podpisów. Będzie można nadal korzystać z wikikidu na stronach dyskusji. Będzie także możliwość uczestniczenia w dyskusji bez konieczności wykorzystywania wikikodu."
- Aby działały nowe udogodnienia takie jak obserwowanie pojedynczych wątków i łatwe ich przenoszenie, być może będziemy potrzebowali wprowadzić nowy sposób oddzielania wątków, np. znacznikami. Co sądzicie o takim podejściu?
- Jakie są zalety i wady stworzenia wyraźniejszego połączenia między treścią artykułu i jej stroną dyskusji? Jak nowi użytkownicy mogą dowiedzieć się o możliwości przedyskutowania treści artykułu? Co im w tym przeszkadza?
- Gdzie wyświetlać dodatkowe narzędzia wykorzystywane podczas dyskusji? Jak oprogramowanie ma rozróżniać zwykłą strony od stron dyskusji? Chodzi o strony wykorzystywane do dyskutowania, ale nie znajdujące się w przestrzeni nazw zawierających słowa "dyskusja", np. "Wikipedia" zamiast "Dyskusja wikipedii" - przykłady to Kawiarenka i Poczekalnia.
- Historia dyskusji. Czy ma być możliwość podejrzenia historii tylko pojedynczych wątków czy może jedna cała wspólna historia strony dyskusji? Czy można te mechanizmy stworzyć i pogodzić?
- Szablony informacyjne w dyskusjach artykułu, metadane. Na stronach dyskusji artykułów umieszczane są szablony i inne informacje nie będące dosłownie dyskusją. Strony dyskusji są wykorzystywane nie tylko do rozmów o kształcie artykułu, ale też jako zaplecze z materiałami do tego przydatnymi. Czy należy utrzymać ten stan czy dla tych informacji powinno znaleźć się inne miejsce?
Rezultaty
[edytuj | edytuj kod]Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Główna (międzynarodowa) strona konsultacji
- Wikipedia:Dyskusje strukturyzowane – jeden z pierwszych wdrożonych systemów dyskusji